مدرسه کسب و کار

درباره رشته حقوق بدانید…

 

تمام روابط اجتماعی که آثار حقوقی از آنها ایجاد می شود، موضوع علم حقوق است. حال، این روابط می تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است با روابط خصوصی مردم که حقوق خصوصی نامیده می شود.

به عبارت دیگر، حقوق عمومی شامل حقوق قوای سه گانه ی کشور، حاکمیت و آن چیزهایی می شود که مربوط به اداره ی کشور است و حقوق خصوصی به روابط بین خود مردم می پردازد که مهم ترین آنها روابط تجاری است. عامل ایجاد رشته حقوق تجارت بوده است با مسایل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می‌توان به اموال، مالکیت، قراردادها و مسئولیت هایی اشاره کرد که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می شوند برای شان به وجود می آید؛ مثل مسئولیت ناشی از حوادث قواعد مربوط به ارث، وصیت، ولادت، اقامتگاه اشخاص و دهها مورد دیگر. همچنین شاخه ای از حقوق، به روابط بین المللی می پردازد که خود به دو بخش حقوق روابط بین الملل عمومی و خصوصی تقسیم می‌شود.

 حقوق به چه معناست؟

حقوق روابط بین الملل عمومی، به روابط بین دولت ها و سازمانهای بین المللی می پردازد. حقوق روابط بین الملل خصوصی به روابط اشخاص در زمینه‌های بین المللی مربوط می‌شود؛ یعنی هر وقت ارتباطی بین دو شخص ایجاد شود که عامل بین المللی در آن وجود داشته باشد، روابط بین الملل خصوصی بررسی می شود.

از همین توضیح مختصر می توان متوجه شد که امروزه قلمرو علم حقوق چنان وسعت یافته است . هیچ کس نمی تواند ادعا کند که بر همه ی شاخه های این علم احاطه دارد. به قول «ریپر»، حقوقدان فقید فرانسوی: «یک حقوقدان در مدت عمر خویش نمی تواند حتی برای یکبار تمام کتاب های تخصصی رشته ی خود را بخواند.»

 

توانمندی ها و ویژگی های لازم برای رشته حقوق

هدف شما از ورود به رشته ی حقوق چیست؟ آیا می خواهید در یکی از رشته های مطرح علوم انسانی پذیرفته شوید؟ رشته ای که امروزه مشتاقان و داوطلبان بسیاری دارد؟ یا به این رشته علاقه دارید و میدانید که توانایی کسب موفقیت در این رشته را دارید؟

بدون شک اگر به خاطر نام رشته ی حقوق می خواهید وارد این رشته شوید، احتمال موفقیت شما بسیار کم است؛ زیرا درس های رشته ی حقوق برای دانشجوی بی علاقه به این رشته، خشک و جدی است و در صورتی که دانشجویی، توانایی لازم را نداشته باشد، نمی تواند فرصت شغلی مناسب با این رشته را بیابد. ممکن است به دست آوردن لیسانس حقوق، کار دشواری نباشد اما حقوقدان شدن بسیار مشکل است؛ زیرا علم حقوق امروزه با جامعه شناسی، روانشناسی و علوم فلسفی آمیخته شده است و حقوقدان باید از این علوم، اطلاعات کافی داشته باشد.

همچنین دانشجوی حقوق برای این که در رشته ی خود موفق شود، لازم است به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد، زیرا منطق حقوق ضمن این که شباهت های زیادی به منطق ریاضی دارد، اقناعی و خطابی است.

 

حقوقدان چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

حقوقدان باید بتواند کسانی را که مورد خطاب او قرار می گیرند یا دادگاهی را که مأمور رسیدگی به دعواست، با زبان سلیس و بلیغ قانع کند. در ضمن باید اطلاعاتی از ریاضیات داشته باشد، زیرا هم محاسبه های حقوقی گاهی احتیاج به ریاضی دارند و هم منطق ریاضی منطق، شرط اساسی حقوق است و افراد باید بدانند که به چه ترتیب از قوانین استنباط کنند.

حقوق زمانی اهمیت می یابد که قانون در مورد مشکل مورد نظر، حکم صریحی نداده است و حقوق دان باید از مسائل موجود، منظور قانون گذار را استنباط کند.

نباید تصور کرد که همه چیز در قوانین خلاصه می شود و کسی که قوانین را بداند، حقوق دان است. نقش مهم حقوقدان در کاربرد فنون و هنرهای خاصی است که باید آنها را بیاموزد و برای به دست آوردن قواعدی استفاده کند که در متون قوانین به صراحت نیامده است.

بالاخره یک دانشجوی حقوق باید شیفته و عاشق این رشته باشد. اگر هدفش فقط امرار معاش است، حقوقدان موفقی نخواهد شد. اما اگر شیفته ی این رشته باشد و توانایی استفاده از کتاب های فقه را داشته و نیز از قدرت استنباط بالایی برخوردار باشد، احتمال موفقیت او در این رشته بسیار زیاد است.

 

فرصتهای شغلی رشته حقوق

قضاوت، وکالت دادگستری، دفترخانه ی اسناد رسمی، کارشناس حقوقی، مشاور حقوقی بانک ها، وزارت خانه ها و شرکتهای دولتی و خصوصی، زمینه کاری فارغ التحصیلان این رشته هستند.

مشاغل قضاوت، وکالت، تصدی دفاتر اسناد رسمی و تصدی دفاتر ازدواج و طلاق، امتحان ورودی و دوره ی کارآموزی دارند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_629173f6a41d0 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_629173f6a41d0 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_629173f6a41d0 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_629173f6a41d0 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_629173f6d3b05 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_629173f6d3b05 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_629173f6d3b05 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_629173f6d3b05 a:hover{ color: #ffffff; }