تقویت اراده در دوران کنکور با این ۴ راهکار

strengthen-the-will

تقویت اراده یکی دیگر از مهارت‌هایی است که دانش‌آموزان برای موفقیت در کنکور می‌باید آن را فرا گیرند.

حتما شما هم تاکنون جملاتی مانند: دلم می‌خواهد درس بخوانم اما خیلی زود کلافه می‌شوم! با اینکه برنامه‌ریزی کرده‌ام اما باز‌هم در اجرای برنامه‌ام بی‌حوصله هستم! یک ساعت است که درس خواندن را شروع کرده‌ام اما زود خسته می‌شوم و دیگر ادامه نمی‌دهم! و به طور کلی جملاتی این چنینی را از زبان دانش‌آموزان شنیده‌اید.

نگران نباشید، باید بدانید که شما تنها نیستید. زیرا اغلب دانش‌آموزان و به طور کلی متقاضیان کنکور هرچند وقت یک‌بار با این چالش مواجه می‌شوند و در این میان هیچ فرقی هم نمی‌کند که متقاضیان، متقاضی کنکور انسانی، کنکور تجربی و یا حتی کنکور ریاضی باشند.

اما راه‌حل چیست؟

باید بدانید درهرصورت شما برای دستیابی به نتیجه‌ای دلخواه و مطلوب، باید مهارت تقویت اراده را یاد بگیرید و به‌مرور زمان آن‌را به‌یک عادت و انضباط شخصی تبدیل نمایید؛ زیرا فراموش نکنید که تنها داشتن انگیزه، شرطی کافی برای موفقیت در برنامه کنکور نیست، بلکه اراده، پشتکار و استمرار در یادگیری است که دانش‌آموزان و به‌طور کلی تمامی متقاضیان را در آزمون کنکور موفق می‌کند.

پس دست از خیالبافی بردارید و هرچه سریع‌تر به یادگیری مهارت تقویت اراده پرداخته و فرصت را از دست ندهید.

از این رو ما در این مطلب می‌خواهیم شما را با ۴ رمز اساسی و موثر برای تقویت اراده متقاضیان در طول کنکور آشنا نماییم. پس همراه ما باشید.

هدفتان را شناسایی کرده و مدام آن‌را با خودتان مرور کنید!

در این موضوع که هر دانش‌آموزی دوست دارد تا در آزمون کنکور پیش‌روی موفق شود و نتیجه‌ای دلخواه را کسب نماید هیچ شکی نیست؛ زیرا شاهد دانش‌آموزان و به‌طورکلی متقاضیان بیشماری هستیم که می‌گویند می‌خواهم در کنکور موفق شوم. می‌خواهم رتبه‌ای ممتاز به‌دست بیاورم. می‌خواهم بهترین عملکرد خودم را در این آزمون ارائه دهم. جملاتی انگیزشی که تاحدودی انرژی اولیه برای موفقیت دانش‌‌آموزان در کنکور را برای آن‌ها فراهم می‌کنند، اما آیا این کافی است؟

طبیعی است ‌که تنها خواستن و اشتیاق داشتن به موفقیت در کنکور، برای دانش‌آموزان کافی نیست و آن‌ها را به موفقیتشان که همان کسب رتبه‌ای عالی و باب‌میل در کنکور است، نمی‌رساند؛ زیرا استمرار لازمه دستیابی به موفقیت در هر زمینه‌ای از جمله کنکور هم است.

پس با خودتان صادق باشید سنگ بزرگ برندارید و منطقی برخورد کنید. ابتدا هدفتان را مشخص کنید، بر اساس هدفتان برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهید، در راستای هدفتان گام‌های خود را آهسته‌آهسته بردارید و در نهایت با یادداشت برداری، هدف، برنامه‌ و راهکارهایتان برای رسیدن به خواسته‌تان را مدام تکرار کنید.

حالا با یک روند منظم و مشخصی مواجه می‌شوید که با مشاهده کردن به آن و انجام یک مرور ذهنی کوتاه مدت بدون شک گامی موثر در راستای تقویت اراده برداشته و در نهایت احتمال موفقیت شما در کنکور بیشتر می‌شود. پس به یاد داشته باشید که همواره یکی از رمزها و نکات طلایی برای تقویت اراده در طول دوره کنکور شناسایی هدف و تکرار مداوم آن است؛ زیرا اگر شما بدانید در طول پروسه کنکور به دنبال چه‌چیزی هستید و چه‌چیزی را هم می‌خواهید، بدون شک به‌دست آوردن آن برای شما ساده‌تر خواهد شد.

 

برای مطالعه در زمینه هدف‌گذاری لینک زیر را ببینید:

مدیریت بر مبنای هدف

 

 

مکان مشخصی برای درس خواندن انتخاب کنید و دیگران را در روند برنامه کنکور خود قرار دهید!

واقعیت این است که این روزها هیچ دانش‌‌آموزی ذهنی آنچنان آرام و بی‌دغدغه ندارد که بتواند در محیطی شلوغ و پر سروصدا تمرکز کرده و شروع به درس خواندن کند. پس خودتان را گول نزنید!

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید یکی از رمزهای تقویت اراده در طول برنامه کنکور داشتن مکان و زمان مشخصی برای درس خواندن است؛ زیرا دوره کنکور دانش‌آموزان و مباحث درسی آن‌ها  به‌خودی‌خود آنقدر زیاد و بعضا خسته‌کننده است که در کسری از ثانیه می‌تواند فکر و اندیشه آن‌ها را از هدف و برنامه مشخص‌شده‌شان دور کند.

پس بهتر است با این اوصاف از همان ابتدا مکان و برنامه خود را مشخص کرده و شرایط را طوری فراهم کنید که دچار این چالش نشوید.

محیطی ساکت و خلوت، بدون هیچ‌گونه عوامل خارجی آزاردهنده و نویزها که بستری مناسب برای مطالعه و یادگیری شما را فراهم می‌سازد را برای خود انتخاب کنید و خانواده، دوستان و آشنایانتان را در روند برنامه کنکورتان قرار دهید.

در این‌صورت هم خودتان روندی مشخص برای مطالعه‌تان دارید، هم اطرافیانتان بر برنامه شما واقف بوده و با در نظر گرفتن برنامه و زمان‌بندی شما، از به‌وجود آوردن ناهماهنگی در برنامه‌ درسی‌تان خودداری کرده و مانع از تضعیف اراده‌تان در طول کنکور می‌شوند.

 

حواس‌پرت کن ها و وقت‌کش‌ها‌ را از خود دور کنید!

بدون شک یکی دیگر از اصلی‌ترین نکات برای تقویت اراده در حین درس خواندن و آماده‌سازی دانش‌آموزان و متقاضیان برای کنکور، دور کردن تمامی ابزاری است که باعث حواس‌پرتی و یا ایجاد اختلال در تمرکز آن‌ها می‌شود. پس قدرت حواس‌پرت کن‌ها و وقت‌کش‌هایی مانند تلفن‌های همراه، کنسول‌های بازی، برنامه‌های تلویزیونی، سریال‌های جدید و به طورکلی هر آن چیزی که باعث به هدر رفتن زمان مفید شما می‌شود را دست کم نگیرید.

طبیعی است که در طول دوره حساس کنکور، دانش‌آموزان فشار روحی و روانی بسیار زیادی را متحمل می‌شوند. فشارهایی که نه تنها موجب ایجاد تنش‌های بیشماری در ذهن و روح آن‌ها می شوند، بلکه باعث ایجاد اختلال در روند آموزشی، برنامه کنکور و در نهایت ضعف و سستی اراده دانش‌آموزان می‌شود. حال آنکه حضور لوازمی مهیج و حواس‌پرت کن می‌تواند بیش‌از‌پیش این ضعف را تقویت کرده و در نهایت موجب دلسردی متقاضیان و عدم پیروی آن‌ها از برنامه تحصیلی‌شان شود.

در چنین حالتی بهتر است در طول دوره کنکور و آماده‌سازی شما حتی‌المقدور اصطلاحا این حواس‌پرت کن‌ها و وقت‌کش‌ها را از خود دور کرده و به‌صورت موقت از برنامه‌ روزمره‌تان حذف نمایید.

 

 

مطالعه این مطلب هم میتواند مفید باشد:

 

 

 

 

قدرت تشویق و جایزه‌را دست کم نگیرید!

اگر‌چه پیش‌تر به‌نقش مهم برنامه کنکور و پیروی از آن برای موفقیت متقاضیان در کنکور اشاره کردیم، اما واقعیت این است که در چنین دوره حساس و سرنوشت‌سازی نباید قدرت تشویق و جایزه‌را دست کم بگیرید!

در این بخش روی سخنمان با خانواده‌ها و اولیای دانش‌آموزان و متقاضیان کنکور است. جالب است بدانید همانقدر که برنامه‌ریزی تحصیلی، مشاور کنکور، تمرکز و تلاش می‌تواند موجب تقویت اراده متقاضیان در طول دوره کنکور شود، تشویق هم می‌تواند از نقش موثری در تقویت اراده متقاضیان و کسب رتبه‌ای ممتاز در کنکور برخوردار باشد.

پس با درنظر گرفتن جایزه‌هایی مناسب و همچنین درنظر گرفتن زمانی برای تفریح و استراحت، به فرزندانتان روحیه و انگیزه‌ بیشتری داده و آن‌ها را در گام‌برداشتن در مسیر موفقیتشان همراهی کنید.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هجده =