مدرسه کسب و کار کارابیز

کلاس کنکور آنلاین و همه چیز راجع به آن

مسیر چندهزارساله‌ی آموزش در زندگی بشر، بارها و بارها متحول شده است. هر دوره، تحول خودش را می‌طلبد؛ متناسب با امکانات و ظرفیت‌های آن دوره. «کلاس آنلاین کنکور»، پاسخی به نیاز زمانه‌ی‌ ماست؛ با قواعد شهری جدید، شلوغی‌ها و ضرباهنگ بالای زندگی و فرصت محدو و اندکی که برای رقابت‌کردن داریم. این یادداشت، به این سؤال پاسخ می‌دهد: شرکت در کلاس آنلاین کنکور، چه‌طور آرامش درونی داوطلب و احتمال موفقیتش را بالا می‌برد؟

 

ماه‌ها و سال‌های منتهی به کنکور را هیچ‌وقت از خاطر نخواهید برد. سال‌ها بعد –وقتی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اید- از سال کنکور به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دوره‌ها که به مسیر زندگی‌تان جهت داده، یاد خواهید کرد؛ دوره‌ای که در آن گاهی بی‌دلیل مضطرب بودید، بی‌خواب و کم‌خواب شدید و روزی هزاربار نتیجه‌ی کنکور و آینده‌تان را حدس زده‌اید. دوره‌های تحصیلیِ منتهی به سال کنکور، حساسیت‌ها و قواعد خاصی در زندگی داوطلبان ایجاد می‌کنند. خیلی‌ها برای اولین‌بار در سال کنکور به فکر تنظیم ساعت خواب‌شان می‌افتند، خیلی‌ها در همین سال برای اولین‌بار در کتابخانه‌ای عضو می‌شوند و اصلاً اتاق خیلی از نوجوان‌ها در سال کنکور به یک کتاب‌خانه‌ی کوچک تبدیل می‌شود.

 

احساس نیاز به کلاس کنکور، از کجا می‌آید؟

شرکت در کلاس کنکوری که از کیفیتی استاندارد بازدهی خوبی داشته باشد، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در سال کنکور است. داوطلبان در سال کنکور برای اولین‌بار در زندگی، باحجم بالایی از مطالب روبه‌رو می‌شوند؛ از طرفی باید مطالب پایه‌ را مرور کنند و به تسلط بیش‌تری نسبت به سال‌های قبل برسند، و از سمت دیگر باید مطالب جدید مربوط به سال پایانی تحصیل در دوره‌ی متوسطه را فرا بگیرند. تعداد زیاد کتاب‌ها و انواع مطالبی که به یادگیری یا مرور نیاز دارند، باعث می‌شود دوطلب، ناگهان خودش را زیر آواری از اطلاعات تنها ببیند. به همین دلیل، نیاز به کلاس آموزشی در این مقطع سنی، بیش‌ازپیش احساس می‌شود.

 

مزایا و ویژگی‌های یک کلاسِ کنکور مفید

کلاس کنکورِ معتبر و استاندارد، به‌صورت کلی دو خاصیت عمده دارد: نخست آن‌که طی برنامه‌‌ای مشخص و زمان‌بندی‌شده، یادگیری و مرور مطالب فراوانِ سال کنکور را پوشش می‌دهد و ویژگی دوم و مهم‌تر، کمک روانی به دواطلب، برای آن‌که خودش را در مقابل حجم زیادی از کار و ممارست، تنها نبیند.

حالا اگر بخواهیم با جزئیات بیش‌تری روی ویژگی‌های کلاس آنلاین متمرکز شویم، باز هم باید از نیازهای اساسی داوطلب در سال کنکور حرکت کنیم و به معیارهای مطلوبیت در برقراری کلاس‌ها برسیم. یکی از مهم‌ترین نیازهای داوطلبان، مدیریت زمان است. یکی دیگر از حساسیت‌های سال کنکور، حفظ آرامش ذهنی داوطلب در طول یادگیری است. بسیاری از داوطلبان، در دوره‌ی زمانی منتهی به کنکور، تحت‌تأثیر شرایط رقابتی هم‌کلاسی‌ها و هم‌سن‌وسال‌های‌شان قرار می‌گیرند و مضطرب می‌شوند. پس، مدیریت ارتباطات و حفظ آرامش روانی هم یکی از اساسی‌ترین نیازهای داوطلبان در آمادگی هرچه‌بهتر برای کنکور است.

بخوانید :   برنامه‌ریزی صحیح برای کنکور هنر

 

کلاس آنلاین؛ پاسخی برای نیاز به تحول

معتقدیم برگزاری کلاس کنکور به‌شیوه‌ی آنلاین و از طریق ارتباط اینترنتی، حالتی بهینه از برگزاری کلاس است که تاحد بسیار زیادی نیازهای مطرح‌شده در بخش‌های قبلی را پوشش می‌دهد؛ فضایی آرام و متناسب با الزامات مدیریت زمان در اختیار داوطلب قرار می‌دهد و او را از بسیاری مشکلات آموزشی رایج و موجود، رها می‌سازد.

آموزش حضوری در فضاهای رسمی با کلاس‌‌ها و میز و صندلی‌های محدود، برای چنددهه شیوه‌ی مسلط آموزش در سراسر دنیا بود. در ایران و در دهه‌های بعد از جنگ تحمیلی، پیشرفت مرحله‌ایِ مناسبات شهری باعث شد تا سوادآموزی‌های محله‌ای سروشکل منظم‌تری پیدا کند و در قالب انواع آموزشگاه‌های حضوری، روندی تازه‌ را دنبال کند.

همان‌طور که تحولات قبلی در حوزه‌ی شهری و سبک زندگی، شیوه‌های آموزش جمعی را تغیر داد، تحول‌های عصر نو هم، چنین رویکردی را می‌طلبد. گسترش پرشتاب دسترسی به اینترنت در ده‌سال گذشته در سراسر کشور، یکی از جدی‌ترین و بزرگ‌ترین تحولات در حوزه‌ی سبک زندگی است. دسترسی عموم مردم به اینترنت، به‌علاوه‌ی مشکلات و هزینه‌های حمل‌ونقل در شرایط  ترافیکی که بر اغلب شهرها سایه انداخته، تحول سیستم آموزش را در سراسر دنیا به‌سمت برخط‌شدن سوق داده است. امروز، با هر سن و سطح سوادی امکان شرکت در انواع کلاس‌ها در اقسام زمینه‌ها وجود دارد. همه‌گیری کرونا، در آگاه‌کردن افراد از مزایای آموزش‌های آنلاین نقش مؤثر و پرشتابی داشت.

آموزش آنلاین در حوزه‌ی آموزش‌های مرتبط با کنکور در ایران، نسبت به سایر آموزش‌های عمومی جایگاه ویژه‌ای دارد. مزیت‌های عمومی کلاس آنلاین، وقتی به بحث کنکور می‌رسند، بیش‌تر و بااهمیت‌تر می‌شوند. در ادامه‌‌ی این مقاله، به‌طور خاص، به چندمورد از مزیت‌های کلاس کنکور آنلاین می‌پردازیم.

 

 

مزیت‌های کلاس کنکور آنلاین

 

یک. مدیریت زمان

کلاس کنکور آنلاین، از چند جهت به مدیریت زمان در برنامه‌ریزی داوطلب کمک می‌کند. اول آن‌که زمان لازم برای رفتن به آموزشگاه و برگشتن به خانه را به‌طور کامل حذف می‌کند. بسیاری اوقات، برای رسیدن به آدرسی مشخص در طول ترافیک، ساعت‌ها زمان تلف می‌شود و تازه این همه‌ی ماجرا نیست. حتماً موافق‌اید که وقتی برای آماده‌شدن، حرکت‌کردن و رسیدن به کلاس، حدود دو ساعت زمان صرف می‌کنید و مدتی را هم در خود کلاس می‌گذرانید و باز در شلوغی، ترافیک و آلودگی هوا به خانه برمی‌گردید، به زمان قابل‌توجهی برای استراحت هم نیاز دارید. بنابراین، اگر کلاس حضوری شما به‌عنوان مثال ساعت شش عصر برگزار شود، و فرض کنیم شما از ساعت چهار الی پنج برای حضور در کلاس مهیا می‌شوید، حدود ده‌ شب به خانه برمی‌گردید و عملاً تا یکی‌دو ساعت بعد، یعنی یازده الی دوازده شب، انرژی و تمرکز کافی برای مطالعه را ندارید.

وقتی کلاس آنلاین کنکور، از ساعت شش الی هشت برگزار می‌شود، تنها و تنها همین دو ساعت زمان را از شما می‌گیرد؛ نه به زمان آماده‌شدن نیازی هست، نه توی ترافیک‌ماندن و نه خستگی بعد از کلاس. بنابراین،از این نظر، کلاس آنلاین کنکور با کلاس حضوری بسیار متفاوت است.

بخوانید :   تکنیک تست‌زنی کنکور

 

دو. انعطاف‌پذیری

ماهیت کلاس آنلاین، با انعطاف‌پذیربودن و محدودنکردن مخاطبان کلاس گره خورده است. این انعطاف‌پذیری، هم در بعد زمان معنا پیدا می‌کند، و هم جنبه‌ی عدم محدودیت مکانی دارد. به این معنا که شما را از زندگی رُباتی، اجباری و بی‌اختیاری که عده‌ای برای سال کنکور متصورند، رها می‌کند. شاید لازم باشد در یک مهمانی حضور پیدا کنید. شاید قبل و بعد از کلاس، در سمت مشخصی از شهر، کار مهمی داشته باشید. کلاس آنلاین این امکان را به شما می‌دهد، در هرجاکه حضور دارید یا مجبورید که حضور داشته باشید، آموزش را دنبال کنید؛ حتی در طول یک سفر کوتاه، برای رفع خستگی. اما کلاس‌های حضوری این امکان را به شما نمی‌دهند. داوطلبی که در چند کلاس حضوری ثبت‌نام کرده، مجبور است تمام برنامه‌های طول هفته‌اش را متناسب با برنامه‌های آموزشگاه‌ها تنظیم کند، نه متناسب با شرایط و علاقه‌های فردی.

این احساس رهایی و عدم محدودیت، به آرامش ذهنی شما کمک می‌کند. این‌که بتوانید درکنار درس، وجوه دیگر زندگی و دیگر نیازهای‌تان را رها نکنید، از شما فرد قدرت‌مندتری می‌سازد و نگرانی‌های شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد؛ طوری که دیگر لازم نباشد احساس کنید، به‌واسطه‌ی کنکوری‌بودن باید قید همه‌چیز را زد و سبک زندگی محدود و متفاوتی را دنبال کرد.

 

سه. صرفه‌ی اقتصادی

اغلب کلاس‌های آنلاین، از نظر برنامه‌ریزی هزینه‌ها، شرایط متفاوتی با کلاس‌های حضوری دارند. در دوره‌ای که افزایش قیمت املاک، در اختیار داشتن مساحت مسکونی و تجاری را به گران‌ترین حالت ممکن رسانده، برگزاری کلاس کنکور به‌شیوه‌ی آنلاین، به معنای حذف هزینه‌های مرتبط با مدیریت کلاس‌های فیزیکی است. بدیهی‌ست که حذف هزینه‌های اساسی از برنامه‌ی هزینه‌های برگزارکننده‌ها، قیمت نهایی دوره‌های آموزشی را به قیمتی بسیار پایین‌تر از کلاس‌های حضوری می‌رساند.

علاوه‌بر این موارد، برگزاری کلاس آنلاین کنکور، بسیاری از هزینه‌های فردی داوطلبان مثل هزینه‌ی رفت‌وآمد به کلاس و تهیه‌ی مواد مغذی در طول کلاس‌های متوالی را کاهش می‌دهد.

 

چهار. حذف فضای مسموم رقابتی

حتماً در طول مدرسه، این موقعیت را تجربه کرده‌اید که معلم مطلبی را توضیح می‌دهد و بعضی از اطرافیان‌تان زودتر از شما مطالب را فرا گرفته‌اند. وقتی معلم گفته یک سؤال مشخص را حل کنید، چشم شما به هم‌کلاسی‌های متمرکزترتان بوده و از این بابت که آن‌ها زودتر از شما مسائل را حل می‌کنند، نگران شده‌اید.

واقعیت این است که یادگیری مراحل و دوره‌های مختلفی دارد. ممکن است فردی با یک‌بار خواندن یا شنیدن مطلبی، آن را یاد بگیرد، اما حافظه‌ی کوتاه‌مدت‌تری نسبت به فردی داشته باشد که همان مطلب را کمی دیرتر فرا گرفته است. ظرفیت‌های ذهنی و توانایی‌های روحی افراد، در فرایند یادگیری و حل مسئله، بسیار متفاوت از هم است؛ طوری‌که هیچ دو نفری در کره‌ی زمین، وضعیت کلاملاً مشابهی ندارند. هرساله هم انواع داوطلبانی با ظرفیت‌ها و وضعیت‌های ذهنی متفاوت، به موفقیت در کنکور می‌رسند. همه‌ی این‌ها درست؛ اما این‌ها را ما و شما در خانه نشسته‌ایم و تحلیل می‌کنیم؛ وقتی در کنار دیگر داوطلبان و حتی دوستان‌مان قرار می‌گیریم، آرامش کنونی را نداریم. ممکن است چشم‌مان به سرعت دست آن‌ها برای حل سؤالات در سر کلاس باشد و علاوه‌بر آن‌که تمرکزمان برای یادگیری را از دست می‌دهیم، آرامش ذهنی‌مان هم به‌هم می‌خورد.

بخوانید :   بودجه‌بندی سوالات کنکور تجربی

کلاس آنلاین کنکور، شما را از مقایسه‌های اشتباه و اضطراب‌آور رها می‌کند. وقتی توی اتاق کار یا خواب‌تان پای سیستم هوشمند نشسته‌اید، تنها دغدغه‌ی شما متمرکزشدن روی توضیحات استاد کلاس است. در این شرایط، خودتان را به قیاس‌های غلط نمی‌اندازید و اصل ماجرا را قربانیِ فرعیات بیهوده نمی‌کنید. واقعیت این است که  حفط آرامش و آرام‌نگه‌داشتن دنیای شخصی‌تان در طول ممارست برای موفقیت در کنکور، پارامتر بسیار مؤثری‌ست. در این شرایط، واقعاً نیازی نیست روزانه چندین ساعت در آموزشگاه‌ها و محیط‌های مختلف، اضطراب و اغراق‌های داوطلبان دیگر را بشنوید، ببینید و بی‌آن‌که بخواهید از آن‌ها اثر بپذیرید.

 

پنج. زندگیِ تک‌بعدی، شرط موفقیت در کنکور نیست!

کلاس آنلاین کنکور، به شما کمک می‌کند در سال کنکور، تک‌بعدی زندگی نکنید. فرصتی که با شرکت در این کلاس‌ها نسبت به کلاس حضوری ذخیره می‌کنید، به شما در رسیدگی به دیگر بخش‌های زندگی‌تان کمک می‌کند. می‌توانید هم‌زمان با دوره‌های آموزشی و کسب آمادگی برای کنکور، به علایق‌تان هم بپردازید. اگر به یادگرفتن موسیقی، زبان یا انواع هنرها علاقه دارید، می توانید فرصت زمانی ذخیره‌شده را با آن امور اختصاص دهید تا با آرامش ذهنی بیش‌تری به مسائل مربوط به کنکور بپردازید. علاوه‌بر این‌ها، می‌توانید در فواصل زمانی بین دو کلاس، یا در بازه‌های زمانی که استاد لحظات و دقایقی را برای استراحت در نظر می‌گیرد، به امور دل‌خواه‌تان برسید. این زمان‌ها در شکل حضوری برگزاری کلاس، آن‌طور که باید صرف استراحت ذهن نمی‌شوند؛ حتی برعکس، ممکن است تحت‌تأثیر شلوغی‌های محیطی، ذهن شما در این فواصل زمانی، خسته‌تر هم بشود.

 

مزایای کلاس آنلاین کنکور به مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، محدود نمی‌شود. شما در این کلاس‌ها، می توانید دنیایی شخصی با قواعدی متناسب با روحیات خودتان بنا کنید. با سرعت یادگیریِ خودتان جلو بروید و در زمان‌ و مکانی که احساس آرامش بیش‌تری دارید به آموزش بپردازید. می‌توانید دمای کلاس، نور، تهویه و جزئی‌ترین شرایطی که به آسودگی ذهنی و تمرکزتان کمک می‌کند را خودتان تنظیم کنید و سال کنکور را با دغدغه‌ی کم‌تری بگذرانید.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 9 =

#iguru_button_661eba187c657 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_661eba187c657 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_661eba187c657 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_661eba187c657 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_661eba18d322a a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_661eba18d322a a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_661eba18d322a a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_661eba18d322a a:hover{ color: #ffffff; }