Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

چگونه کتاب درسی را مرور کنیم؟

مرور-کتاب-درسی

 

کتاب درسی، مهم‌ترین منبع شما برای شرکت در کنکور سراسری است. یکی از واجب‌ترین برنامه‌های شما برای سال کنکور مطالعه صحیح کتاب درسی است. با نزدیک‌شدن به کنکور و ایام امتحانات، مرور و جمع‌بندی به اولین اولویت ما تبدیل می‌شود؛ مرور تحلیل‌های آزمون، نکات، تست‌های ستاره‌دار و از همه مهم‌تر کتاب درسی!

در حقیقت، پایه و اساس تمام امتحانات و آزمون‌های چهارگزینه ای، به کتاب درسی باز می‌گردد. پس به هیچ عنوان نباید از کنار آن به سادگی بگذریم. شاید کتاب درسی در نگاه اول کم حجم به نظر برسد، اما در همین محتوای به ظاهر ساده، مطالب و نکات پیچیده ای گنجانده شده است که اگر به آن ها دقت نکنید، برای شما دردسر ایجاد خواهد کرد.

در سال‌های اخیر، طراحان عزیز و محترم به نکات مخفی کتاب توجه زیادی داشته‌اند. به طور مثال، زیرنویس عکسها و موارد پنهانی داخل تصاویر، قیدها و نشانه‌های جمع از این دسته از موارد هستند که در نگاه اول چندان مهم به نظر نمی‌رسند، اما حقیقت، عکس این جمله است و ما موظف هستیم تا تمام کتاب درسی را بلد باشیم.

پس در قدم اول، از مرور کتاب درسی شروع می کنیم. البته این دوره و جمع بندی برای یک یا دو روز نیست، بلکه همه خلاصه‌ها و نکاتی که شما در طول سال تحصیلی جمع‌آوری کرده‌اید، برای مرور کتاب درسی الزامی است.

گام‌های متعددی برای مرور کتاب درسی وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

 

چگونه کتاب درسی را مرور کنیم؟
چگونه کتاب درسی را مرور کنیم؟

 

کتاب درسی را به راحتی جمع بندی کنید!

 

کتاب درسی را به راحتی جمع بندی کنید!
کتاب درسی را به راحتی جمع بندی کنید!

 

مطالعه کتاب، سخت نیست!

برخی از دانش آموزان فکر می‌کنند که مطالعه کتاب در روزهای پایانی سال تحصیلی، کار بسیار سختی به نظر می‌رسد. بهتر است بگوییم که اگر تازه به فکر درس خواندن افتاده اید، این طرز تفکر تا حدودی صحیح است اما برای افرادی که از اول سال تمام تلاش خود را به کار برده‌اند، خواندن کتاب کار دشواری نیست، بلکه لازم هم هست!

شما بارها کتاب درسی را مطالعه کرده‌اید، پس دوره و مطالعه مفهومی آن زمان زیادی شما نخواهد گرفت. ضروری است تا بر تک تک مفاهیم تسلط کافی داشته باشید. از مهم‌ترین دام‌های تستی طراحان کنکور می‌توان به زیر نویس عکس‌ها، قیود، جا به جایی کلمات تعاریف، نکته‌های تصویری، نشانه‌های جمع و درست و نادرست بودن گزینه‌های تستی اشاره کرد.

به خصوص در درس زیست شناسی به همه تصاویر و موارد ذکر شده توجه داشته باشید. تمرین‌ها و فعالیت‌های کلاسی، از دیگر بخش‌های مهم کتاب درسی هستندکه بعضا نکات مهمی را بیان می کنند. حل مجدد مسائل ستاره دار می تواند سبب افزایش تسلط شما بر مطالب کتاب درسی شود.

 

خلاصه نویسی کنید!

البته که دیگر وقت خلاصه نویسی نیست! بارها و بارها در مقالات پیش ذکر کردیم که خلاصه نویسی در زمان جمع‌بندی به درد شما می‌خورد. الان هم وقت جمع بندی است، آیا خلاصه مطالب مهم را تهیه کرده اید؟

وقت استفاده از خلاصه‌نویسی همین حالاست. کتاب‌های مختلفی کمک درسی نیز در بازار آموزشی وجود دارند که به ارائه خلاصه دروس می‌پردازند اما هر کسی بهتر می‌داند که با چه سبکی از خلاصه نویسی، ارتباط برقرار می‌کند. هر روز، خلاصه یک مبحث را دوره کنید. اگر احساس کردید که مفاهیم اولیه را فراموش شده‌اند، سریع به کتاب درسی و یا درسنامه کتاب های کمک آموزشی رجوع کنید.

برای تسهیل این روند می توانید از روش Mind Map یا نقشه ذهنی بهره بگیرید. در واقع این روش به ذهن شما نظم بیشتری می‌بخشد. مرور خلاصه نویسی سبب می شود تا مطالبی که در ذهن شما رسوب کرده و از مدت زمان مطالعه آن ها گذشته است، جان دوباره‌ای بگیرند. دانش آموزان دهمی و یازدهمی، از همین حالا به یادگیری روش‌های خلاصه‌نویسی بپردازید تا در دوره جمع‌بندی، از رقبای خود پیش بیفتید.

 

 

آزمون بگیرید

تست‌زنی همیشه به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های یادگیری و جمع‌بندی مطرح می‌شود. با استفاده از تست های مختلف، هم به فضای کنکور نزدیک‌تر شده و همان مطالب درسی را مرور می‌کنید. دو روش برای جمع بندی تستی وجود دارد: استفاده از آزمونک یا آزمون‌های آزمایشی. آزمون‌های آزمایشی می‌توانند به عنوان شبیه ساز کنکور عمل کنند.

پس از پایان هر آزمون، به تحلیل موشکافانه سوالات بپردازید و در صورت لزوم، به کتاب درسی مراجعه کرده تا مطلب مورد نظر در ذهن شما جا بیفتد. آزمون آزمایشی ممکن است که وقت زیادی از شما بگیرد؛ اما جلسه کنکور را برای شما تداعی می‌کند در صورتی که در حل آزمونک این اتفاق نمی‌افتد.

حل آزمونک نیز نمونه‌ای از مرور و جمع‌بندی است. آزمونک، آزمون‌هایی با ۱۰ الی ۱۵ سوال است. می توانید هر روز، از آزمونک‌های مختلفی استفاده کنید و همانند آزمون آزمایشی به تحلیل سوالات بپردازید. در واقع، با یک تیر، دو نشان می زنید!

این کار سبب افزایش سرعت و دقت، تمرکز و تسلط شما بر مطالب آزمون خواهد شد. توجه کنید که علاوه بر تحلیل سوالات، تکنیک‌ها و اشتباهات مدیریتی آزمون را نیز بررسی کرده تا از تکرار آن در کنکور سراسری جلوگیری شود.

 

امتحانات فرصت خوبیست

موارد بالا برای دانش‌آموزانی که از اول سال در حال مطالعه هستند مناسب است. اما موردی وجود دارد که برای دانش‌آموزانی که تازه شروع به درس خوندن کردند نیز صدق می‌کند.

امتحانات نهایی! امتحانات پایان ترم، یک فرصت استثنائی برای دوره کتاب درسی است. با مرور و مطالعه کتاب درسی، هم نمره مناسبی کسب کرده و هم تسلط خود را بر مطالب درسی افزایش می دهید.

البته تصور نکنید که نمره کارنامه شما هیچ تاثیری در قبولی دانشگاه نخواهد داشت؛ بلکه با استفاده از معدل و سوابق تحصیلی می توانید در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه ها، پذیرفته شوید. علاوه بر حل نمونه سوالات کتاب، منابعی وجود دارد که آزمون و سوالات امتحانات نهایی سال های گذشته را در اختیار شما قرار می دهد؛ که برای موفقیت مثمر ثمر خواهد بود.

دانش‌‌آموزانی که تا الان اقدام خاصی انجام نداده اند، بهتر است که نسبت به حواشی واکنش نشان نداده و به قبولی و یا قدم قبولی فکر نکنند! بلکه از شرایط موجود نهایت استفاده را کرده تا به مقصد مورد نظر نزدیک شوند. به هر حال، حرکت کردن، بهتر از ساکن ماندن خواهد بود!

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 6 =

بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
  • مثال: 09121234567 یا 02112345678
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .