Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

نکات مهم برای مدیریت آزمون

مدیریت-آزمون

 

در روزهای باقی مانده به کنکور، مرور نکات مهم جهت مدیریت آزمون و کنترل زمان، ضروری است. در واقع، تنها سواد تضمین کننده موفقیت شما نخواهد بود. تعداد زیادی از دانش‌آموزان که تا آخرین لحظه تلاش می‌کنند، اما به دلیل عدم تسلط بر مدیریت آزمون، به نتیجه دلخواه نمی رسند. در نهایت، دنبال مقصر می‌گردند تا اشتباه خود را توجیه کنند!

اما دوست عزیز، تنها خودت هستی که میتوانی به قله‌های موفقیت رسیده و یا شکست بخوری! پس به جای جست‌و‌جوی مقصر، بهتر است که تکنیک‌های مدیریت آزمون حرفه‌ای را یاد بگیرید. آزمون دادن نیز، نوعی هنر است.

جلسه آزمون، تنها جایگاهی است که می‌تواند شبیه‌ساز کنکور سراسری باشد. پس هر اشتباهی که در آزمون‌های آزمایشی بروز دهد، می تواند در کنکور نیز تکرار شود! پس با یاد‌گیری هنر آزمون دادن، تا حد ممکن از بروز خطاهای آزمونی، جلوگیری می‌کنیم.

طبیعتا چهار ساعت نشستن مداوم و فکر به آینده، ذهن شما را تحت فشار قرار می‌دهد. پس یادگیری تکنیک‌های آزمون، هم برای ذهن و هم برای نتیجه آزمون شما مثمر‌ثمر خواهد بود. در این مقاله به بیان نکات یک آزمون حرفه ای می‌پردازیم تا شما را به موفقیت نزدیک تر کنیم. پس تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

 

حرفه‌ای آزمون دهید!

 

مدیریت حرفه ای آزمون
مدیریت حرفه ای آزمون

 

ترتیب کنکور را مشخص کنید

همانطور که می‌دانید، ترتیب دفترچه کنکور از ادبیات شروع شده و به شیمی ختم می‌شود. اما ممکن است که شما طبق عادات گذشته از آزمون آزمایشی، ترتیب دفترچه را جابه جا کرده و از درس خاصی شروع کنید.

اگرچنین عادتی در شما وجود دارد و سبب افزایش تمرکز شما می‌شود، بهتر است که به همین شیوه عمل کنید. ولی به هیچ عنوان بدون تجربه قبلی، ترتیب دفترچه کنکور را تغییر ندهید! به دلیل اینکه شما هیچ پیش زمینه‌ای در انجام این کار نداشته و ممکن است ترتیب دفترچه به نفع یا ضرر شما تمام شود! 

از آنجا که نبردگاه کنکور، برای آزمون و خطا نیست، بهتر است از انجام چنین کاری بدون تجربه قبلی جلوگیری کرده و با همان ترتیب دفترچه پیش بروید.

برای اینکه بدانید شروع از کدام بخش به سود شماست، بهتر است که در آزمون‌های آزمایشی ترتیب دفترچه را جا‌به‌جا کنید. البته بهتر است که با نظر مشاور خود دست به انجام این کار بزنید تا همه موارد، حساب شده باشد.

 

هیچ درسی را فدا نکنید!

موفقیت شما در با تعادل رقم می‌خورد. شاید بپرسید که منظور از تعادل چیست؟ به زبانی ساده‌تر، موفقیت شما هنگامی محقق می‌شود که درصد‌های شما با یکدیگر اختلاف فاحشی نداشته باشند.

عده ای از دانش‌آموزان به بهانه نقطه قوت در یک درس، زمان دیگر دروس را فدای نقطه قوت خود می‌کنند! در صورتی که انجام چنین کاری کاملا به ضرر شماست. ممکن است که با انجام این کار، درصد شما در درس مورد نظر به بالای ۸۰ برسد، اما به سایر بخش‌های دفترچه کنکور نیز فکر کرده‌اید؟!

چنین عملی ذهن شما را تحت فشار قرار داده و زمان زیادی از شما خواهد گرفت، در نتیجه تمرکز شما برای سایر دروس از بین خواهد رفت و متاسفانه احتمال شکست شما افزایش پیدا خواهد کرد.

 

وقت را کنترل کنید

مدیریت زمان یکی از مهم‌ترین ارکان آزمون است. شما باید وقت را به طور حرفه‌ای کنترل کنید. در قدم اول مواجه با سوالات، تنها به حل سوالاتی بپردازید که زمانی زیادی از شما نخواهد گرفت و از تست های زمان بر، رد شوید.

سپس دوباره به سوالات بازگشته و این بار، به تست های زمانبر ولی قابل حل را پاسخ دهید. پس از انجا این مرحله در صورت وجود زمان مناسب، به حل سوالات پرچالش بپردازید. اما توجه کنید که به هیچ عنوان زمان دروس را به یکدیگر اختصاص ندهید.

هر درسی جایگاه خود را در موفقیت شما دارد. دانش‌آموزانی که دچار وسواس حل سوال هستید، بهتر است که تا قبل از برگزاری آزمون سراسری، مشکل خود را حل کنید. در غیر این صورت آسیب زیادی به شما وارد خواهد شد.

اگر مبحث خاصی را حذف کرده اید، در دور اول و دوم حل سوالات، به هیچ عنوان به تست مربوطه رجوع نکنید! اما در قسمت سوم حل سوالات پرچالش، نگاهی به تست مورد نظر بیندازید. ممکن است که سوال مبحث حذفی، ساده و قابل حل باشد.

 

 

مطالعه این مقاله می‌تواند مفید باشد:

 

 

توجه داشته باشید!

چند نکته کوتاه و بسیار کاربردی در آزمون‌های آزمایشی و کنکور می‌تواند تاثیر بسیاری زیادی بر رتبه و درصد شما داشته باشد. پس از حل هر سوال، بلافاصله جواب را در پاسخنامه وارد کرده و به هیچ عنوان، وارد کردن پاسخ سوالات را به آخرین دقایق موکول نکنید.

تعداد زیادی از دانش‌آموزان از این مساله آسیب دیده و متاسفانه نتیجه کنکور آن ها، به طور کلی تغییر کرده‌است. حتما شماره سوالات را به دقت بررسی کنید. پاسخ برخی از سوالات، ممکن است اعدادی مثل یک، دو، سه و چهار باشد.

در اینصورت، در وارد کردن پاسخ دقت کافی را به خرج داده تا شماره گزینه را به عنوان پاسخ وارد نکنید! به قیدها، فعل ها، تعداد درست و نادرست توجه داشته و تا انتهای متن سوال را مطالعه کنید.

نکته آخر اینکه، کنکور و موفقیت شانسی و بر اساس اتفاقات احتمالی رقم نمی‌خورد. پس پاسخ شانسی و شک دار، احتمال موفقیت شما را افزایش نداده و برعکس، شما را به سمت شکست هدایت می کند.

 

در مدیریت آزمون، روحیه حرف اول را می زند!

اگر در جلسه کنکور سراسری، ناامید شدید، به یاد داشته باشید که شرایط برای همه داوطلبین یکسان است. سوال سخت برای همه شوار و سوال آسان برای همه راحت است. پس به جای غصه خوردن بهتر است که تمام تمرکز خود را بر تست قرار دهید.

تعداد زیادی از دانش آموزان کوشا و تلاشگر که رتبه برتر را دور از انتظار نمی‌دیدند، به علت عدم تسلط بر روحیه، دچار شکست شده‌اند. پس همانطور که گفتیم، روحیه حرف اول را می‌زند. شما تنها کسی هستید که آینده را رقم می زند پس فکر کردن به اینکه دیگران از من بهتر هستند و حتما درصد بالاتری کسب می کنند، کمکی به شما نخواهد کرد.

سوالات کنکور در سطح المپیاد کشوری نیست و از بین آن ها، تست های مناسب و قابل حل نیز پیدا می‌شود! پس به هیچ عنوان روحیه خود را از دست ندهید که در صورت داشتن دانش، یادگیری تکنیک های آزمونی و افزایش روحیه و اعتماد به نفس، موفقیت دور از انتظار نخواهد بود!

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
  • مثال: 09121234567 یا 02112345678
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .