مدرسه کسب و کار

ای کاش در سال کنکور …

سال کنکور از آن دوره‌های فراموش نشدنی در زندگی خیلی از افراد محسوب می‌شود. فکر کردن به آن گاهی باعث یادآوری خاطرات خوب و گاهی تداعی بخش خاطرات ناراحت کننده است. عموما در مواجهه با این خاطره، از سختی‌های آن صحبت می‌کنند؛ اما برخی نیز آنقدر نتیجه مطلوبی در آن کسب کردند که سختی‌ها نیز به نظرشان شیرین می‌آید! قطعا عوامل زیادی در فرایند موفقیت در کنکور تاثیرگذار هستند؛ از برنامه ریزی و طبقه بندی درس‌ها گرفته تا کنترل استرس و مدیریت زمان، همینطور پشتکار بالا در تست زدن و شرکت در کلاس‌های کنکور آنلاین، همه و همه راهی به سوی موفقیت در کنکور را ترسیم می‌کنند.

در این بین شنیدن تجربیات اطرافیان از دوران کنکور نیز می‌تواند تاثیرات مختلفی بر روی دانش آموزان داشته باشد. بعضی تجربیات ممکن است اعتماد به نفس آن‌ها را بیش از حد بالا ببرد. درنتیجه دانش‌آموز، کنکور را آزمونی مانند سایر آزمون‌های مدرسه ببینند. در حالی که برخی از تجربیات هم ممکن است به طور کل اعتماد به نفس دانش آموز را از بین ببرد.  درنتیجه کنکور را مانند غولی بی شاخ و دم تصور کند.

اما مهم‌ترین نکته‌ای که از این تجربیات می‌توان دریافت، حسرت‌های دانش آموزان است! بسیاری از آن‌ها به این فکر می‌کنند که اگر قرار بود دوباره سال کنکور را شروع کنند چه بایدها و نبایدهایی را رعایت می‌کردند. شاید بعضی از این نکات خیلی ساده باشند. شاید پیش خودتان فکر کنید که رعایت آن‌ها اهمیت چندانی ندارد؛ اما همین نکات به ظاهر ساده می‌توانند سرنوشت کنکور شما را عوض کنند.

 بخوانید داوطلبان کنکور پس از برنامه کنکور چه حسرت‌هایی داشتند.

با ما همراه باشید.

 

ای کاش در سال کنکور زمان کمتری را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کردم.

بله درست است. اولین حسرت درمورد اتلاف وقت در شبکه‌های اجتماعی است. همان موضوعی که احتمالا خودتان هم ته دلتان به آن باور دارید؛ ولی آنقدر عمل کردن به آن برایتان سخت است که ترجیح می‌دهد نادیده‌اش بگیرید! متاسفانه شبکه‌های اجتماعی آنقدر جذابیت دارند که کافیست یک لحظه وارد آن‌ها شوید. ناگهان می‌بینید ساعت‌هاست که گوشی موبایل در دستتان است. درنتیجه وقت باارزشتان برای هیچ و پوچ هدر رفته است.

پس از همین حالا با پشتکار و اراده قوی، زمان مشخصی را برای استفاده از گوشی موبایل و شبکه‌های اجتماعی مشخص کنید. به هیچ وجه از آن تخطی نکنید. چند هفته با این برنامه پیش بروید. اگر توانستید به آن عمل کنید که چه بهتر؛ ولی اگر نتوانستید پیشنهاد می‌کنیم به طور کلی شبکه‌های اجتماعی را پاک کنید. می‌توانید بعد از کنکور به سراغ آن‌ها بروید.

 

 

 

ای کاش تابستان سال کنکور را هدر نمی‌دادم.

متاسفانه بسیاری از افراد همیشه کارهایشان را به دقیقه نود موکول می‌کنند. شاید در برخی موارد این راهکار جواب بدهد. ولی مطمئنا برنامه کنکور از این قاعده مستثنی است! می‌دانیم که وقتی وارد سال کنکور می‌شوید به نظرتان وقت خیلی زیادی برای مطالعه درس‌ها و تست زدن دارید. اما کم کم که روزها و ماه‌ها می‌گذرند، تازه متوجه می‌شوید که چه فرصتی را از دست دادید.

شما باید یک برنامه زمانی مشخص برای خودتان داشته باشید. خود را مقید کنید که دقیقا طبق همان پیش بروید. ماه‌های آخر زمان جمع بندی و تست زدن است؛ بنابراین در ماه‌های اول باید سعی کنید دروس اصلی را به اتمام برسانید. برای رسیدن به این هدف هم چاره‌ای ندارید؛ به جز اینکه درس خواندن را از تابستان شروع کنید.

 

ای کاش برای سال کنکور برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشتم.

وقتی هدفی برای خودتان تعیین می‌کنید، در اولین قدم باید یک برنامه ریزی مدون انجام بدهید. هدف شما در سال کنکور کاملا مشخص است، موفقیت در آزمون کنکور. پس برای رسیدن به آن باید سعی کنید برای مدتی هم که شده، سایر فعالیت‌ها و هدف‌های کوچکترتان را محدود کنید. می‌دانیم که دلتان می‌خواهد فیلم تماشا کنید، با دوستانتان صحبت کنید. بازی کنید و به مهمانی بروید. قرار هم نیست همه این برنامه‌ها متوقف شوند. مساله‌ای که در این میان وجود دارد این است که این برنامه‌ها همگی باید در راستای هدف اصلی شما یعنی درس خواندن و قبولی در برنامه کنکور باشند.

مثلا اگر قبلا روزی دو ساعت بازی می‌کردید، شاید در برنامه ریزی جدیدتان، بتوانید در هر دو روز یک بار نیم ساعت بازی کنید. احتمالا صحبت با دوستان و مهمانی رفتن را هم باید کمی محدودتر کنید. به هرحال این طبیعی است که برای رسیدن به یک هدف بزرگ‌تر، گاهی باید هدف‌های کوچک را برای مدت زمان کوتاهی فراموش کنید.

اگر احساس می‌کنید در برنامه‌ریزی‌هایتان به موفقیت نمی‌رسید، حتما با یک مشاور تحصیلی یا مشاور کنکور صحبت کنید؛ تا با توجه به روحیات و وضعیت درسی شما، برنامه مناسبی را برایتان طراحی کنند.

 

ای کاش  در سال کنکور درس‌های عمومی را بیشتر می‌خواندم.

در طول سال‌های تحصیلی همیشه دروس اختصاصی وقت و تمرکز بیشتر را از دانش آموزان طلب می‌کنند. اما گاهی یادگیری این دروس آنقدر وقت‌گیر می‌شود که دیگر زمانی برای دروس عمومی باقی نمی‌ماند. اما اگر می‌دانستید اختلاف درصدها در دروس عمومی کنکور چقدر در رتبه شما تاثیرگذار است. حتما زمان بیشتری را برای آن‌ها سپری می‌کردید!

یکی از بهترین راه‌ها برای خواندن دروس عمومی کنکور این است که آن‌ها را به عنوان استراحتی میان دروس تخصصی کنکور در نظر بگیرید. وقتی ساعت‌ها صرف حل کردن مسائل ریاضی و فیزیک کردید، بعد از کمی استراحت کنید. سپس به سراغ دروس عمومی بروید. مطالعه و حفظ کردن دروس عمومی باعث می‌شود ذهنتان از درگیری با مسائل و محاسبات رها شود. پس دوباره با آمادگی بیشتری می‌توانید سراغ درس‌های اختصاصی بروید.

 

 

 

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود:

 

 

 

ای کاش تست‌های بیشتری می‌زدم.

نیازی به گفتن ندارد که تست زدن نقش بسیار مهمی در موفقیت شما در کنکور دارد. شما در طی سال‌های تحصیلی دائما برای امتحانات تشریحی خودتان را آماده کردید، اما موفقیت در آزمون‌های تستی نیازمند مهارت‌های خاصی است. این مهارت‌ها در مرحله اول با تمرین و تکرار به دست می‌آیند. ماه‌های آخر سال کنکور، باید با تمام توان تست زده و اشکالات و ایرادات خود را مشخص کنید.

در مرحله بعدی شرکت در کلاس‌های تست کنکور و همین‌طور کلاس‌های آنلاین کنکور به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های تست زنی خود را تقویت کرده و با مدل سوالات کنکور آشنایی پیدا کنید. اساتید باتجربه در این کلاس‌ها با توجه به شناختی که از سوالات کنکور و مباحث پرتکرار کنکور دارند، شما را با نکات تستی و راه‌حل‌های کوتاه آشنا می‌کنند؛ تا مدیریت زمان مناسبی در هنگام آزمون کنکور داشته باشید.

 

 

دوران کنکور با همه سختی‌ها و خوشی‌هایش می‌گذرد. چیزی که در این میان اهمیت دارد این است که وقتی به گذشته نگاه می‌کند، حسرت کارها و لحظات از دست رفته را نخورید. همه این‌ها نیز وابسته به اراده و پشتکار شماست. فراموش نکنید که موفقیت در آزمون کنکور آنقدر تجربه فوق‌العاده‌ای است که همه تلاش‌ها و سختی‌ها را به شیرینی تبدیل می‌کند!

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_6293280e562e5 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6293280e562e5 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6293280e562e5 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_6293280e562e5 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_6293280e8663f a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_6293280e8663f a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_6293280e8663f a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_6293280e8663f a:hover{ color: #ffffff; }