مدرسه کسب و کار کارابیز طراحی سایت وب مب

کنکور دو نوبتی

کنکور دو نوبتی تاملند

 

در سال ۱۴۰۱ تصمیمات نویی در زمینه کنکور گرفته شد یا به بیان بهتر برنامه‌ریزی‌هایی که سال‌ها در جهت حذف تدریجی کنکور و کاهش اضطراب ورود به دانشگاه انجام شده بود، حالا به مرحله‌ای رسیده است که لازم است در ساختار طرح سوالات کنکور و همچنین نحوۀ برگزاری کنکور تغییراتی اعمال شود. یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور، دو نوبتی شدن کنکور است. در واقع، کنکور دو نوبتی نشانگر تغییری در نحوه برگزاری کنکور است. منظور از کنکور دو نوبتی این است که سازمان سنجش به جای اینکه سالی یک بار کنکور را برگزار کند، دست‌کم سالی دو بار این آزمون را برگزار کند.

تا کنون بر سر حذف کنکور بحث‌های مفصلی صورت گرفته است. کنکور به عنوان مسیر ورود به دانشگاه شمشیری دو لبه است و مزایا و معایبی دارد زیرا همزمان که فشارهایی روانی و اقتصادی بر دانش‌آموزان کنکوری و خانواده‌های آنها وارد می‌کند، به همه داوطلبان کنکور در تمامی نقاط کشور این امکان را می‌دهد که در رقابتی برابر با هم قرار بگیرند و در نتیجه استعدادهایی که ممکن است تا آن زمان در نظام آموزشی مغفول مانده باشند، فرصت بروز پیدا می‌کنند و مورد توجه قرار می‌گیرند.

در این میان آنچه تصمیم‌گیرندگان را بر آن داشت تصویب کنند کنکور دو نوبتی برگزار شود، این بود که طی سالیان متعدد شاهد بوده‌ایم که دانش‌آموزان کنکوری پس از دوازده سال تحصیل، سرنوشت تحصیلی خود را تنها در چند ساعت رقم می‌زنند و اگر نتیجه رضایت‌بخشی نگیرند، برای جبران آن باید یک سال صبر کنند. این مسئله استرس زیادی را بر داوطلبان کنکور و خانواده‌های آنها وارد می‌کند. در این میان اگر کنکور چند بار در سال برگزار شود، از حالت آزمون خاص و اضطراب‌آور خارج می‌شود و داوطلبان کنکور در آرامش بهتری با آن مواجه می‌شوند. در مرحله اول این تصمیم بنا شده است که ابتدا کنکور در دو نوبت برگزار شود. نوبت اول کنکور در بیست و نهم و سی‌ام دی ۱۴۰۱ و نوبت دوم کنکور در پانزدهم و شانزدهم تیر ۱۴۰۲ برگزار می‌شود. ثبت نام نوبت اول کنکور از ۸ تا ۱۴ آبان‌ماه ۱۴۰۱ انجام می‌شود و ثبت نام نوبت دوم کنکور از ۱۵ تا ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ انجام می‌شود.

بخوانید :   مشاوره آنلاین انتخاب رشته کنکور سراسری

به طور دقیق طبق اطلاع‌رسانی سازمان سنجش، نوبت اول کنکور بدین شرح برگزار می‌شود: کنکور تجربی در صبح پنجشنبه ۲۹ دی‌ماه ۱۴۰۱، کنکور زبان‌های خارجی در عصر پنجشنبه ۲۹ دی‌ماه ۱۴۰۱، کنکور انسانی، کنکور ریاضی و کنکور فنی در صبح جمعه ۳۰ دی‌ماه ۱۴۰۱ و کنکور هنر در عصر جمعه ۳۰ دی‌ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شوند. نوبت دوم کنکور بدین ترتیب برگزار می‌شود: کنکور انسانی، کنکور ریاضی و کنکور فنی در صبح چهارشنبه ۱۴ تیرماه ۱۴۰۲، کنکور هنر در عصر چهارشنبه ۱۴ تیرماه ۱۴۰۲، کنکور تجربی در صبح پنجشنبه ۱۵ تیرماه ۱۴۰۲ و کنکور زبان‌های خارجی در عصر پنجشنبه ۱۵ تیرماه ۱۴۰۲ برگزار خواهند شد.

کنکور دو نوبتی سبب می‌شود شرایط مکانی و زمانی برگزاری آزمون و همچنین وضعیت روحی و جسمی داوطلب کنکوری در روز آزمون کمتر از قبل در موفقیت داوطلبان کنکوری تأثیرگذار باشد. متاسفانه در کنکورهای سال‌های قبل شاهد بودیم که برخی داوطلبان به سبب مسائلی پیش‌پاافتاده در روز کنکور نمی‌توانستند به نتیجه مطلوب دست یابند. از جمله مسائل دردسرساز برای داوطلبان کنکور در روز آزمون می‌توان به این موارد اشاره کرد: بیماری داوطلب کنکوری و غیبت در جلسه کنکور، فوت یا بیماری اقوام و نزدیکان در روزهای منتهی به کنکور، خواب ماندن در روز کنکور، ناتوانی در پاسخگویی به سوالات و دچار شدن به عواقب جسمی و روحی شدید ناشی از استرس کنکور.

خوشبختانه با تصویب کنکور دو نوبتی انتظار می‌رود استرس کنکور تا حد زیادی کاهش یابد زیرا در صورت بروز مشکل در روز برگزاری کنکور برای یک داوطلب، در همان سال فرصت دیگری به آن داوطلب کنکوری داده می‌شود و کمتر از قبل وقت داوطلب کنکوری هدر می‌رود. در مجموع کنکور دو نوبتی فرآیند ورود به دانشگاه را برای داوطلبان تسهیل و تسریع می‌کند.

بخوانید :   ظرفیت مازاد چیست؟

نکته قابل توجه در کنکور دو نوبتی این است که با توجه به اینکه کنکور برای اولین بار در دی‌ماه برگزار می‌شود و داوطلبان کنکور زمان کمتری برای مطالعه در اختیار دارند، حتماً لازم است کسانی که قصد شرکت در کنکور دی‌ماه را دارند، با کمک از راهنمایی‌های مشاوره آنلاین کنکور و برنامه‌ریزی برای کنکور خود تحت نظر فردی مسلط به مباحث، این مسیر را آگاهانه و دقیق طی کنند تا در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه را کسب کنند. به علاوه در کنکور امسال تغییراتی هم در منابع درسی و نحوه پذیرش و مانند آن داده شده است که بهره‌گیری از حضور مشاوری حاذق را ضروری می‌سازد.

امیدوارم آنچه دربارۀ کنکور دو نوبتی در این مقاله مطرح شد، اطلاعات مفیدی در اختیار داوطلبان کنکوری قرار داده باشد و داوطلبان کنکور بتوانند با بهره‌گیری از دانش و آگاهی خود و بهره‌مند شدن از نظرات تخصصی در برنامه‌ریزی کنکور خود به موفقیت‌های بزرگی در کنکور دست یابند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + چهارده =

#iguru_button_656a634088ff6 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_656a634088ff6 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_656a634088ff6 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_656a634088ff6 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_656a6340df953 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_656a6340df953 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_656a6340df953 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_656a6340df953 a:hover{ color: #ffffff; }