مدرسه کسب و کار

آشنایی با مکانیسم واکسن

 

 

یکی از چیزهایی که در برابر بیماری های میکروبی یک نوع ایمنی فعال ایجاد می کنه واکسنه. در واقع واکسن یک نمونه های ضعیف تر از ویروس های خود بیماریه و برای اینکه بیماری های عفونی درمان بشن و از ابتلا به این بیماری ها جلوگیری بشه کاربرد زیادی داره. در این مقاله قصد داریم مکانیسم واکسن رو برای شما معرفی کنیم.
با توجه به پیشرفت های امروز علم پزشکی دیگه از ویروس ضعیف شده یا باکتری ضعیف تر در تولید واکسن استفاده نمی کنن. بلکه برای تولید واکسن فقط از فناوری dmd که یک فناوری نوترکیب به شمار میره، برای تولید واکسن استفاده میشه.

تاریخچه واکسن

ادوارد جنر شخصی بود که در زمینه پزشکی فعالیت های زیادی داشت و تتونست واکسنو کشف کنه. به عنوان پدر ایمنی شناسی شناخته می شود و کشف او در زمینه واکسن انسان های زیادی رو از خیلی از بیماری های عفونی در امان نگه داشته و بیشترین نجات جان انسان ها توسط واکسن اتفاق افتاده.
زمانی که بیماری آبله شیوع پیدا کرده بود، جنر تونست با واکسینه کردن افراد مانع از مبتلا شدن اونا به آبله بشه و مکانیسم واکسن را در اون موقع شکل داد.

 

بیماری های نیازمند واکسن

بیشترین بیماری هایی که در حال حاضر واکسن خاص خود را دارند شامل آبله، واکسن سه گانه مناسب بیماری دیفتری، کزاز، سیاه سرفه،اطفال. تب زرد، تیفوس، هپاتیت، هاری، سرخک، اوریون، سرخجه و جدید ترین بیماری کرونا از دیگر بیماری هاییه که نیازمند واکسیناسیون هستن. مکانیسم واکسن هر نوع بیماری در نوع خود خاص و منحصر به فرد هستن.

 

 

 

روش های مختلف ساخت واکسن

مکانیسم واکسن بدین شرح شکل می گیره که ابتدا بر روی حیوانات آزمایشگاهی بیماری مورد نظر را به وجود میارن و سپس ویروس بیماری رو از بدن همان حیوان می گیرن و به بدن حیوان دیگه ای وارد می‌کنن. پس از این که حیوان به طور مصنوعی دچار بیماری شد، دوباره ویروس دیگری را از بدن اون جدا میکنن و پس از تکرار چند بار این کار، ویروس ضعیف شده و سبب میشه بدن در مقابل این ویروس به یک مقاومت برسه.
روش دیگری که برای ساخت مکانیسم واکسن استفاده میشه ویروس های غیر فعال هستن که در اون ویروس ها رو وارد بدن انسان می کنن. بدن شروع به ساختن آنتی‌بادی میکنه و در برابر خود ویروس فعال مقاومت پیدا می‌کنه که این نوع واکسن امروزه برای بیماری آنفولانزا بیشترین استفاده رو داره.
در روش دیگری هم که وجود داره بدن فرد رو آماده می کنن و واکسن ویروس های فعال رو به بدن تزریق می کنن. در این شرایط هم چون این ویروس به شکلی متفاوت وارد بدن شده، بدن در مقابل ویروس اصلی مقاومت پیدا میکنه.

 

 

 

انواع واکسن بر اساس روش ساخت آن

بر اساس مکانیسم واکسن اونا رو به چندین دسته تقسیم میکنن که شامل موارد زیره.

واکسن‌های ساخته شده با باکتری:

واکسن زنده باکتری: ب ث ژ
واکسن غیر فعال باکتری: وبا، حصبه
واکسن توکسوئید: کزاز

واکسن های ساخته شده با ویروس:

واکسن زنده ویروسی: سرخک، کرونا، اوریون و…
واکسن غیر فعال ویروسی: هاری، آنفولانزا
واکسن نیم فعال: هپاتیت ب

هر کدام واکسن ها برای افرادی با ویژگی‌های بدنی خاص استفاده میشه و ممکنه یه سری از این واکسن ها برای برخی بیماری ها زمینه ای مضر باشه. در این صورت باید از تزریق اونا پرهیز بشه.

انواع واکسن ها بر اساس روش ساخت آن

. واکسن زنده‌ای که ضعیف تر شده
. واکسن باکتریایی
. واکسن ویروسی
. واکسن نوترکیب
. واکسن توکسوئید
. واکسن غیر فعال

نحوه استفاده از واکسن

‏از واکسن ها به دو طریق استفاده میشه:
. واکسن هایی که به صورت تزریقی مورد استفاده قرار می گیره که ممکنه واکسن های عضلانی، پوستی و یا زیر پوستی باشن.
. ممکنه یه سری واکسن ها مثل فلج اطفال به صورت خوراکی مورد استفاده قرار بگیرن.
نحوه تزریق واکسن و تعداد آن هم بر حسب بیماری که وجود داره ممکنه متفاوت باشه. برخی واکسن ها ممکنه لازم باشه به صورت چند باره به فرد تزریق بشه و گاهی هم میشه بعضی از واکسن ها رو در کنار هم تزریق کرد. مکانیسم واکسن بر این موارد اثر داره.

 

علت سودمندی واکسن

واکسن این قابلیت رو داره که فرد رو در برابر بیماری های خاصی که اونو تهدید میکنه و همچنین یک سری بیماری های خاص از زمان تولد ایمن سازی کنه. حتی در صورت انجام واکسیناسیون در زمان مبتلا شدن به بیماری شدت اون خیلی کمتر میشه.
چرا که مقاومت بدن بالا رفته و بیماری به طور ضعیف شده در داخل بدن وجود داره. کشف واکسن یکی از بزرگترین خدمت هایی بود که ادوارد جنر به مردم کشورش و جهان کرد و به نوعی اونا رو در برابر انواع مختلف بیماری ها در امان نگه داشته. مکانیسم واکسن از همان ابتدا بر این اساس شکل گرفت که آدما رو در برابر انواع بیماری های عفونی ایمن کنه.

 

 

عوارض ناشی از واکسیناسیون

علاوه بر همه تلاش های که علم پزشکی برای ممانعت از ابتلا به بیماری‌های عفونی انجام داده و افراد زیادی را از طریق واکسن در برابر بیماری‌ها ایمن کرده، باید این موارد رو در نظر بگیریم که واکسن ممکنه دارای یه سری عوارض باشه و نمی تونه کلاً برای انسان بی ضرر باشه.
به همین دلیل امروزه اکثر دانشمندان به دنبال پیشرفت در زمینه تولید واکسن هستن. به نوعی که میزان عارضه جانبی ناشی از واکسن را به حداقل ترین حد ممکن برسونن. بعد از تزریق واکسن معمولاً محل انجام تزریق حساسیت پیدا میکنه یا ممکنه درد مقطعی داشته باشه و یا مقداری تب نیز همراه با تورم جای واکسن وجود داشته باشد. معمولاً در ساعات اولیه انجام واکسیناسیون این علائم بروز میده و در کودکان مقدار این علائم بیشتره.

 

نتیجه گیری

علم پزشکی در نظر داره تا بتواند برای انواع مختلف بیماری ها واکسن تولید کنه و از این طریق افراد را از بدو تولد در برابر بیماری‌ها ایمن کنه و در این صورت کمک های زیادی به علم پزشکی میشه و افراد از مبتلا شدن به یک سری بیماری های خاص برای همیشه در امان میمونن.
مکانیسم واکسن دارای انواع مختلفه و بر اساس انواع بیماری و نوع اون دسته بندی میشه. در کنار ایمنیی که در بدن افراد به وجود میاره و برای انواع مختلف بیماری ها بدن رو مقاوم میکنه، ممکنه دارای عوارضی برای فرد باشن. با مطالعه این مقاله می تونین اطلاعات کافی درباره انواع واکسن ها به دست بیارین.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_6291804701269 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6291804701269 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6291804701269 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_6291804701269 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_629180472df69 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_629180472df69 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_629180472df69 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_629180472df69 a:hover{ color: #ffffff; }