Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

علل کم شدن انگیزه برای درس خواندن

بی-انگیزگی

 

بی انگیزگی، یکی از شایع ترین معضلات دانش آموزان کنکوری است. دوران عید همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین بازه‌های مطالعاتی و جمع‌بندی دروس معرفی می‌شود. اما میزان موفقیت در عید، وابسته به شخص شماست. این بازه می‌تواند به عنوان یک سکوی پرتاب عمل کند، اما برعکس این ماجرا هم دور از انتظار نیست!

بهتر است بدانید که انرژی رقیبانتان در این دوره، چندین برابر می‌شود اما اگر اصول مطالعه و جمع بندی را رعایت نکنید، احتمال شکست شما افزایش پیدا می‌کند. دانش‌آموزان زیادی وجود دارند که در فاصله عید تا کنکور، موفق به کسب رتبه بسیار مناسبی شده‌اند.

در مقابل، تعداد زیادی از دانش‌آموزان مستعد و توانا، پس از پایان این دوره، شور و شوق خود را از دست می‌دهند. بی انگیزگی، افزایش استرس، تنبلی و مواردی از این دست، معضلاتی هستند که تعدادی از عزیزان با آن دست و پنجه نرم کرده و متاسفانه پس از عید، نمود بیشتری پیدا می‌کنند .

دلایل متعددی سبب بروز چنین مواردی می‌شود. اما مسئله مهم تر این است که به آن‌ها، اجازه پیشروی ندهیم. در این به شرح علل بی انگیزگی و راهکار‌های مقابله با آن بپردازیم. پس تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

 

مهم‌ترین دلایل بی‌انگیزگی

 

عادت نادرست

با یک مثال به شفاف سازی ماجرا می پردازیم. تصور کنید که از ۲۴ ساعت شبانه روز، جدا از زمان خواب و استراحت، ۱۰ ساعت را به نشستن مداوم اختصاص می دهید.

پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، انواعی از بیماری های عضلانی به سراغ شما خواهد آمد. چرا؟ چون بدن شما به سکون عادت کرده است!

بدن وروح انسان با حرکت و فعالیت، شاداب می شود و می تواند به صورت منظم به فعالیت بپردازید. در بازه مطالعاتی عید، ممکن است مدت زمان زیادی را صرف تفریح کرده و به مرور زمان، از فضای درس فاصله می گیرید.

در واقع شما ذهن و جسم خود را به تنبلی عادت می‌دهید. همین علت سبب می شود که اهداف در ذهن شما کم رنگ شده و انگیزه شما برای مطالعه کاهش پیدا کند.

 

برنامه‌ریزی نامناسب و کم شدن انگیزه

دانش‌آموزان در بازه کنکور به دو دسته کلی تقسیم می شوند؛ دسته اول افرادی که در صدد جبران عقب ماندگی‌های خود هستند و دسته دوم، دانش‌آموزانی که قصد مرور و جمع بندی دارند.

معمولا بازه مطالعاتی عید نسبت به سایر روزهای سال، فضای متفاوتی دارد و طبیعتا برنامه خاصی می‌طلبد. تعدادی از عزیزان با توجه به تجربه کم آموزشی، بدون مشاره اقدام به چینش برنامه می‌کنند و پس از گذشت زمان متوجه شده که مسیر درستی را طی نکرده‌اند.

در صورت بهره‌گیری از برنامه‌ریزی نامناسب، هر دو گروه، آسیب دیده و از برنامه درسی خود عقب می‌مانند! پس لطفا از تجربیات یک مشاور حرفه ای غافل نشوید.

 

عادی انگاری

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که استراحت، تفریح و دوری از فضای درس در عید نوروز کاملا طبیعی است. درست است که مسیر کنکور، راهی سخت و طاقت فرساست، اما دوری بی حساب و کتاب از مطالعه، به ضرر شما تمام خواهد شد.

مهم‌ترین اصل در بازه مطالعاتی عید این است که تعادل مناسبی میان مطالعه و تفریح برقرار باشد. ممکن است که بی انگیزگی شما برای چند روز عادی به نظر برسد، اما دامن زدن به این شرایط، باعث می شود که حتی تا روز کنکور بی انگیزه باشید.

به نظر شما چنین شرایطی عادی است؟! متاسفانه گاهی اوقات، والدین محترم نیز از عوامل مهم تشدید عادی انگاری هستند که در نهایت به ضرر فرزند خودشان تمام می‌شود.

 

انگیزه خود را به دست بیاورید!

 

 

علل بی انگیزگی
علل بی انگیزگی

ترس ها را دور بریزید!

رهایی از ترس، شما را به سمت موفقیت هدایت می‌کند. ترس را در آغوش نگیرید، رهایش کنید. اگر هزاران نفر دیگر توانستند از سد کنکور عبور کنند، پس شما هم می‌توانید!

بیش از حد ممکن درگیر آینده نشوید و از نهایت فرصت حال حاضر خود بهره ببرید. سعی کنید که از افکار منفی فاصله گرفته و افکار مثبت را جایگزین آن ها کنید. از همین حالا شروع کرده، برنامه ریزی کنید و به سمت موفقیت گام بردارید.

دلایل ترس خود را بررسی کرده و برای بهبود آن، اقدام کنید. در این راه، تجربیات یک مشاور حرفه ای می تواند تاثیر فراوانی بر کنترل احساسات شما داشته باشد. و در نهایت، با ترس خود رو به رو شده و اجازه ندهید که مسیر رویاهای شما را سد کند.

 

انگیزه خود را مرور کنید

برای چه از خواب بیدار می‌شوید؟ برای چه درس می‌خوانید؟ هدف شما از انجام کارهای روز‌مره چیست؟ به بیانی دیگر، چه انگیزه‌ای در وجود شما قرار گرفته است؟

شاید با خود بگویید که من هیچ انگیزه ای ندارم. تصور کنید که چه جایگاه و مقامی سبب خوشحالی شما خواهد شد؟ پس از مشخص کردن انگیزه خود، آن را با یک عنوان بزرگ یادداشت کرده و هرروز مرور کنید.

خود را در جایگاه مورد نظر تصور کرده و از حس مثبت آن، انرژی بگیرید. البته بیش از حد در افکار خود غرق نشوید که در غیر این صورت، زمان زیادی را از دست خواهید داد.

 

 

همچنین این مقاله را مطالعه کنید:

 

 

برای کاهش بی انگیزگی، ورزش کنید

همه ما از اثرات شگفت انگیز ورزش مطلع هستیم. هنگامی که هیچ فعالیتی از خود نشان نمی دهید، به مرور زمان دچار اضافه وزن و اختلال در ترشح هورمون‌های بدن می شوید.

این وضعیت، محیط مناسبی برای رشد انواعی از بیماری‌های روحی و جسمی خواهد بود. پس بهتر است که در برنامه روزانه خود، بازه‌های کوتاه ورزشی را بگنجانید.

البته ورزش های حرفه ای برای شما لازم نیست؛ پیاده روی و تمرین‌های هوازی نیز بسیار مثمر‌ثمر خواهد بود. از غذاهای صنعتی فاصله گرفته و روزانه حداقل هشت لیوان آب مصرف نمایید.

 

به درس بازگردید

در ایام عید، حسابی سرگرم تفریح بوده اید و قطعا چنین وقفه ای، سبب رشد تنبلی در وجود شما شده است. حتی ممکن است که این تنبلی، تا حالا نیز ادامه داشته باشید!

اما از آنجایی که شما کنکوری هستید و هر لحظه و ثانیه برای شما حیاطیست، پس بهتر است که از همین حالا به سمت مطالعه و درس حرکت کنید. اگر تصور کنید که توانایی یا حوصله مطالعه ندارید و به این تفکر دامن بزنید، حتی تا روز کنکور نیز کسل خواهید بود!

پس بهتر است که خود را در شرایط انجام شده قرار دهید. یک برنامه مناسب طراحی کرده و شروع کنید. ممکن است که در ابتدا سخت به نظر برسد، اما همانطور که به تفریح عادت کرده اید، به درس خواندن نیز عادت می‌کنید.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 6 =

بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
  • مثال: 09121234567 یا 02112345678
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .