از سهمیه کنکور ۱۴۰۰ چه می‌دانید؟

سهمیه کنکور1400

سهمیه کنکور سال‌هاست که به عنوان یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دانش‌آموزان و متقاضیان کنکور شناخته شده است. زیرا بحث سهمیه چنان تاثیرگذار و قدرتمند شده است که تمامی داوطلبان کنکور را به میدان رقابت و نبرد دعوت می‌کند. باید سهمیه کنکور ۱۴۰۰ را مثل همیشه یکی از عوامل تاثیرگذار در نتایج کنکور۱۴۰۰ دانست.

در واقع این روزها نقش سهمیه کنکور بسیار گسترده بوده‌است. وجود این سهمیه‌ها، تاثیر چشمگیری در نتایج کلیه متقاضیان کنکور داشته است. این مسئله سالانه با اعتراضات بی‌شماری از سوی متقاضیان و خانواده‌های آن‌ها همراه است. سهمیه کنکوری که با وجود تمامی اعتراضات و شکایت‌ها سالانه بندها و تبصره‌های بیشتری را در شامل می‌شود.

راه‌حل چیست؟

امسال با توجه به شرایط خاص کرونا و آموزش از راه دورعلاوه‌بر داشتن یک برنامه کنکور جامع و هدفمند نیازمند راهکارهای دیگری هم هستیم:

 1. همراهی یک مشاور کنکور مجرب و کاربلد
 2. شرکت در کلاس‌های آنلاین کنکور
 3. آزمون‌های آنلاین کنکور
 4. حمایت خانواده و ایجاد محیطی مناسب برای درس خواندن
 5. پشتکارزیاد و تلاش مضاعف متقاضیان

موضوع سهمیه‌ها، مسئله‌ای است که می‌تواند در نتیجه داوطلبان تاثیرگذار باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا نگاهی دقیق‌تر به سهمیه کنکور داشته باشیم. می‌خواهیم شما را با اصلاح لیست سهمیه کنکورهای قدیمی و حذف شدن بعضی از بندهای آن بیشتر آشنا نماییم.

با ما همراه باشید

 

 

سهمیه کنکور ۱۴۰۰ چگونه است؟

احتمالا این روزها دیگر هیچ داوطلبی نیست که اطلاعی از سهمیه کنکور و نقش آن در نتایج آزمون‌های کنکور نداشته باشد. سهمیه کنکور اگر چه مخالفانی دارد، اما همواره موافقان بسیاری نیز داشته‌است. به همین منظور ما می‌خواهیم تا در ادامه به بررسی چند سهمیه کنکور که سالانه با سر و صداهای زیادی همراه می‌شود بپردازیم.

 

سهمیه‌های پر سر و صدا کدامند؟

 1. بدون شک یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین سهمیه‌ها سهمیه خانواده‌های آزاده و ایثارگران است. سهمیه‌ای که همواره با انتقادهای زیادی از سوی متقاضیان کنکور همراه است. سهمیه‌ای که اگرچه میزان آن تنها ۵ درصد تعیین شده است، اما به دلیل عدم تغییر و ثابت ماندن آن مورد بحث است. همراه شدن آن با افزایش حد نصاب پذیرش و قبولی در رشته‌های ممتاز، مهم‌ترین دلیلی است که سبب افزایش حساسیت داوطلبان کنکوری شده است.
 2. از دیگر سهمیه‌های پرحاشیه می‌توان به سهمیه‌های بومی اشاره کرد. سیاست‌های بومی گزینی و اجرای لایحه سهمیه بومی مورد انتقادات شدیدی بوده است. سیاستی که بنا بر تشخیص وزارت علوم تصمیم نادرستی بوده‌است.این نوع از سهمیه خوشبختانه به دستور همان وزارت حذف شده است.
 3. دیگر سهمیه‌ی کنکوری که با نارضایتی اکثر متقاضیان و داوطلبان همراه بوده، سهمیه اختصاص داده شده به خانواده و فرزندان اعضای هیات علمی بود. سهمیه‌ای‌ که دیگر در لیست سهمیه‌های کنکور جایی ندارد و طبق قوانین جدید، از لیست سهمیه‌های کنکور حذف شده است.
 4. همچنین از دیگر تغییرات در لیست سهمیه‌‌های کنکور می‌توان به سهمیه منطقه‌ای از جمله سهمیه مناطق محروم اشاره کرد. سهمیه‌ای که اگرچه حداکثر ۵ درصد تعیین گشته است اما بر اساس ظرفیت دانشگاه‌ها و نیاز استان‌ها قابل تعدیل نیز می‌باشد.
 5. علاوه بر این‌ها کاهش سهمیه المپیادی نیز از دیگر تغییرات شکل گرفته در لیست سهمیه کنکور می‌باشد. دیگر فرقی نمی‌کند که تا چه حد درالمپیادهای داخلی موفق و افتخار‌ آفرین بوده باشید. سهمیه‌ها مانند گذشته نبوده و تغییرات خبر از کاهش چشمگیر سهمیه برگزیدگان المپیادهای داخلی می‌دهد.

در میان تمامی این تغییرات و دگرگونی‌ها، سهمیه اختصاص یافته به حوادث غیرمترقبه پابرجاست. این سهمیه در لیست کنکور ۱۴۰۰ جایگاه خودش را حفظ کرده است.

 

 

مطالعه این مطلب پیشنهاد می‌شود:

 

 

 

دانش‌آموزان ممتاز نگران سهمیه کنکور ۱۴۰۰ نباشند!

جالب است بدانید که در میان تمامی اخبار ضد و نقیض و سهمیه‌های بی‌شمار آن‌چه که بر اساس کل محورهای لایحه ساماندهی ثابت می‌ماند، قبولی بی قید و شرط متقاضیانی است که در آزمون نمرات بالایی را کسب می‌نمایند.

در واقع این خبر خوش برای دانش‌آموزان ممتاز و متقاضیانی است که در آزمون کنکور عملکرد قابل توجهی از خودشان ارائه داده‌اند و موفق به کسب نمرات بالا و درصدهای عالی و قابل توجهی در دروس گوناگون گشته‌اند.

دانش‌آموزان و متقاضیان کنکور دیگر نیاز نیست نگران سهمیه کنکور ۱۴۰۰و تاثیر آن در نتایج نهایی آزمون خودشان باشند. با وجود “لایحه توزیع عادلانه” متقاضیان برتر بدون هیچ قید و بند و ضابطه‌ای در مسیر اهداف و آرزو‌هایشان قرار خواهند گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

فروش پشتیبانی مدیریت
بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
 • مثال: 09121234567 یا 02112345678
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .