مدرسه کسب و کار

فنون مطالعه دروس عمومی کنکور

 

دروس عمومی کنکور، از جمله مهم‌ترین بخش‌های دفترچه کنکور سراسری می‌باشند که در رتبه و دانشگاه قبولی شما تاثیر شگرفی دارند. اولین بخش از کنکور سراسری شامل دفترچه دروس عمومی می‌باشد که به ترتیب در برگیرنده ادبیات، عربی، دینی و زبان می‌باشد. ضرایب دروس عمومی در همه زیر گروه‌ها ثابت می‌باشد. مهم‌ترین درس از نظر ضرایب درس ادبیات و سپس دینی می‌باشد. ضرایب دو درس عربی و زبان انگلیسی یکسان می‌باشد. بسیاری از دانش‌آموزان نمی‌توانند در دروس مربوطه درصد مورد نظر را کسب کنند؛ هرچند که ممکن است نسبت به دروس تخصصی ساده‌تر به نظر برسند. عدم موفقیت در این دروس معمولا به دلیل این است که دانش‌آموزان عزیز فنون مطالعه این درس را رعایت نمی‌کنند و تلاشی برای تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت انجام ندارند. با توجه به اهمیت دروس عمومی در آینده تحصیلی شما، قصد داریم تا در این مقاله به شرح فنون این بخش بپردازیم.

با ما همراه باشید.

 

بررسی نقاط قوت و ضعف

تعیین کنید که در چه درسی ضعف بیشتری دارید. مثلا در بخش قرابت معنایی ادبیات، یا جمله اسمیه و فعلیه درس عربی و هرآن چیزی که در آن دچار ضعف هستید، یادداشت کرده و دسته‌بندی کنید. برای بخش‌هایی که نقاط قوت شما هستند نیز همین کار را انجام دهید تا به ذهنتان نظم ببخشید.

 

 

ادبیات کنکور

 

ادبیات از جمله دروسی است که پتانسیل طرح سوالات پیچیده از آن بالا می‌باشد. از طرفی به علت ضریب بالای این درس، اهمیت زیادی برای آن قائل می‌شوند.  ادبیات از پنج بخش بسیار مهم تشکیل شده است:

 

 

 

ادبیات دروس عمومی
ادبیات دروس عمومی

 

 

توجه داشته باشید که مهم‌ترین اصل در مطالعه درس ادبیات، مطالعه مبحث به مبحث است. به همین دلیل است که بسیاری از کتاب‌های کمک درسی ادبیات، بخش‌های مختلف آن را از یکدیگر جدا کرده‌اند. اگر سعی کنید که هر روز ۱۵ دقیقه برای انجام چند تست از هر مبحث زمان بگذارید، در آینده پیشرفت چشمگیری خواهید داشت. به طور مثال، بخش قرابت معنایی بخشی است که اشعار آن معمولا از کتاب درسی نمی‌باشد، و موفقیت شما در این درس مشروط به حل تست‌های فراوان و مطالعه اشعار می‌باشد. نه تنها برای درس ادبیات، تقریبا برای همه دروس مطالعه کوتاه و مستمر بسیار نتیجه بخش خواهد بود.

 

 

 

عربی دروس عمومی

زبان عربی نکات ریز بسیاری دارد و همین مساله باعث شده است تا بسیاری از دانش‌آموزان از این درس یک غول بسازند! عربی از دو بخش ترجمه و قواعد تشکیل شده است. برای تسلط بر این بخش:

 • مطالعه مناسبی از بخش ترجمه و قواعد داشته باشید. سعی کنید تا کلمات جدید را در جمله یاد بگیرید. این کار باعث می‌شود که معنی کلمه ماندگاری بیشتری در ذهن شما داشته باشد.
 • نکات مهم قواعد را یادداشت کنید.
 • اگر در درس عربی بسیار ضعیف هستید، سعی کنید که از مسائل تشریحی شروع کنید.
 • شروع به حل تست کرده و از نکات قواعد در تست استفاده کنید. بسیاری از نکات در تست نمود و فهم بیشتری پیدا می‌کنند.
 • برخی از سوالات ترجمه نیز با قواعد قابل حل هستند که نشان‌دهنده این مساله است که این دو بخش به یکدیگر بسیار مربوط هستند.
 • سعی کنید که هرروز زمان کوتاهی را برای حل چند تست در مبحثی که ایراد دارید و یا حل درک مطلب، صرف کنید.

 

دینی دروس عمومی کنکور

توجه داشته باشید با اینکه دینی ممکن است ظاهرا درس ساده‌ای به نظر برسد. اما در کنکور سالیان اخیر، سوالات پرچالشی مطرح شده است. بیشتر این سوالات مربوط به آیات و احادیث می‌باشند. چند نکته در رابطه با این درس مطرح است:

 • کتاب را مو به مو مطالعه کنید و حتی یک کلمه را جا نیندازید.
 • برخی از تست‌ها جنبه مفهومی دارند؛ مانند آیات و احادیث که نکات بسیار مهمی را شامل می‌شوند. سعی کنید که در این درس از یک منبع مناسب استفاده کرده که تمام نکات را برای شما بیان کرده باشد.
 • دین و زندگی درسی نیست که تنها با یکی دوبار مطالعه بتوانید کاملا بر آن مسلط شوید، نیاز به تمرین و تکرار دارد.
 • به نکاتی مانند تقدم و تاخر، علت و معلول، تابع و متبوع، زمان نزول آیه و… حتما توجه داشته باشید.

 

زبان انگلیسی

زبان انگلیسی نیز بخشی است که ممکن است بسیاری از دانش آموزان در آن به مشکل بر بخورند. آخرین بخش دفترچه عمومی می‌باشد. با انجام آزمون‌های مختلف و افزایش تسلط سعی کنید که در این درس دچار خستگی نشوید. در این درس به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • زبان انگلیسی از چهار بخش مهم گرامر و لغت و ریدینگ و کلوزتست تشکیل شده که تسلط بر روی دو بخش اول، تسلط بر روی بقیه بخش‌ها را حاصل می‌شود که البته حل کلوز تست و ریدینگ تکنیک‌های مخصوص به خود را دارا می‌باشد.
 • سعی کنید که لغت را در جمله یاد بگیرید. درس زبان انگلیسی بسیار فرار می‌باشد. اگر با معنی کلمه در ساختار جمله آشنا شوید، ماندگاری بیشتری در ذهن شما خواهد داشت.
 • درسنامه گرامر را به خوبی مطالعه کرده و بلافاصله شروع به تست زدن بکنید. درس زبان انگلیسی دارای استثناهای زیادی می‌باشد که در تست خود را نشان می‌دهند.
 • کلوز تست و ریدینگ بخش زیادی از تست‌های زبان انگلیسی را شامل می‌شوند. بدیهی است که با تمام کلمات متون آن‌ها آشنایی نداشته باشید. از طرفی شما برای مطالعه متن زمان خاصی ندارید. پس باید سعی کنید که با تسلط بر روی مباحث پیشین برای خود زمان ذخیره کنید.
 • برای حل برخی از تست‌های کلوز تست و ریدینگ، مطالعه کل ساختار متن لازم نیست. تنها با یک نگاه ساده می‌توانید به پاسخ برسید. سعی کنید که هر روز یک کلوز تست و یک ریدینگ حل کنید تا بر نکات پاسخگویی به آن‌ها مسلط شوید.

 

 

 

 

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود:

 

 

 

 

پکیج دروس عمومی کنکور

هر روز برای دروس عمومی پکیج تهیه کنید. شاید با این واژه آشنایی نداشته باشید. به شکل زیر توجه کنید:

 

 

 

پکیج دروس عمومی
پکیج دروس عمومی

 

 

 

این پکیج تحت عنوان یک آزمون کوچک می‌باشد که شاید بیشتر از ۳۰ دقیقه در روز از شما وقت نگیرد ولی به مرور زمان تاثیر بسیار زیادی بر روی درصدهای دروس عمومی شما خواهد داشت. سعی کنید که هرروز و یا نهایتا یک روز در میان حتما این کار را انجام دهید. تست‌ها را به زمان حل کنید و تصور کنید که سر جلسه کنکور قرار دارید. پس از حل آن، پاسخ‌ها را تحلیل کرده، نقاط ضعف خود را پیدا کنید و نکات مهم را نیز حتما یادداشت کنید.

 

 

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_62932950f2b87 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_62932950f2b87 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_62932950f2b87 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_62932950f2b87 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_629329513ab84 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_629329513ab84 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_629329513ab84 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_629329513ab84 a:hover{ color: #ffffff; }