چگونه زبان انگلیسی کنکور را بخوانیم؟

زبان-انگلیسی-کنکور

زبان انگلیسی را می‌توان یکی از مهم‌ترین زبان‌های بین‌المللی دانست. طبق آخرین آمار تقریبا ۲٫۵ میلیون نفر از طریق این زبان با یک‌دیگر ارتباط برقرار می‌کنند. در واقع شناخت بیشتر ملت‌های مختلف، مشروط به آشنایی با زبان و ادبیات آن‌هاست. ولی آیا یادگیری کلیه زبان‌های موجود در کره زمین برای همه انسان‌ها ممکن است؟ قطعا جواب منفی است ؛ پس باید زبانی وجود داشته باشد که این امکان را برای ما ایجاد کند تا بتوانیم با ملل‌های مختلف به راحتی ارتباط برقرار کنیم. زبان انگلیسی این امکان را برای ما فراهم کرده‌است. علاوه‌بر فواید بیان شده، یادگیری زبان باعث تقویت حافظه می‌شود. پس زبان انگلیسی فقط در سر جلسه کنکور سراسری به درد ما نمی‌خورد ! بلکه با یادگیری این زبان، هم به هوش اجتماعی خود کمک کرده‌ایم و هم به مغزمان! در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه مطالعه زبان انگلیسی آشنا کنیم.

با ما همراه باشید.

 

بودجه‌بندی زبان
بودجه‌بندی زبان

 

بخش لغات

اولین بخش از سوالات درس زبان انگلیسی، مربوط به لغات می‌باشد. برای مطالعه لغات زبان انگلیسی به چند نکته باید توجه کرد. 

 • مطالعه لغات خارج از چهارچوب جملات، اشتباه محض است. چون که به سرعت فراموش می‌کنید. برای این کار طبق روش زیر عمل کنید:
  • جمله مثالی که برای لغت مربوطه بیان شده را مطالعه کنید. بدون این‌که به معنی آن نگاه کنید و سعی کنید که با استفاده از مفهوم جمله، معنی کلمه مورد نظر را حدس بزنید.
  • پس از انجام مرحله اول، به معنی کلمه نگاه کنید تا متوجه شوید که حدس شما درست بوده است یا نه!
  • سپس از روی کلمه مورد نظر، سه الی پنج بار یادداشت کرده و معنی آن را با خود تکرار کنید.
  • جمله اولیه را نیز چند بار مطالعه کرده و پس از انجام این کار، جملات جدیدی که کلمه مورد نظرتان در آن بیان شده را نیز مطالعه کنید.
 • مطالعه روزانه ۲۰ دقیقه نتیجه بسیار بهتری رقم بزند نسبت به زمانی که شما دو روز در هفته در مدت زمان طولانی درس زبان انگلیسی را مطالعه کنید. علت این عمل این است که این درس به شدت فرار بوده و عدم تکرار تمرین در مباحث زبان انگلیسی، باعث فراموشی مطالب و کاهش درصد شما در آزمون‌ها می‌شود.

 

بخش گرامر زبان انگلیسی کنکور

پس از عبور از بخش لغات، وارد بخش گرامر می‌شوید که یکی از پرچالش‌ترین مباحث زبان انگلیسی می‌باشد. مطالعه مستمر در این مبحث از اهمیت فراوانی برخوردار است. البته بسیاری از افراد، مباحث این بخش را با استفاده از طرز تلفظ پاسخ می‌دهند که اصلا پیشنهاد نمی‌شود؛ به دلیل این‌که این روش کاملا بر مبنای شانس بنا شده است. برای کسب تسلط کافی در این مبحث، لازم است در ابتدا درسنامه را به خوبی مطالعه کنید. سپس شروع به حل تست‌های ساده و سپس تست‌های سخت کنید و نکات آن را یادداشت کنید؛ چون که بسیاری از نکات گرامر در تست‌ها بیان می‌شود. سعی کنید در مباحث مورد نظر هر روز تعداد مشخصی تست حل کنید تا نکات در ذهن شما تثبیت شود.

 

 

کلوز تست و ریدینگ

در کنکور سراسری، در مجموع با ۱۳ تست کلوز و ریدینگ رو به رو خواهید شد. این سوالات ترکیبی از مفاهیم، لغت و گرامر می باشد. البته تسلط بر مباحث دیگر به‌طور قطع به معنی تسلط بر این دو بخش نیست؛ بلکه در سال‌های اخیر سوالات مفهومی نیز طرح شده است که شما باید مفاهیم مورد نظر سوال را از متن استنباط کنید.

بیشتر دانش‌آموزان در این دو مبحث با مشکل روبه‌رو می‌شوند. چون که کلمات مورد استفاده در متن کلوز تست و ریدینگ، ممکن است کلمات داخل کتاب نباشد. در این صورت شما باید معنی لغات بیگانه را با توجه به متن حدس بزنید. برای کسب مهارت در این دو بخش، حل هرروز یک کلوز تست یا ریدینگ می‌تواند کمک شایانی به شما کند. برای ذخیره زمان می‌توانید متن کلوز تست یا ریدینگ زبان انگلیسی را در ابتدا به طور سریع مطالعه کنید کلیت متن را ارزیابی کنید. همچنین می‌توانید صورت سوالات ریدینگ را مطالعه کرده و سوالات مربوط به بازگشت ضمیر و معنی کلمات را با توجه به دانش خود سریعا پاسخ دهید.

 

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود:

 

 

میانگین پاسخگویی به زبان انگلیسی کنکور

میانگین درس زبان انگلیسی در کنکور نود و هشت، ۱۲٫۸ و در کنکور نود و هفت، ۱۳٫۶ می‌باشد. با توجه به میانگین کشوری در این درس، تصور کنید که درصد ۱۰۰ زبان انگلیسی در کارنامه کنکور، چه تاثیر شگفتی در رتبه شما خواهد داشت!

وضعیت پاسخگویی به این درس در کنکور ۹۸ و ۹۷ به شکل زیر می‌باشد:

 

درصد پاسخگویی زبان کنکور
درصد پاسخگویی زبان کنکور

 

مطالعه زبان انگلیسی کنکور

لغات و قواعد ( Grammar  ) در این درس از رکن های اساسی هستند پس یادگیری آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

لغات را نه تنها به‌صورت تنها یک کلمه‌ی منفرد و خارج از جمله، بلکه باید در جمله نیز یاد گرفت. به این منظور است که باید استفاده‌ی صحیح و جایگاه هر کلمه را در جمله، به‌درستی شناخت. همچنین تمرین و تکرار زیاد، موجب تسریع زمان یادآوری در سر جلسه امتحان می‌شود.

تمام کلمات کتاب را بررسی کنید و یاد بگیرید. تعدادی از کلمات داخل متون درس، از اهمیت بالایی برخوردارند؛ لذا آن‌ها را نیز مشخص کرده و مطالعه‌ی پیوسته داشته باشید. از کلمات متضاد و هم معنی، غافل نشوید.  آن‌ها را نیز مشخص کنید و به خاطر بسپارید.

داشتن یک دفترچه‌ی یادداشت نکات مختلف هم راهکار مناسبی است. تمامی نکات گفته شده را برای مرور بهتر و یادگیری دقیق‌تر در یک دفترچه وارد کنید تا دسترسی راحت‌تری به مطالب داشته باشید.

برای یادگیری گرامر باید از ابتدا با ساختار جملات، نقش‌ها، طریقه‌ی پرسش سوال یا پاسخ دادن به آن‌ها و همچنین منفی کردن گرامر و … را به خوبی بیاموزید و همچنین توجه لازم را به سوالات و تمرین‌های کتاب داشته باشید. می‌توانید خلاصه‌ی نکات را نیز در دفترچه‌ای جداگانه داشته باشید.

سعی کنید با استفاده از منابع دیگر آموزشی، توانایی خود را در خواندن و درک متون انگلیسی، بیشتر کنید و تمرکز خود را به هنگام مطالعه‌ی متن، بر روی درک مفهوم کلی متن بگذارید نه تک به تک کلمات. سعی کنید متن‌ها را بی صدا بخوانید و متن را به آرامی دنبال نمایید.

 

سخن آخر

یادگیری زبان انگلیسی به نسبت از زبان‌های دیگر ساده‌تر است. برای مثال مانند زبان عربی یا فرانسوی، کلمات جنسیت ندارند و یادگیری چندین برابر ساده‌تر است. همچنین یادگیری همین مطالب دوره‌ی دبیرستان می‌تواند برای آینده شما را چندین قدم جلوتر بیاندازد. پس سعی کنید آن را صرفا یک درس در مقطع دبیرستان نبینید. درست است که سهولت یا سختی زبان‌های خارجی نسبی است اما با پشتکار، می‌توانید استفاده‌های چندانی از این درس داشته باشید. چه در حال یا آینده.

 

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

فروش پشتیبانی مدیریت
بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
 • مثال: 09121234567 یا 02112345678
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .