مدرسه کسب و کار کارابیز طراحی سایت وب مب

کنکور اردیبهشت ماه

photo_2023-10-22_21-38-13

 

همان‌طور که می‌دانید تا قبلا از کنکور ۱۴۰۲ داوطلبان فقط یک‌بار در سال می‌توانستند در کنکور سراسری شرکت کنند، اما از کنکور ۱۴۰۲ به بعد دو آزمون سراسری برگزار می‌شود. در سال ۱۴۰۲ کنکور سراسری یک‌بار در دی ماه و بار دیگر در تیر ماه برگزار شد.

اما مدتی است خبری مبنی بر برگزاری کنکور دو مرحله‌ای در سال ۱۴۰۳ منتشر شده اما با این تفاوت که این آزمون سراسری به جای دی ماه قرار است در اردیبهشت ماه و تیر ماه برگزار شود. در ادامه به جزئیات این خبر مهم می‌پردازیم.

کنکور اردیبهشت ماه ۱۴۰۳

طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور سراسری در دو نوبت برگزارخواهد‌شد. داوطلبان برای شرکت در این آزمون سراسری باید در تاریخ معین شده ثبت نام خود را انجام دهند. طبق نظر شورای عالی، داوطلبان باید خود را برای کنکور اردیبهشت ماه و تیر ماه آماده کنند.

شرکت در کنکور اردیبهشت ماه یا تیر ماه کاملا اختیاری می‌باشد و داوطلبان می‌توانند به دلخواه در هردو کنکور یا یکی از آنها شرکت کنند و یکی از مهم‌‌ترین خبر‌ها این است که نتایج کنکور اردیبهشت ماه و تیر ماه به مدت دو سال اعتبار دارد؛ یعنی داوطلبان کنکور سراسری می‌توانند به مدت دو سال با نتیجه کنکورشان انتخاب رشته کنند.

تراز کنکور اردیبهشت ماه و تیر ماه

تقریبا یک ماه بعد از کنکور سراسری، نتایج اولیه آن منتشر می‌شود و در شهریور ماه نتایج نهایی اعلام می‌شود. اگر داوطلبان در هر دو کنکور اردیبهشت ماه و تیر ماه شرکت کرده باشند، سازمان سنجش بالاترین و بهترین نتیجه را برای داوطلبان در نظر می‌گیرد.

بخوانید :   کلاس های آنلاین بهتر است یا کلاس های حضوری

حذف زیرگروه‌ها

در کنکور‌های ۱۴۰۲ به قبل هر رشته زیر گروه و ضرایب مخصوص به خود را داشت اما از کنکور ۱۴۰۲ به بعد ضرایب تمامی دروس برای تمامی رشته‌های یکسان شده است و موضوع حذف زیر گروه‌ها، در کنکور اردیبهشت ماه و تیر ماه ۱۴۰۳ دوباره اجرا می‌شود. در نتیجه ضرایب دروس کنکور در هر گروه آزمایشی یکسان می‌باشد.

 

ضرایب دروس تخصصی گروه تجربی

 

ضریبنام درس
۱زمین شناسی
۷ریاضی
۱۲زیست شناسی
۷فیزیک
۹شیمی

 

 

ضرایب دروس تخصصی گروه انسانی

 

۶ریاضی
۲اقتصاد
۸زبان و ادبیات فارسی
۵زبان عربی
۵تاریخ و جغرافیا
۵علوم اجتماعی
۵فلسفه و منطق
۲روانشناسی

ضرایب دروس تخصصی گروه ریاضی و فیزیک

 

 

ضریبنام درس
۱۲ریاضی
۹فیزیک
۷شیمی

ضرایب دروس تخصصی گروه زبان‌های خارجی

ضریبنام درس
۱زبان تخصصی

ضرایب دروس تخصصی گروه هنر

ضریبنام درس
۱۲درک عمومی هنر
۵درک عمومی ریاضی- فیزیک
۳خلاقیت تصویری و تجسمی

 

نکته مهم: در کنکور ۱۴۰۳ ضرایب دروس عمومی کاملا حذف شده است و فقط در تاثیر معدل آنها لحاظ می‌شود.

افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳

با توجه به حذف زیر گروه‌ها، تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور افزایش پیدا کرده است.  طبق اظهارات سخنگوی سازمان سنجش، سوابق تحصیلی سهم قابل توجهی در پذیرش آنها در کنکور سراسری خواهد داشت. در کنکور ۱۴۰۲ تاثیر سوابق تحصیلی ۴۰ در صد به صورت مستقیم بوده اما در کنکور اردیبهشت ماه و تیر ماه ۱۴۰۳ این تاثیر سوابق تحصیلی به ۵۰ درصد می‌رسد.

بخوانید :   آزمون نمونه دولتی چیست؟

 

زمان ثبت نام کنکور اردیبهشت ماه و تیر ماه

زمان ثبت نام کنکور اردیبهشت ماه برای تمامی رشته‌ها از ۲۱ آبان شروع و تا ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت. همچنین تاریخ ثبت نام کنکور تیر ماه از تاریخ ۷ تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ می‌باشد. شما می‌توانید در هردو کنکور سراسری ثبت نام و شرکت کنید.

تاریخ برگزاری کنکور اردیبهشت ماه و تیرماه

آزمون مرحله اول در ۶ و ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد و همچنین کنکور مرحله دوم در ۷ و ۸ تیرماه برگزار می‌شود.

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − سه =

#iguru_button_65698ba959727 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_65698ba959727 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_65698ba959727 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_65698ba959727 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_65698ba9b3fa3 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_65698ba9b3fa3 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_65698ba9b3fa3 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_65698ba9b3fa3 a:hover{ color: #ffffff; }