مدرسه کسب و کار

اهمیت و ویژگی جدول مندلیف

 

 

جدول مندلیف به جدولی گفته می‌شه که عنصر‌های اون بر اساس تغییراتی که توی عدد اتمی اونها وجود داره کنار همدیگه قرار می‌گیرند. اتفاقات زیادی اطراف ما می‌افته که ما دلیل واضح و روشنی برای اون‌ها نداریم. تمام چیزهایی که اطراف ما اتفاق می‌افته به خاطر واکنش دو ماده شیمیایی با همدیگه است. اما چطوری این اتفاق‌ها می‌افته. چطور باید اونها رو بشناسیم. توی این دنیای پیچیده چه قانونی وجود داره که باعث نظم این دنیا شده. همیشه نگاه کردن به اطرافمون ما رو به فکر فرو می‌بره، اما چقدر لذت بخشه وقتی برای این اتفاقات دلایل روشنی پیدا می‌کنی. علم شیمی، علم گسترده‌اییه و آغاز تحول این علم با طراحی جدول مندلیف شروع شد.

 

 

تاریخچه جدول مندلیف

تمام اون چیزهایی که اطراف ما وجود داره، از ترکیبات شیمیایی به وجود اومده. در طول تاریخ دانشمندان زیادی تحقیقاتی رو در خصوص طبقه بندی عنصرها انجام دادند. برای اولین بار لاوازیه عنصرها رو بر اساس ویژگی‌هاشون توی چهار گروه قرارداد. از جمله گروه: گازها، فلزات، نافلزات و عناصر زمین‌.
اواخر قرن نوزدهم بود که دمیتری مندلیف گروه بندی عناصر رو تغییر داد و اون‌ها رو بر اساس جرم اتمی کنار هم مرتب کرد. توی جدول مندلیف به هر سطر از جدول یک دوره یا تناوب گفته می‌شه. تمام عنصرهایی که تا الآن شناخته شد توی این جدول شناسایی و نامگذاری شدند.

 

 

جدول مندلیف از گروه های مختلفی تشکیل شده

⦁ گروه ۱که به اسم گروه فلزات قلیایی میشناسیمش مثل: لیتیوم، هیدروژن، سدیم، پتاسیم
⦁ گروه ۲که به اسم گروه فلزات قلیایی خاکی معروفند مثل: بریلیوم، کلسیم، استرانسیم، باریم و…
⦁ گروه های ۳ تا ۱۲ فلزات هستند
⦁ گروه ۱۳گروه بور
⦁ گروه ۱۴ از خانواده کربن هستند
⦁ گروه ۱۵ معروف به خانواده نیتروژن
⦁ گروه ۱۶به خانواده کلسیم اشاره می‌کنه
⦁ گروه ۱۸ مربوط به هالوژن هاست، عناصر غیر فلزی مثل: کلر، برم، ید
⦁ گروه هجده به گروه گازهای نجیب معروفه مثل: هلیوم، نئون، …
علم شیمی کاملاً وابسته به جدول مندلیفه، کسایی که تو این زمینه تحقیق می‌کنند باید اطلاعات کافی نسبت به عنصرها، جدول مندلیف، ویژگی‌ها و کاربرد هاشون داشته باشند.

 

 

دلیل اهمیت جدول مندلیف

قبل از اینکه این جدول طراحی بشه و شکل بگیره تمام واکنش‌هایی که اتفاق می افتاد پر از ابهام بود و همیشه برای ما عجیب بود چه چیزی باعث میشه که دو تا عنصر بعد از ترکیب با هم تغییر ماهیت میدن. هیچکس نمی‌تونست به طور دقیق بفهمه که عنصرهای شیمیایی چه چیزهایی هستند.

⦁ این جدول کاملا همه چیز رو روشن کرد.

جدول مندلیف خصوصیات عنصر های جدید رو پیش بینی می‌کنه تو سال های اولیه این جدول پر از فضای خالی بود چون هنوز خیلی از عنصر ها کشف نشده بودند اما با گذشت زمان و مشاهده واکنش های شیمیایی بین عنصر ها عنصرهای جدید این فضای خالی را پر کردند این جدول طوری طراحی شده که عنصرهایی که تو یک گروه قرار دارند از یک خانواده هستند.

 

⦁ جدول مندلیف عنصرهای شیمیایی رو از هم جدا کرد.

جدول مندلیف تمام عنصرهای شیمیایی رو بر اساس ویژگی هاشون به گروه های مختلف تقسیم کرد مثلاً غیر فلزات در سمت راست و بالای جدول قرار دارند گروه فلزات در سمت چپ.

⦁ جدول مندلیف مجموعه کاملی از اطلاعات در مورد عنصر ها

در واقع با دیدن این جدول ما می‌تونیم اطلاعات کاملی در مورد انرژی‌های یونیزاسیون جرم اتمی متوسط پیکربندی‌های الکترونیکی و کلی اطلاعات دیگه در مورد عنصرها به دست بیاریم.
جدول مندلیف نشان می‌دهد که اگر دو تا عنصر با هم ترکیب بشن حاصل ترکیب اون‌ها چه عنصری می‌شه مثلاً اگر دو تا عنصر سدیم و کلر با هم ترکیب بشن کلرید سدیم یا نمک به دست میاد.

 

 

نتیجه گیری

هرچی که تو دنیا اتفاق می‌افته حاصل این ترکیبات شیمیاییه. جدول مندلیف دریچه‌اییه به سمت آگاه شدن از تمام اتفاقاتی که روزی برای همه ما چیزی جز ابهام نبود. اما امروزه به روش‌‌های علمی به جواب خیلی از سوالات خودمون ‌می‌رسیم.
جدل مندلیف شروع یه تحول بزرگ تو زمینه علم شیمی بود و باعث تحقق خیلی از نیازهایی شد که ما فکر می‌کردیم امکان نداره بهش برسیم در صورتی که به خیلی از رویاهای ما جامع عمل پوشوند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_6293232aea32b .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6293232aea32b .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6293232aea32b .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_6293232aea32b .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_6293232b33187 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_6293232b33187 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_6293232b33187 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_6293232b33187 a:hover{ color: #ffffff; }