چگونه در کنکور تجربی موفق شویم؟

چگونه-در-کنکور-تجربی-قبول-شوم

بسیاری از دانش آموزان از همان روزهای کودکی رویای پزشک شدن را در سر می‌پرورانند. البته علاقه پدر و مادرها به این موضوع هم بی‌تاثیر نیست. پدر و مادرهایی که همیشه دوست داشتند فرزندشان پزشک شود تا بتوانند پز آن‌ها را به دیگران بدهند!

همین موضوع باعث شده تا برخی از دانش آموزانی که می‌خواهند در کنکور تجربی شرکت کنند، دقیقا نمی‌دانند که واقعا رشته‌های تجربی را دوست دارند یا صرفا به خاطر حرف دیگران وارد این رشته شده شده‌اند. جالب است بدانید که حتی برخی از دانش آموزان همچنان از دیدن خون می‌ترسند و مشاهده عمل‌های جراحی و بیماری‌های مختلف برایشان بسیار سخت و دشوار است، اما باز هم اصرار دارند تا در رشته پزشکی قبول شوند!

پس در مرحله اول تکلیفتان را با خودتان مشخص کنید. اگر واقعا از ته دل دروس تخصصی رشته تجربی را دوست دارید و دلتان می‌خواهد در این رشته‌ها تحصیل کنید، این مقاله برای شماست. زیرا می‌خواهیم به شما بگوییم که چطور درصد قبولی خود در کنکور تجربی را افزایش دهید.  

 

  • برای کنکور تجربی به طور ویژه برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی دقیقا نقطه اول برای رسیدن به موفقیت است. به خصوص در رشته تجربی، چون همانطور که می‌دانید راه سخت و دشواری را پیش رو دارید. رقابت در این رشته بسیار سنگین است و دانش آموزان زیادی مانند شما دلشان می‌خواهد در یکی از رشته‌های تجربی قبول شوند. پس حجم درس‌ها را بررسی کنید، زمان لازم برای مطالعه دروس و سپس تست زدن را برای خودتان در نظر بگیرید. زمان جمع بندی دروس را هم به این برنامه ریزی اضافه کنید.

به این فکر کنید که قرار است نتیجه ۱۲ سال درس خواندتان را در این آزمون ببینید. بنابراین با توجه به همه جوانب برنامه ریزی کنید تا وقت کم نیاورید. پیشنهاد ما این است که در این رابطه با یک مشاور تحصیلی یا مشاور کنکور هم صحبت کنید تا بر اساس تجربه خود، برنامه کاملی برای خواندن دروس اختصاصی کنکور و همینطور دروس عمومی در اختیار شما قرار دهند.

 

مطلب مرتبط:

 

 

 

  • پشتکار داشته باشید

برخلاف دانش آموزانی که در کنکور ریاضی شرکت می‌کنند، شما با یک درس اختصاصی مهم روبرو هستید که بخش زیادی از آن کاملا حفظی است. بله، درمورد درس زیست شناسی صحبت می‌کنیم. وقتی صحبت از دروس حفظی می‌شود، ناخوداگاه یاد دروس عمومی کنکور میافتیم و درنتیجه شاید آن طور که باید به آن اهمیت نمی‌دهیم. اما درس‌هایی مثل زیست شناسی و زمین شناسی برای شما بسیار مهم محسوب می‌شوند.

برای خواندن این درس‌ها به هیچ عنوان عجله نکنید و کاملا مرحله به مرحله پیش بروید. یک مبحث را کاملا برای خودتان مرور کنید تا اصطلاحا ملکه ذهنتان شود و بعد به سراغ مبحث بعدی بروید. طبیعتا اگر علاقه کافی به درس زیست شناسی داشته باشید، این کار برایتان بسیار راحت‌تر و شیرین‌تر خواهد بود. اما به این موضوع دقت کنید که در برنامه کنکور شما قرار نیست فقط درس‌های مورد علاقه‌تان را بخوانید و درس‌هایی که دوست ندارید را مطالعه نکنید!

اگر خسته شدید، اگر احساس می‌کنید دیگر مطالب جدید را یاد نمی‌گیرید، اگر استرس زیادی به شما وارد شده و فکر می‌کنید درصد خوبی در درس زیست شناسی کسب نخواهید کرد، قبل از اینکه کاملا ناامید شوید، چند دقیقه به خودتان استراحت بدهید و به مسیری که طی کردید فکر کنید.

همه دانش آموزان در برنامه کنکور این حالت را در مقطعی تجربه می‌کنند. این حس ناامیدی و عدم یادگیری کاملا طبیعی است. بهتر است کمی برنامه‌تان را سبک‌تر کرده و برای چند روز استراحت بیشتری به خودتان بدهید. این کار باعث می‌شود تا دوباره با انگیزه و انرژی بیشتری به مطالعه درس‌ها بپردازید.

 

 

  • خلاصه نویسی کنید

شما برای مطالعه بهتر دروس زیست شناسی و زمین شناسی به یک خلاصه نویسی طبقه بندی شده احتیاج دارید. تصور کنید در ماه پایانی برنامه کنکور هستید و در حین زدن تست کنکور متوجه می‌شوید که برخی از بخش‌ها را باید دوباره مرور کنید. اینجاست که خلاصه نویسی‌ها به کارتان می‌آید و به جای اینکه مدت‌ها وقتتان را با ورق زدن بیهوده کتاب‌ها و پیدا کردن مطالب مهم هدر بدهید، می‌توانید تنها در چند ثانیه خلاصه بخش مورد نظرتان را پیدا کنید.

خلاصه ‌نویسی‌هایتان را دقیق، منظم و با اصول منحصر به فرد خودتان انجام بدهید. اگر دوستتان خلاصه نویسی‌هایش را ستونی انجام می‌دهد و از سه رنگ مختلف استفاده می‌کند، دلیل بر این نیست که شما هم دقیقا باید همین کار را انجام بدهید. باید ببینید شما با چه سبکی احساس راحتی بیشتری می‌‌کنید.

در ماه‌های پایانی برنامه کنکور، آنقدر حجم تست‌ها و حجم برگه‌های خلاصه نویسی شده شما زیاد است که اگر طبقه بندی مناسبی برایشان نداشته باشید، نه تنها این خلاصه‌ها به کمکتان نمی‌آیند، بلکه بیشتر باعث اضطراب و ناراحتی شما می‌شوند.

 

 

  • به آینده‌ی کنکور تجربی خوب فکر کنید

خواه ناخواه دوران کنکور دوران سختی است. شوخی نیست، شما قرار است یک سال فقط درس بخوانید و بعد در یک آزمون مهم شرکت کنید تا همه چیزهایی که خوانده‌اید را روی برگه پاسخ نامه پیاده کنید. در این مسیر، هرگاه احساس کردید دیگر توان ادامه راه را ندارید، چند دقیقه چشمانتان را ببندید و به آینده‌تان بعد از قبولی در کنکور فکر کنید.

اگر دوست دارید در رشته پزشکی قبول شوید، خودتان را در مطب یا بیمارستان تصور کنید. به این فکر کنید که با روپوش سفید در بیمارستان راه می‌روید و نقش مهمی در درمان بیماران دارید. خودتان را در جایگاهی تصور کنید که به خاطر خواندن درست درس زیست شناسی کنکور و همینطور دروس دانشگاه، با دقت فراوان می‌توانید یک بیماری را به درستی تشخیص بدهید.

این گونه تصویرسازی‌ها به شما کمک می‌کند تا انگیزی بیشتری برای ادامه راه داشته باشید. همه ما گاهی خستگی و دلزدگی را تجربه می‌کنیم، ولی وقتی آینده روشنی را تصور می‌کنیم، آن وقت است که با علاقه و پشتکار بیشتری سختی‌ها را به جان می‌خریم. آن هم برای رسیدن به همان آینده شیرین!

 

 

همانطور که گفتیم، رقابت در کنکور تجربی به خصوص برای رسیدن به رویای پزشک شدن بسیار زیاد است. اگر برنامه کنکور را به یک ماراتن تشبیه کنیم، کسانی برنده این ماراتن هستند که در میان راه از پا ننشینند و با امید به برنده شدن و کسب عنوان قهرمانی، مسیر را طی کنند. در این راه آهسته و پیوسته حرکت کنید و ناامید نشوید، در این صورت مطمئن باشید شما هم جزو برندگان این ماراتن هستید!

 

رتبه یک کنکور تجربی امسال چطور درس میخوانده است؟

 

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =