Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

جمع بندی نیمسال اول و نکات مربوط به آن

جمع‌بندی نیم‌سال اول

 

جمع بندی نیمسال اول کنکور، می‌تواند برای شما یکی از سکوی‌های پرش و رسیدن به موفقیتتان باشد. عده‌ای از دانش‌آموزان دچار تردیدهای بسیاری هستند که آیا می‌توانند خود را به خوبی برای کنکور آماده کنند در حالی‌که بسیاری از دروس را یا به صورت ناقص مطالعه کرده‌اند یا مرور کافی بر مطالبی که آموزش دیده‌اند، ندارند. یا اینکه ترازهای خوبی از آن دروس هم کسب نکرده‌اند. عده‌ای هم مطالبی را جا انداخته و مطالعه نکرده‌اند. از این رو که شما در این بخش و در جمع بندی می‌توانید زمان از دست رفته خود، مطالبی که عقب مانده‌اید و نخوانده‌اید و همچنین مطالبی که بر روی آنها تسلط کافی ندارید را جبران کنید. با این کار شما می‌توانید به توانایی حقیقی خودتان برسید.

 

بسیاری از دانش‌آموزان متقاضی کنکور، در پی چندماه ابتدایی آمادگی برای این آزمون، دچار خطاهای برنامه‌ریزی می‌شوند. یا عده‌ای هنوز به اهمیت و زمان خود اهمیت نداده بودند. لذا این زمان طلایی می‌تواند به صورت قابل توجهی، مقدار دانش شما را افزایش بدهد. با این کار می‌توانید برای نیمسال بعدی، با دانش مورد نیازتان، آماده شوید. حالا سوال اصلی این است که با رعایت چه نکاتی، این دوره را پشت سر بگذاریم.

نکته‌ی بسیار مهم این است که سعی کنید با صبر و با برنامه‌ریزی از دوران جمع بندی نیمسال اول گذر کنید. سعی کنید کمال گرایی را کنار بگذارید و بیش از حد به دروس خاص، توجه نکنید؛ زیرا این عمل تنها باعث عقب افتادن شما و جا ماندن از برنامه‌ی اصلی‌تان می‌شود. پیشرفت‌های کوچک خودتان را قدر بدانید. همچنین به دنبال جهش یا برنامه‌های غیرعادی، نروید.

 

استفاده از فرجه‌ی امتحانات برای جمع بندی نیمسال اول

همان‌طور که می‌دانیم ممکن است قسمتی از جمع بندی ما در دوره‌ی امتحانات نیمسال اول باشد. از این رو شما با توجه به زمان فرجه‌تان باید در نظر بگیرید. آیا می‌توانید مباحث امتحان دی ماه را در زمان کمتری از فرجه‌تان بخوانید؟ آن‌گاه بقیه‌ی زمان را به مرور و جمع بندی نیمسال اول اختصاص بدهید. لذا پیشنهاد می‌شود  نقاط ضعف خود، هم در حوزه‌ی تستی و هم در سوالات تشریحی مربوط به مباحث جمع بندی ترم اول را شناسایی کنید. درباره‌ی برنامه‌ریزی این دوران با مشاور خود مشورت‌های لازم را انجام دهید؛ تا در هردو حوزه، نتیجه‌ی مطلوب را دریافت کنید.

 

جبران عقب افتادگی آزمون‌ها برای جمع بندی نیمسال اول

در طی این مدت، شما باید دقیقا همان مطالب جا مانده‌ی خودتان را بخوانید. ولی این بار با تمرکز و سرعت بیشتر. پس سعی کنید تا می‌توانید ذهن و تمرکز خود را بر روی دروس عقب افتاده‌تان بگذارید. یادگیری مجدد، حل تست از مباحث عقب افتاده، تحلیل آزمون‌های نیمسال اول و برگشت به سوالات کتاب تستان که غلط حل کرده بودید (سوالات نشان‌دار) و حل مجدد آن‌ها، از جمله عواملی هستند که می‌توانند برای رسیدن به نیمسال دوم مفید باشند. همه این عوامل به جمع بندی نیمسال اول دروس کمک خواهند کرد.

 

تست‌های کم تسلط

 تست‌هایی که در آزمون‌ها یا کتاب تست، از مباحثی بود که شما تسلط کافی نداشتید و آنها را نیز در طی نیمسال اول، علامت‌دار کرده بودید را می‌توانید دوباره حل کنید. اشتباهات خود را یا نکات مربوط به آن تست‌ها را در دفتری جداگانه یادداشت کنید؛ تا برای مرور مجدد، به آن‌ها مراجعه کنید.

 

تست‌های قدیمی از نیمسال اول ( نقاط قوت)

یادتان باشد قرار نیست یادگیری یا مرور دوره مطالبی که در آنها ضعف دارید، باعث شود که از دروسی که به آن‌ها تسلط دارید را فراموش کنید. پس به مرور مطالبی که در آن‌ها از تلسط کافی برخوردار هستید نیز پیشنهاد می‌شود. از این رو سعی کنید سوالات و تست‌های نکته‌دار قبلی را حل کنید.

 

تست‌های زمان‌دار

اگر شما در طول نیمسال اول، مطالب مورد نیاز را به خوبی آموخته‌اید بهتر است که سعی کنید توانمندی خود را افزایش بدهید. سپس بر روی سرعت مهارتتان کار کنید. از این رو از تست‌های زمان دار غافل نشوید.

 

خلاصه‌نویسی جهت جمع بندی نیمسال اول

قطعا شماهم در طی ماه‌های ابتدایی آمادگی کنکور، ‌خلاصه‌نویسی‌های مورد نیاز را از مطالبی که بر آنها تسلط دارید را انجام داده‌اید. در این دوران شما می‌توانید تمرکز خود را برروی تکمیل این خلاصه‌نویسی‌ها و یا خلاصه‌نویسی مطالبی که تسلط ناکافی دارید یا جا مانده‌اید، بگذارید. می‌توانید مجددا خلاصه‌نویسی‌های جدیدی را تهیه کنید. این بار به‌صورت منسجم‌تر و دارای نکات بیشتر این کار را انجام دهید.

 

 

 

 

 

 

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود:

 

 

 

 

شناسایی منابع برای جمع بندی نیمسال اول

شما چندین ماه است که به عنوان یک دانش‌آموز کنکوری در حال درس خواندن و سر و کله زدن با کتاب‌های تست و کمک درسی مختلف هستید. با توجه به تجربه‌تان، کتاب‌های غیر ضروری یا آن‌ها که دارای سوالات مشابه هستند را کنار بگذارید. فقط از منابعی که دارای سوالات با کیفیت و جامع‌تری هستند استفاده کنید. دورتان را خلوت کنید. گم شدن لابه‌لای کتاب‌های تست می‌تواند از استرس‌زا ترین شرایط کنکور باشد. لذا تلاش کنید که بهترین منبع خود را شناسایی کنید و طبق آن پیش بروید.

 

پس سعی کنید با رعایت این چند نکته و حل سوالات، همراه با صبوری و به دور از استرس، حداکثر استفاده را از این زمان طلایی ببرید. در طی این دور دوران سعی کنید از تمامی حواس‌پرتی‌های ممکن به دور باشید و تمرکزتان را به روی درس و آمادگی برای نیم‌سال دوم بگذارید.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + هفت =

فروش پشتیبانی مدیریت
بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
  • مثال: 09121234567 یا 02112345678
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .