مدرسه کسب و کار

از سندرم خستگی مزمن چی میدونی؟

 

 

بسیاری ازبیماری‌ها شناخته شده اند؛ عوامل زیستی بیرونی(پاتوژن ها)، موجب پدید اومدنشون هستن.
علت بیماری کاملا معلوم و مشخصه؛ یا عامل ویروسی تو بوجود اومدنشون دخیله، یا باکتری‌های مضر و یا عامل میکروبی. بنابراین، پزشک بعد معاینه و بررسی شرح حال بیمار وآزمایشات لازم، درمان رو شروع می‌کنه و داروی مناسب رو تجویزمی‌کنه؛ اما بیماری‌هایی هستن مثل انواع سندروم‌ها، که کاملا شناخته شده نیستن، و مجموعه ای از علایم، فرد رو دچار اختلال می‌کنه. و درمان خاصی هم ندارن.

 

سندروم چیه؟

به مجموعه ای از ویژگی‌ها و علایم پزشکی، که فرد باهاش درگیره و اونو دچاراختلال کرده سندرم میگن. سندروم، یه حالت و وضعیت ایجادشده غیرعادیه و با سلامتی فرد تداخل پیدا می‌کنه. میشه گفت گاهی این بیماری محصول جهش ژنتیکی هستن؛ که انواع مختلفی هم دارن.مثلا سندروم داون، یه بیماری ژنتیکیه. فرد مبتلا، از آغاز تولد دچار این بیماری هست، با یه نگاه گذرا میشه به راحتی متوجه شدکه نوزاد دچار سندروم داون هست یانه؟

چون این سندروم روی ظاهر افراد تأثیر میزاره و به آسونی قابل تشخیصه. علت این بیماری جهش ژنتیکیه؛ به این صورت که فرد مبتلا یه کروموزوم اضافه دارن به همین دلیل دچارمحدودیت‌ها و اختلالات ذهنی هستن. گاهی اوقات بیماران به سندروم‌های عجیب غریب و بعضا خنده داری هم دچارمیشن مثل سندروم آلیس و سرزمین عجایب.

ابوعلی سیناپزشک مقتدر ایرانی، به این بیماری و مجموعه علایمی که دارن، گریزی زده.
پزشکان، هر وقت دسته و مجوعه ای از علایم و نشانه‌هایی رو، تو یه بیمار میدیدن، بهش واژه سندروم اطلاق می‌کردن. سندروم هجوم دسته جمعی وگروهی ازعلایمه به فرد بیمار.

 

 

سندروم خستگی مزمن

سندروم‌ها انواع و اقسام مختلفی دارن؛ یکی ازاین بیماریها، هستش، که علت مشخصی نداره؛ و تو هر بیمار، گروهی از علایم بالینی که توسط فرد بیان میشه، پدیدآورنده این عارضه هستن.
گاهی اوقات عفونت‌های ویروسی، مشکلات عصبی،کم کاری تیروئید و مشکل سیستم ایمنی، اختلالات و مشکلات عصبی و… هم دخیل هستن.

سندروم‌ها هم مثل هر بیماری و عارضه ای، پیامدهایی دارن. سندروم خستگی مزمن علایمی مثل خستگی، اختلالات خواب، افسردگی و موارددیگه ای داره. برای بیماران سندروم‌ها بنابر تشخیص پزشک معالج داروهای افسردگی هم تجویزمیشه.

همونطورکه گفته شد هر سندروم علایم و نشانه های مختص به خودش رو داره، و این نشانه ها تو افراد مختلف، یکسان نیستن. سندروم‌ها علاوه به جسم فرد، روان بیمار رو، هم درگیر می‌کنن. بعضی از سندروم‌ها ریشه عصبی دارن و ممکنه که با جلسات مشاوره وگفتاردرمانی بیمار بهبود پیدا کنه. تعداد جلسات و نوع درمان مشاوره‌ای، به نوع و میزان هجوم علایم و نشانه ها، به بیمار رو داره.

سندروم خستگی مزمن مکانیسم‌های بدن رو درگیر می‌کنه، طوریکه فعالیت‌های معمولی قبلی روکه فرد انجام میداده، دچارکاهش میشه، ایستادن و حتی نشستن برای فرد بیمارخسته کننده است. عوام فکر می‌کنن علت خستگی این افراد ناشی از فعالیت و کار روزانه است در حالیکه اینطور نیست و با استراحت بهبودی پیدا نمی‌کنه.

سندروم خستگی مزمن، شرایط فیزیکی و جسمی بیمار رو بیشتر مورد حمله قرار میده. خبرخوش اینه که این سندروم در بعضی افراد مداوم و همیشگی نیست و با ورزشهای مخصوص و جلسات مشاوره ای قابل درمانه. به دستور پزشک معالج بیمار می‌تونه از حرکات کششی و تمرینات ساده و تقویتی کمک بگیره.

تجویز این تمرینات باید با دقت انجام بگیره، چون فعالیت بدنی این بیماران رابطه مستقیم با تشدید بیماری سندروم خستگی مزمن داره. در نظرداشته باشین که مبتلایان به سندروم خستگی مزمن، ورزشهای هوازی رو نباید انجام بدن. برای سندروم خستگی مزمن تا حالا هیچ روش درمانی دارویی به ثبت نرسیده.

 

میزان درصد مبتلایان

طبق گزارشاتی که تحقیقات و مطالعات بدست اومده، زنان یک ونیم تا دوبرابر زیادتر از مردان، درگیر این سندروم هستن. همچنین اعلام شده که درصد پایینی، حدود۰/۵٪ از کودکان و نوجوانان هم، متأسفانه به این اختلال دچارمیشن؛ که از این مقدار نوجوانان بیشتر درگیر هستند تا کودکان.

سندروم خستگی مزمنCFS، علاوه بر درگیرکردن جسم فرد بیمار و خسته کردن اندامها، روان رو هم به هم میریزه و بالطبع سطح شادمانی بیمار رو پایین میاره. این مشکل تو طولانی مدت باعث افسردگی میشه. کودکان و نوجوانان درگیر به این اختلال، از همسالان دورن و سرکلاسهای درس غائب هستن.
به کمک روان درمانگران وحمایت خانواده ها، این بیماری می‌تواند کنترل شود.

 

 

طب سنتی وسندروم خستگی مزمن

چون سندروم خستگی مزمن،توکارکردهیپوتالاموسی ومیتوکندریایی،مشکل ایجادمیکنه،خواب فردبیماردچارمسئله میشه.اطباسنتی برای جبران این مشکل پیشنهاداتی رودارن که به چندمورداشاره میکنیم:
⦁ گذاشتن چندساشه ازگیاه اسطوخودوس زیربالش؛این گیاه به صورت کپسول وخوراکی هم یافت میشه.
⦁ سنبل الطیب(والرین)۲۰۰تا۸۰۰میلی گرم درروز
⦁ رازک۳۰تا۱۲۰میلی گرم
⦁ عصاره بادرنجبویه ۲۰تا۸۰میلی گرم
سندروم‌ها انواع و اقسام مختلفی دارن که به تعدادی از اونها اشاره می‌کنیم:
⦁ سندروم داون
⦁ سندروم روده تحریک پذیر
⦁ سندروم متابولیک
⦁ سندروم پای بیقرار، یاهمون پای ناآرام
⦁ سندروم دست بیقرار، یاهمون دست ناآرام
⦁ سندروم دست بیگانه
وده‌ها سندروم دیگه.

 

سن بروز این بیماری

واقعا نمیشه گفت سندروم خستگی مزمن تو چه سنی شیوع پیدا می‌کنه، این اختلال گاهی تدریجی و گاهی هم ناگهانی اتفاق می افته. این بیماری علایمی چون سرگیجه، عدم تمرکز وکاهش پروسه یادآوری و سبکی سرهستش.

سندرم خستگی مزمن، روی کارکرد میتوکندریایی و هیپوتالاموسی تأثیرمیذاره و اختلال و مشکل براشون ایجاد می‌کنه به همین دلیل اختلال خواب تو این دسته از بیماران خیلی زیاده. سوخت و ساز بدن، عملیات گوارشی و…به انرژی نیازمندن؛ برای همین این بیماران دچارخستگی و ضعف میشن.

پزشکان برای جبران کمبود خواب این داروها رو برای کسانیکه مبتلا به سندروم خستگی مزمن هستن تجویزمی‌کنن؛
فلکسریل، آمبین، ترازودون، نورونتین و چند نوع دیگر. همه ما می‌دونیم هرداروی شیمیایی عوارض و پیامدهای خاص خودش رو داره، برای همین باید نهایت دقت تو تجویز این داروها بشه. چون بیماران مبتلا به سندروم خستگی مزمن و دیگربیماری‌های سندرومی حساس و آسیب پذیرن.
داروی نورونتین، برای افراد مبتلا به سندروم پای بیقرار هم، تجویز می‌شه؛ چون تو کاهش درد بهشون کمک می‌کنه.

نتیجه گیری

سندروم خستگی مزمن، یه نوع اختلال هست که بیشترشرایط فیزیکی رو درگیر می‌کنه. اختلالات، کمبودهای تغذیه، پاتوژنها و آلرژیها تو ایجاد این سندروم نقش دارن. سندروم‌ها انواع مختلفی دارن؛ مثل سندروم داون و سندروم دست و پای بیقرار. اگه جامعه و خانواده از بیمارانی که دچار سندروم‌های گوناگون هستن، حمایت کافی رو داشته باشن، کیفیت زندگی این افراد بهبود پیدا می‌کنه.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_628828c66102e .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_628828c66102e .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_628828c66102e .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_628828c66102e .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_628828c6928be a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_628828c6928be a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_628828c6928be a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_628828c6928be a:hover{ color: #ffffff; }