شیمی دوازدهم

شیمی دوازدهم

شیمی از جمله دروس مهم برای رشته تجربی و ریاضی در کنکور سراسری می باشد. یکی از محبوب ترین رشته‌های تجربی، داروسازی می باشد که با این درس ارتباط تنگاتنگی دارد. شیمی علمی تجربی است و ممکن است برخی از مسائل آن بر روی قاعده و فرمول نباشد و همین ویژگی این درس را مقداری پیچیده کرده است. ولی شیمی یکی از پیشتازان علم در پیشرفت زندگی بشری است.

ضریب این درس در زیرگروه‌های رشته‌ی ریاضی و تجربی به صورت زیر می‌باشد:

 

در این بین، کتاب درسی مهم‌ترین نقش را در طراحی سوال ایفا می‌کند. مبنا و اساس طراحی تست از کتاب درسی است و چهارچوب تغییری نخواهد کرد. اما در این کتاب چه عناوینی بیان شده است؟ در این مقاله قصد داریم شما را با شیمی دوازدهم آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

کتاب شیمی دوازدهم شامل سرفصل‌های زیر می‌باشد:

 

سرفصل های شیمی دوازدهم
سرفصل های شیمی دوازدهم

فصل اول شیمی دوازدهم: مولکول ها در خدمت تندرستی

یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی که نشان دهنده سلامت و پایداری یک جامعه است، رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است. عدم رعایت بهداشت باعث بروز و شیوع انواعی از بیماری‌ها در جوامع مختلف می‌شود که بسیاری از مردم قاره آفریقا با این مساله درگیر هستند. پاک‌کننده ها و انواعی از مواد شوینده در این مسیر به ما کمک می‌کنند. تا به حال از خود پرسیده‌اید که اساس کار شوینده‌ها چیست؟

مبنای کار این مواد واکنش بین اسید و باز است. تعریف کتاب درسی از اسید و باز به صورت زیر می باشد:

«مواد و ترکیب‌هایی که با حل شدن در آب، غلظت یون‌های هیدرونیوم و هیدروکسید را
افزایش می‌دهند به ترتیب اسید و باز آرنیوس هستند.»

در این فصل شما با انواعی از شوینده‌ها، مبنای کار آن‌ها و اسیدها و بازها آشنا خواهید شد.

 

فصل اول شیمی دوازدهم شامل مباحث زیر می‌باشد:

 

تقریبا یک سوم از سوالات شیمی کنکور سراسری، مربوط به پایه دوازدهم می‌باشد. مسائل اسید و باز از جمله مهم‌ترین مباحث شیمی کنکور است که امکان طرح سوالات پرچالش از آن ها بسیار بالاست. پس پیشنهاد می‌کنیم سعی کنید که نقاط ضعف خود را در این بخش تقویت کنید.

 

 

 

مطالعه این مطلب پیشنهاد می‌شود:

 

 

 

فصل دوم شیمی دوازدهم: آسایش و رفاه در سایه‌ی شیمی

همه‌ی ما می‌دانیم که یک اتم از عناصر پروتون، نوترون و الکترون ساخته شده است. کوچترین و سبک‌ترین آن‌ها الکترون می‌باشد. شاید بتوان گفت که بشر پیشرفت در زمینه‌ی انرژی و فناوری را مدیون الکترون است. به اطرف خود نگاه کنید! لامپ، اتو، یخچال، موبایل و … همه و همه با این عنصر کوچک کار می‌کنند. حتی پدیده‌های طبیعی مثل آذرخش نیز از داد و ستد الکترون‌ها به وجود آمده است. همه‌ی این موارد در سایه‌ی علمی به نام الکترو شیمی بررسی می‌شود.

تعریف کتاب درسی از علم الکتروشیمی به صورت زیر می باشد:

«الکتروشیمی شاخه‌ای از دانش شیمی است که در بهبود خواص مواد و تأمین انرژی نقش
بسزایی دارد.»

در این مبحث شما با انواعی از واکنش‌ها که منجر به تولید انرژی الکتریکی می‌شود و انرژی مورد استفاده در باتری‌ها آشنا خواهید شد.

 

مطالب فصل دوم شیمی دوازدهم به شرح زیر می باشد:

 

مباحث فصل دوم شیمی دوازدهم
مباحث فصل دوم شیمی دوازدهم

 

 

فصل سوم شیمی دوازدهم: شیمی جلوه‌ای از هنر، زیبایی و ماندگاری

تا به حال با خود فکر کرده‌اید که چرا مواد مایع شکل پذیرند ولی مواد جامد دارای شکل ثابتی هستند؟ چه چیزی خواص مواد را تعیین می کند؟ ویژگی هر ماده وابسته به نوع ارتباط اتم‌های آن با یکدیگر است. این اتم‌ها ممکن است که از نظر شکل ظاهری یکسان باشند. ولی نوع پیوند آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال سیلیس، زیبا و سخت و ماندگار ولی سازه‌های یخی، زیبا با ظاهری سخت اما با ماندگاری کم هستند. چینش اتم‌ها در کنار یکدیگر به مبحثی تحت عنوان توزیع الکترون باز می‌گردد که شما در این فصل با آن آشنا خواهید شد.

 

مطالب فصل سوم شیمی دوازدهم به شرح زیر می باشد:

 

مباحث فصل سوم شیمی دوازدهم
مباحث فصل سوم شیمی دوازدهم

مطالب این بخش بیشتر جنبه حفظی داشته و با یک برنامه ریزی خوب و مطالعه مستمر می‌توانید تسلط خوبی نسبت به این درس کسب کنید.

 

 

فصل چهارم شیمی دوازدهم:  شیمی، راهی به سوی آینده‌ای روشن‌تر

هر ساله تعداد زیادی مواد شیمیایی مختلف وارد چرخه‌ی زندگی انسان می‌شوند. این مواد می‌توانند برای بشر مفید ولی برای محیط زیست بسیار مضر باشند. یکی از این مواد، ذرات معلق هستند که متاسفانه افراد زیادی از مردم کشور عزیزمان هر ساله بر اثر آلودگی هوا ناشی از این ذرات معلق جانشان را از دست می‌دهند. طبق آمار سال ۱۳۹۴ ، تقریبا ۱۲۰۰۰ مرگ منتسب به ذرات معلق ثبت شده است. یکی از عوامل موثر در آلودگی هوا، سوخت خودروها است. برای کاهش آلودگی حاصل از آن‌ها، قطعات مختلفی بر سر راه خروج دود جتصل از احتراق در خودروها قرار می‌دهند تا با انجام واکنش‌های مختلف، باعث جلوگیری از ورود ذرات به محیط شود. یکی از مهم‌ترین قواعد شیمیایی در انجام این واکنش‌ها بحثی به اسم تعادل است. علاوه بر این مساله، هر ساله از مشتقات نفت مواد مختفی مثل  پلاستیک و بطری به دست می‌آید که متاسفانه قابل بازگشت نبوده و به محیط زیست آسیب می‌رسانند. البته که در چند سال گذشته بر روی پلاستیک‌های برگشت‌پذیر تحقیقات زیادی انجام شده و بسیاری از آن ها اجرایی شده است.

 

مطالب فصل چهارم شیمی دوازدهم به شرح زیر می باشد:

 

مباحث فصل چهارم شیمی دوازدهم
مباحث فصل چهارم شیمی دوازدهم

از مهم‌ترین مباحث این درس می‌توان به تغییر حجم سامانه در تعادل گازی و سنتز مولکول‌های آلی اشاره کرد. شما در بخش سنتز مولکول‌های آلی با گروه‌های عاملی مثل الکل، کتون و… و انواع مونومر‌های اشاره شده در این فصل آشنا خواهید شد. فصل سه نسبت به فصل اول و دوم مسائل کمتری داشته و با مطالعه مناسب می‌توانید به تست‌های این مبحث پاسخ دهید.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
  • مثال: 09121234567 یا 02112345678
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .