زیست‌شناسی کنکور و فنون مطالعه آن

فنون مطالعه زیست‌شناسی کنکور

 

زیست‌شناسی کنکور را می‌توان مهم‌ترین درس برای داوطلبین گروه تجربی دانست. مطالعه دقیق و اصولی این درس برای قبولی در گروه تجربی حائز اهمیت است. همه دانش‌آموزان رشته تجربی از اهمیت درس زیست‌شناسی مطلع هستند. بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل علاقه به درس زیست‌شناسی وارد رشته تجربی شده‌اند. رشته‌های محبوب پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، میکروبیولوژی و… به این درس گره خورده‌اند. البته عجیب هم نیست زیرا که بدن انسان یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌های موجود در جهان می‌باشد و شناخت آن خالی از لطف نخواهد بود! به علاوه، زیست‌شناسی در کنکور سراسری از اهمیت زیادی برخوردار است. حتی اختلاف یکی دو درصد نیز می‌تواند دانشگاه و رشته تحصیلی شما را تغییر دهد! 

متاسفانه تعداد کثیری از دانش آموزان تصور می‌کنند که زیست‌شناسی یک درس کاملا حفظی است و با همین دیدگاه پیش می‌روند و موفق نمی‌شوند! درحالی که این درس حفظی و مفهومی می‌باشد و درصورتی که درک مطلب صورت نگیرد، فرآیند آموزش به درستی انجام نخواهد شد و متاسفانه درصد دلخواه کسب نمی‌شود. برای جلوگیری از چنین مسائلی در این مقاله قصد داریم که تکنیک‌های مطالعه درس زیست‌شناسی را بیان کنیم.

با ما همراه باشید.

 

قوانین مطالعه درس زیست‌شناسی

 

رعایت پیش نیازها

با یک مثال ساده شروع می‌کنیم. فرض کنید که یک کودک ۷ ساله بدون گذراندن پایه اول دبستان قصد ادامه تحصیل در مقطع دوم دبستان را داشته باشد. آیا چنین چیزی ممکن است؟ آیا این کودک ا مفاهیم دروس پایه دوم را درک خواهد کرد؟ پاسخ کاملا مشخص است. دانش‌آموز ما بدون گذراندن پایه کلیدی اول دبستان، مسلما از دروس پایه دوم مفهوم خاصی برداشت نخواهد کرد. اگر یک دانش‌آموز پایه دوازدهم دروس پایه زیست‌شناسی را به خوبی مطالعه نکرده باشد، مسلما در درک مفاهیم پایه دوازدهم با مشکل رو به رو خواهد شد. پس سعی کنید که تمام دروس را با دقت بخوانید. به خصوص به مطالب مربوط به ژن و DNA توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 

مطالعه پیوسته زیست‌شناسی کنکور

اگر حتی هیچ فرصتی برای مطالعه دروس دیگر ندارید، حداقل زمان کوتاهی برای زیست‌شناسی تعیین کنید. این درس به علت اهمیت بالا هرروز باید مطالعه شود.

 

مرور و خلاصه نویسی

دوران نزدیک به روز کنکور، زمان جمع‌بندی می‌باشد. در این فرصت شما باید برای آخرین بار تمامی مطالب را تکرار کنید. با توجه به فرصت محدود، امکان مطالعه کل کتاب درسی وجود ندارد؛ پس باید از نکات حاصل از تحلیل آزمون‌ها و خلاصه‌نویسی استفاده کنیم.

 

تکرار مباحث زیست‌شناسی کنکور

هنگام ورود به یک فصل جدید، مباحث قبل را کنار نگذارید. زیست‌شناسی درسی فرار است. در صورتی که به اندازه کافی مرور نشود، به تدریج فراموش می‌شود. بعد از مطالعه هر مبحث، خلاصه‌ای از نکات مهم آن تهیه کنید. مباحث قبل را با خلاصه‌ای که تهیه کرده‌اید دوره کنید. برای اطمینان از کیفیت دوره حل چند تست تکمیلی نیز می‌تواند کمک شایانی به فرآیند یادگیری داشته باشد.

 

منبع مطالعه

در درس زیست‌شناسی، مهم‌ترین منبع مطالعه برای شما، کتاب درسی می باشد. زمان خود را با مطالعه درسنامه و مطالب خارج از کتاب هدر ندهید. در مرحله اول کتاب درسی را به خوبی مطالعه کنید. در صورت داشتن زمان آزاد می‌توانید از درسنامه و نکات استفاده کنید؛ ولی فراموش نکنید که درسنامه شما باید منطبق با کتاب باشد و مطالعه مطالب خارج از کتاب درسی در این مقطع زمانی لازم نیست. به عبارت دیگر هیچ منبع دیگری نمی‌تواند جایگزین کتاب درسی باشد.

 

مطالعه اجمالی

بارها تکرار کرده‌ایم که اولا زیست‌شناسی درسی حفظی نیست؛ بلکه در قدم اول باید مفهوم آن درک شود. دوما یک‌باره به دنبال حفظ مطلب نروید! سعی کنید که ابتدا با یک مطالعه روزنامه وار ایده کلی درس را دریابید. سپس دوباره مبحث مورد نظر را مطالعه کرده، زیر نکات مهم خط بکشید و در ذهن خود تصویر سازی کنید. پس از مطالعه سعی کنید که یک خلاصه مفید تهیه کنید.

 

بررسی قیدها در زیست‌شناسی کنکور

بررسی قیدها از مباحث مهم در درس زیست‌شناسی کنکور است. داوطلبانی که مطالعه دقیق نداشته باشند متاسفانه توانایی پاسخ به آن‌ها را از دست داده‌اند. پس لطفا از اهمیت آن‌ها غافل نشوید.

 

هر ساله به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم از شکل‌های کتاب درسی سوالات مختلفی طرح می‌شود. کسی در این ماراتن برنده است که کتاب درسی زیست‌شناسی را از بر باشد. نکات فراوانی در این اشکال نهفته هستند که یا می‌توانید خودتان آن را استخراج کنید. یا اینکه از کتاب کمک درسی یاری بطلبید ولی نکته‌ای که خودتان استخراج می‌کنید ماندگاری بیشتری در ذهن خواهد داشت.

نکات حاصل از بخش فعالیت و آزمایشات اهمیت فراوانی دارد.

از نام دانشمندان و نتیجه حاصل از آزمایشات آن‌ها جدولی تهیه کنید و آن‌ها را مقایسه کنید. به علت شباهت در برخی از موارد ممکن است دچار اشتباه شوید که تهیه جدول از بروز این اتفاق جلوگیری خواهد کرد.

 

سوالات پرتکرار زیست‌شناسی کنکور

هر ساله از برخی از مطالب زیست‌شناسی به صورت روتین تست طراحی می‌شود. مثلا چرخه جنسی زنان از مهم‌ترین مباحث تست‌خیز کنکور سراسری می‌باشد. از اهمیت این مباحث غافل نشوید!

 

مطالعه ترکیبی زیست‌شناسی کنکور

شما در زیست‌شناسی دهم با گیاهان آشنا می‌شوید. این اتفاق در پایه یازدهم نیز تکرار می‌شود. مسلما مطالبی از این دو سال به یک‌دیگر مرتبط هستند. پس شما باید به قدری تسلط داشته باشید که بتوانید نکات را با یکدیگر ترکیب کنید که در کنکور سراسری بسیار تکرار شده است. این عنوان در مباحث جانوری و به‌خصوص بخش ژنتیک و تولید مثل اهمیت بالایی دارد.

 

افزایش دامنه مطالعاتی

در کنکور سراسری کسی برنده است که بتواند مطالعه بیشتری داشته باشد و از طرف دیگر تست بیشتری نیز حل کند. ممکن است با خود بگویید که بسیاری از تست‌ها در درس زیست‌شناسی دارای اشکال علمی هستند، ایرادی ندارد! شما همانند یک ویراستار علمی عمل کرده و ایراد تست را آشکار کنید. این عمل وقتی محقق می‌شود که تسلط بالایی به مطالب درسی داشته باشید و همچنین ذهن شما را برای پذیرش بیشتر نکات تستی آماده می‌کند.

 

 

 

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود:

 

 

 

 

تعاریف

ممکن است در برخی از فصول با جملاتی روبه‌رو شویم که یک تعریف را به ما ارائه می‌کنند. این جملات را مو به مو مطالعه کنید؛ زیرا در کنکور سراسری پیش آمده که با جابه‌جایی کلمه کوچکی از تعاریف، تست به طور کلی اشتباه شده است و دانش‌آموزی که تنها مطالعه اجمالی داشته ممکن است نتواند به درستی پاسخ دهد.

 

سخن پایانی

هیچ درسی وجود ندارد که تنها با یک‌بار مطالعه بتوان به همه سوالات آن پاسخ داد. به‌خصوص درس زیست‌شناسی که فرار می‌باشد. همه ما از تاثیر این درس در رتبه و تراز آگاه هستیم و رتبه‌های برتر معمولا درصد بالایی در این درس کسب می‌کنند. پس اگر شما نیز آرزوی رتبه برتر شدن را دارید، بهتر است که هر روز این درس را مطالعه کرده و تمام نکات گفته شده را رعایت کنید. در این صورت می‌توانید در روز کنکور خوش بدرخشید.

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + یک =

بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
  • مثال: 09121234567 یا 02112345678
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .