مدرسه کسب و کار

حرفه ای جمع بندی کن!

 

با نزدیک شدن به روز کنکور، جمع بندی نقش مهم و قابل توجهی را در موفقیت دانش‌آموزان ایفا می‌کند. در حقیقت، جمع بندی مناسب و اصولی می‌تواند رتبه شما را بهبود بخشیده و به هدف مورد نظر، نزدیک سازد. برعکس این قضیه نیز وجود‌ دارد، شما با جمع بندی نامناسب می‌توانید خودتان را از مقصد دور کنید!

ممکن است جمع‌بندی حجم انبوه نکات و مطالب کتاب درسی، مشکل به نظر برسد؛ اما با شیوه‌های ذکر شده در این مقاله دیگر استرسی برای دوره وجود نخواهد داشت! مرور و جمع بندی باعث می‌شود تا اطلاعاتی که در ذهن شما رسوب کرده است، جان دوباره‌ای بگیرند.

سوال بسیاری از دانش‌آموزان این است که چرا با نزدیک شدن به کنکور، احساس می‌کنیم که مطالب درسی فراموش می‌شوند؟ در واقع این مساله با توجه به استرس بالا عادی به نظر می‌رسد. شما تصور می‌کنید که نکات درسی را فراموش کرده‌اید ولی اینگونه نیست!

البته اگر دوره و جمع‌بندی مناسبی نداشته باشید، واقعا دچار فراموشی خواهید شد! پس بهتر است که به مطالب درج شده در این مقاله عمل کنید. راه‌های مختلفی برای جمع‌بندی وجود دارد که هریک تاثیر متفاوتی در روند یادگیری شما خواهند داشت. در این مقاله به بررسی انواع روش‌های دوره می‌پردازیم. اگر کنکوری هستید، این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

پس تا انتها همراه ما باشید.

 

 

 

برنامه ریزی

لطفا برای انجام هرکاری در زندگی خود برنامه داشته باشید! بدون داشته برنامه، زندگی شما بی‌هدف و پوچ به نظر خواهد‌رسید. کنکور سراسری، آزمونی است که آینده تحصیلی شما را تعیین کرده و طبیعتا برنامه ریزی برای آن، ضروری محسوب می‌شود.

پس در قدم اول، یک برنامه روشن و واضح از دوره و جمع بندی خود تهیه کنید. به چند نکته در چینش برنامه دوره و جمع بندی توجه داشته باشید؛ مباحثی وجود دارد که چندین ماه از مطالعه آن ها می‌گذرد و اطلاعات در ذهن شما بسیار کم رنگ شده است.

برای چنین مواردی، یک یا دوبار مرور پاسخگو نیست! در حقیقت شما باید به گونه ای برنامه‌ریزی کنید که زمان کافی برای چندین دوره وجود داشته باشد. تنها در این صورت می‌توانید به تثبیت اطلاعات در ذهنتان کمک کنید.

دومین مورد، تقسیم صحیح زمان است. زمان بندی مناسبی بین نقاط ضعف و قوت خود تعیین کنید. البته پیشنهاد می‌شود که در چینش برنامه جمع‌بندی، حتما از تجربیات یک مشاور ماهر استفاده کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

 

مرور کتاب درسی

مرور کتاب درسی، اولین راه‌حلی است که برای جمع‌بندی به ذهن دانش‌آموزان می‌رسد. به نظر شما، این شیوه مثمر‌ثمر خواهد بود؟ البته نه اینکه کتاب درسی کم‌اهمیت باشد، اما اولویت اول در مرور و جمع‌بندی نیست.

تورق کتاب درسی، نکته جدیدی در ذهن شما ایجاد نمی‌کند. منظور این نیست که برای دوره و جمع بندی از کتاب درسی استفاده نکنید، اما لطفا بر این روش تکیه نکنید! کنکور، هر سال به سمت مفهوم مطالب حرکت می‌کند و تثبیت مفهوم مطالب در تست زنی به وقوع می‌پیوندد!

در تورق کتاب درسی به قیدها، تعاریف، نکات فعالیت‌ها، زیر‌نویس عکس‌ها، نکات حاصل از تصاویر و مواردی از این دست توجه داشته باشید. به تمرین‌های کلیدی کتاب دقت کنید و در صورت لزوم، به حل آن‌ها بپردازید. کتاب درسی مهم‌ترین منبع یادگیری شماست اما دوره و جمع‌بندی اصلی در تست زنی اتفاق می‌افتد!

 

تست زنی

اصلی ترین شیوه دوره و جمع‌بندی، تست زنی است که با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. شاید برای شما این پرسش ایجاد شود که چرا تست زنی نسبت به سایر موارد در اولویت قرار دارد؟ هنگامی که شما در حال تست زدن هستید، در واقع مغز را با دانسته‌های خود به چالش می‌کشید، اما در هنگام تورق کتاب درسی تمامی اطلاعات مورد نیاز در اختیار شماست و مغز با چالش خاصی رو به‌رو نیست؛ در نتیجه نکات حاصل از تست زنی، ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

از طرفی، شرایط آزمون های تستی مشابه کنکور سراسری است. برای مرور می‌توانید از آزمون های کوتاه که به آزمونک معروف هستند و یا نمونه سوالات علامت‌گذاری شده کتاب‌های آموزشی مختلف، استفاده کنید.

توجه داشته باشید که طبق زمان کنکور به حل سوالات بپردازید و سپس نکات آن ها را یادداشت کنید و در آخر شب یا فردا، به مرور آن بپردازید. البته تحلیل تمامی سوالات لازم نیست، زیرا وقت زیادی از شما خواهد گرفت. تنها به تحلیل سوالات نکته دار و غلط و نزده پرداخته و در صورت لزوم به پاسخنامه سوال صحیح، مراجعه کنید.

 

آزمون‌های آزمایشی

آزمون‌های آزمایشی، زیر مجموعه مرور تستی است با این تفاوت که مطالب بیشتر و جامع‌تری را در بر می‌گیرند. در هفته‌های پایانی کنکور، حل آزمون‌های آزمایشی بسیار مفید است.

سعی کنید که از آزمون آزمایشی موسسات مختلف استفاده کرده تا با نمونه سوالات بیشتری آشنا شوید. تصور کنید که در جلسه کنکور هستید؛ تمام شرایط مورد نیاز را فراهم کرده تا استرس روز کنکور کاهش یابد.

تکرار این‌کار و تحلیل سوالات حداقل هفته ای یکبار ضروری است. مرور نکته‌های حاصل از تحلیل آزمون‌های آزمایشی گذشته، بسیار مثمر‌ثمر خواهد بود.

در حقیقت، علت تاکید ما بر مسئله تحلیل آزمون، این است که مرور و جمع بندی ساده‌تری برای شما به ارمغان می‌آورند. با انجام این‌کار، دفترچه ای از نکات مهم و کاربردی در اختیار دارید که هر یک می توانند پاسخ یک تست کنکور باشند!

 

 

مقاله پیشنهادی:

 

 

 

مرور و جمع بندی، مناسب شماست؟!

موارد بیان شده، برای اشخاصی است که حداقل به ۷۰ درصد مطالب درسی تسلط دارند. اما برای سایر افراد که از فرصت خود به خوبی استفاده نکرده اند، بهتر است که همچنان به مطالعه بپردازند.

تنها نکته ای که برای چنین دانش‌آموزانی مطرح می‌شود، این است که حداکثر تلاش خود را بکنند. هیچ کس نمی تواند تضمین کند که شما در دو ما پایانی کنکور، موفق می‌شوید یا شکست می‌خورید! همه چیز به توانایی و تلاش شما وابسته است.

اما مساله ای که واضح است این است که هر یک لحظه تلاش، وضعیت شما را بهبود می‌بخشد. پس ذهن و فکر خود را درگیر حواشی و افکار منفی نکنید؛ به خود تکیه کرده و تا آخرین لحظه برای هدفتان بجنگید!

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_62c40b2820074 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_62c40b2820074 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_62c40b2820074 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_62c40b2820074 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_62c40b28a9ca4 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_62c40b28a9ca4 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_62c40b28a9ca4 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_62c40b28a9ca4 a:hover{ color: #ffffff; }