زمین ‌شناسی یازدهم

زمین‌شناسی

زمین ‌شناسی سال یازدهم از دروسی است که هدف از قرار دادن آن در برنامه درسی، آشنایی با پدیده‌های زمین شناختی است. سیاره زمین، سرگذشت میلیون‌ها انسان و حیوان را دیده و هر روز با حوادث خوب و بد جدیدی روبه‌رو می‌شود. هرچند که زمین تا حد ممکن بهترین امکانات را در اختیار ما گذاشته است، ولی متاسفانه ما انسان‌ها نسبت به خانه خود بسیار بی‌توجه هستیم؛ حفر چاه‌های غیر مجاز، جنگل زدایی، بهره‌برداری بیش از حد از خاک و بسیاری از موارد دیگر باعث شده زمین بسیار آسیب ببیند. ممکن است ناراحتی خود را در قالب آتش‌فشان، زلزله، سیل و… نشان دهد. شناخت بیشتر ما نسبت به سیاره‌مان زمین، باعث می‌شود که با منطق و براساس شیوه درست از آن استفاده کرده و در برابر حوادث طبیعی آمادگی لازم را به دست آوریم. در واقع زمین‌شناسی علمی است که به مطالعه فرآیندهای مربوط به این سیاره، ترکیبات زمین، مواد سازنده و… می‌پردازد.

شما در کتاب زمین ‌شناسی یازدهم در هفت فصل با مباحث زیر آشنا خواهید شد که در این مقاله به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

با ما همراه باشید.

 

زمین‌شناسی
زمین ‌شناسی

 

 

فصل اول زمین شناسی یازدهم: آفرینش کیهان و تکوین زمین

ذهن کنجکاو بشر همواره به دنبال مبدا پدیده‌های پیرامون خود می‌گشت. مثلا اینکه زمین، اقیانوس یا فصل‌ها چگونه پدید آمده‌اند؟اولین بار چگونه متوجه شده‌اند که زمین گرد است؟ در واقع همین پرسش‌ها باعث شده است که انسان امروزی به این سطح از علم و پیشرفت برسد. دانشمندان با بررسی داده‌های حاصل از زمین‌شناسی، متوجه شده‌اند که پیدایش شب و روز بر اساس چرخش زمین می‌باشد. یا ایجاد اقیانوس‌ها بر اثر برخورد صفحات زمین با یکدیگر تشکیل شده‌است. در این فصل شما با نظریه‌های زمین مرکزی و خورشید مرکزی، نحوه ایجاد اقیانوس‌ها، فصل‌ها و شبانه‌روز آشنا خواهید شد.

 

فصل اول زمین شناسی: آفرینش کیهان و تکوین زمین
فصل اول زمین شناسی: آفرینش کیهان و تکوین زمین

 

 

فصل دوم: منابع معدنی و ذخایر آن، زیربنای تمدن و توسعه

زمین، معدنی غنی از انواع کانی‌ها، سنگ‌ها و مواد مختلف است. اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان به منابع زمینی گره خورده‌است. علاوه‌بر آن، خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، گوشی موبایلی که از آن استفاده می‌کنید، وسیله تزئینی داخل اتاق شما و بسیاری از موارد دیگر از همین منبع به دست آمده‌اند. اما این مواد از چه عناصری ساخته شده‌اند؟ چه شرایطی باعث به وجود آمدن آن‌ها می‌شود؟ در این درس با چگونگی به وجود آمدن انواعی از سنگ‌ها و همچنین طلای سیاه یعنی نفت آشنا خواهید شد.

 

فصل دوم زمین شناسی: منابع معدنی و ذخایر آن ،زیربنای تمدن و توسعه
فصل دوم زمین شناسی: منابع معدنی و ذخایر آن ،زیربنای تمدن و توسعه

 

 

فصل سوم زمین شناسی یازدهم: منابع آب و خاک

زندگی تک تک موجودات روی کره زمین به آب گره خورده‌است. درصد بالایی از سطح زمین را اقیانوس‌ها فرا گرفته ولی متاسفانه درصد کمی از آن آشامیدنی می‌باشد. پس آب آشامیدنی نزدیک به ۷ میلیارد جمعیت جهان از کجا تامین می‌شود؟ به‌علاوه آن، آب پس از نفوذ به خاک، مسیرهای مختلفی طی می‌کند. در این درس، با انواع آب‌های زیرزمینی، حرکات آن و عواقب ناشی از این حرکات روبه‌رو خواهید شد.

 

 

 

فصل چهارم:  زمین ‌شناسی و سازه‌های مهندسی

جمعیت جهان با یک شیب ملایم رو به افزایش است. این جمعیت جدید مسلما به آب، پوشاک، غذا و از همه مهم‌تر سرپناه احتیاج دارند. این سرپناه تحت عنوان خانه‌های مختلف مثل آپارتمان ساخته می‌شود. اگر به اخبار روزمره توجه داشته باشید متوجه خواهید شد که هر ساله تعداد زیادی از این سازه‌های مختلف چه مسکونی و چه غیر مسکونی بر اثر لرزه‌ها و حوادث مختلف، دچار آسیب می‌شود. شناخت بیشتر زمین و حرکات آن باعث می‌شود که با داشتن علم به این مسائل، سازه‌های ایمن‌تری بسازیم تا در برخورد با پدیده‌های طبیعی، حداقل آسیب به سازه‌ها وارد شود. شما در این درس با بحث نفوذپذیری، مکان‌یابی سازه‌ها، تنش، پایداری سازه‌ها و… آشنا خواهید شد.

 

 

 

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود:

 

 

 

 

فصل پنج: زمین ‌شناسی و سلامت

در برخی از اخبار با این‌گونه از پیام‌ها روبه‌رو می‌شویم که مثلا یک بیماری در مناطق خاصی شیوع بیشتری دارد. جدا از مسائل بهداشت، ممکن است این شیوع گسترده به علت استفاده از آب یک رود خاص و یا مواد موجود در خاک اشاره کرد. به‌طور مثال، کادمیوم عنصری سرطان‌زا است که از طریق گیاهان و آب جذب بدن می‌شود. به غیر از مباحث بیماری‌زایی، اساس بسیاری از داروها، کانی‌ها می‌باشد که این نوع از مواد به صنعت داروسازی خدمات گسترده‌ای ارائه دادند.

 

فصل پنج: زمین‌شناسی و سلامت
فصل پنج: زمین‌ شناسی و سلامت

 

 

فصل شش زمین ‌شناسی یازدهم: پویایی زمین

با معنی واژه پویایی آشنا هستید؟ واژه پویایی به معنی فعال بودن می‌باشد. پویایی زمین به معنی فعال بودن آن است. پدیده‌های مختلفی نشان‌دهنده فعالیت زمین می‌باشد که مهم‌ترین آن‌ها آتشفشان و زلزله می‌باشد. اما منبع زلزله چیست؟ چه امواجی از خود نشر می‌دهد؟ به چه علت آتشفشان رخ می‌دهد؟ در این درس به پاسخ این سوالات دست پیدا خواهید کرد. اما مهم‌تر از همه این است که با فواید این پدیده‌ها هم آشنا می‌شوید. شاید از دیدگاه ما زلزله و آتشفشان بسیار مضر باشند، اما اگر چنین مواردی رخ نمی‌داد، مطمئنا اتفاقات بدتری برای زمین رقم می‌خورد.

 

 

فصل هفتم: زمین ‌شناسی ایران

کشورمان ایران، دارای یکی از بهترین منابع خاکی، نفت و گاز و… در جهان می‌باشد. از نظر بسیاری از زمین‌شناسان، ایران بهشت زمین‌شناسی می‌باشد. انواع تنوع خاک، تاریخچه کهن منابع، انواع گلفشان، چشمه آب گرم و بسیاری از موارد دیگر باعث چنین تفاوتی شده است. به‌طور مثال در پهنه کپه داغ منابع عظیمی گازی وجود دارد. در این درس با تاریخچه زمین‌شناسی ایران،منابع نفتی و گازی ،گسل‌ها و… آشنا خواهید شد.

برای کنکور، زمین‌شناسی بخوانیم؟

بستگی دارد که رشته مد نظر شما در چه زیر گروهی قرار دارد. اما به هر حال، درصد بالای این درس می‌تواند به رتبه کشوری و تراز کل شما کمک شایانی کند. لازم نیست که از ابتدا ماه‌های تحصیلی شروع به مطالعه کنید، با سه ماه مطالعه مستمر می‌توانید درصد مناسبی در این درس کسب کنید. ولی به هر حال بسیاری از دانش آموزان از پاسخگویی به این درس امتناع کرده و زمان این درس را بین بخش‌های مختلف پخش می‌کنند. این امر بستگی به خود دانش آموز دارد.

 

 

مطالعه زمین ‌شناسی یازدهم

شما در سال یازدهم با درس زمین‌ شناسی آشنا خواهید شد. زمین شناسی کنکور در زیر گروه یک زیر گروه صفر و در زیر گروه دو دارای ضریب یک می‌باشد. بسیاری از دانش‌آموزان تصور می‌کنند که برای قبولی در رشته داروسازی، باید درصد بالایی در درس زمین شناسی داشته باشید.  الزامی در این امر وجود ندارد.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

فروش پشتیبانی مدیریت
بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
  • مثال: 09121234567 یا 02112345678
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .