مدرسه کسب و کار

شیمی کنکور را چگونه بخوانیم؟

 

شیمی کنکور، از آن دسته دروسی است که می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت شما در کنکور داشته باشد. در این مقاله نکاتی راجع‌به شیمی کنکور خواهیم گفت. وقتی به آزمون کنکور فکر می‌کنید چه مسائلی در ذهنتان شکل می‌گیرد؟ لابد بارها و بارها از معلم‌ها و مشاور تحصیلی یا مشاور کنکور شنیده‌اید که برای موفقیت در این آزمون باید برنامه‌ریزی منظمی داشته باشید. البته خودتان را برای چند ماه تلاش بی‌وقفه آماده کنید. خب همه این‌ها درست، اما آیا می‌دانید هر درسی را باید چطور و به چه شکلی مطالعه کنید؟ مثلا خواندن درس ادبیات با شیمی چه فرقی دارد؟

برای هرکدام چقدر باید وقت بگذارید و مراحل یادگیری شما باید به چه شکل باشد؟ خب حتما برایتان واضح و مشخص است که مدل خواندن دروس عمومی کنکور با دروس اختصاصی کنکور کاملا متفاوت است. اما بین دروس اختصاصی هم باید تمایزی قائل شد تا بتوانید برنامه کنکور را با موفقیت سپری کنید.

می‌خواهیم به شما بگوییم که درس شیمی را چگونه برای کنکور بخوانید تا درصد مورد قبولی کسب کنید.

اما قبل از هر چیز شما باید با فرمت مطالب درسی شیمی آشنایی داشته باشید. مطالبی که در درس شیمی می‌خوانید در سه دسته‌بندی قرار می‌گیرند:

 

مطالب حفظی شیمی کنکور

در درس شیمی بسیاری از نظریه‌ها، رنگ بعضی مواد، خواص برخی عناصر و مواد خاص و … همگی در گروه مطالب حفظی قرار می‌گیرند. برای به خاطر سپردن این قبیل مطالب چاره‌ای جز مطالعه و مرور ندارید. پس در ابتدا با دقت مطالب حفظی را بخش به بخش خوانده و به طور مرتب خلاصه نویسی ‌کنید.

وقتی نوبت به تست زدن رسید، به این مساله دقت کنید که کدام تست‌ها را بهتر جواب می‌دهید. در کدام موارد ضعف بیشتری دارید. بعد جواب تست‌هایی که درست پاسخ ندادید را هم کم کم به خلاصه نویسی‌هایتان اضافه کنید. 

 

مطالب مفهومی شیمی کنکور

برخی از مطالب در درس شیمی کاملا جنبه مفهومی دارند. یعنی سوالاتی که از این مباحث در تست کنکور مطرح می‌شود فقط با حفظ کردن مطالب حل نخواهد شد. زیرا شما یک مفهوم خاص را در کتاب شیمی خوانده و سپس تستی کاملا متفاوت با مطلب کتاب اما با مفهوم واحد در کنکور طرح خواهد شد. 

 

 

 

 

 

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود:

 

 

 

 

فرمول‌ها و مسائل حل کردنی

فرمول‌ها و مسائل حل کردنی بخش مهمی از مطالب درس شیمی را تشکیل می‌دهند. مسائل استوکیومتری، ترمودینامیک، سینتیک، و همینطور مسائل محاسباتی اسید و باز و … همیشه بخش مهمی از تست‌های کنکور هر سال را تشکیل می‌دهند. هرساله بعضی از دانش آموزان تصمیم به حذف این مطالب گرفته و ترجیح می‌دهند سوالات محاسباتی شیمی را در آزمون کنکور جواب ندهند.

زیرا در حدود یک دقیقه زمان مفید دارید تا محاسبات را انجام داده و به جواب برسید. اگر همان اول نتوانید راه حل جواب را تشخیص بدهید نیمی از زمان شما صرف این مساله خواهد شد. در نهایت زمان بسیار کمی برای حل سوال خواهید داشت. حل کردن مسائل محاسباتی در مدت زمان کوتاه هم عموما منجر به اشتباهات محاسباتی می‌شود. درنهایت یا به پاسخ درست نمی‌رسید یا عدد به دست آمده را در گزینه‌ها پیدا نمی‌کنید.

 

 

حل تست شیمی کنکور

فراموش نکنید وقتی می‌خواهید تست کنکور شیمی را جواب بدهید، ابتدا از سوالات حفظی شروع کنید. اول با سرعت و دقت بالا سوالات حفظی را پاسخ داده و بعد به سراغ سوالات مفهومی و مسائل حل کردنی بروید. زیرا در این صورت خیالتان راحت است که حتی اگر زمان هم کم بیاورید، حداقل سوالات حفظی که را پاسخ داده‌اید. همانطور که می‌دانید شما برای اینکه ساعت مطالعه خود را بین دروس مختلف تقسیم کنید باید به ضریبی که هر درس در کنکور دارد توجه کنید. عموما بهتر است در سال کنکور، ۷۰ درصد زمان خود را به دروس اختصاصی کنکور و ۳۰ درصد باقیمانده را به دروس عمومی کنکور اختصاص بدهید.

اما اگر بخواهیم به صورت جزیی‌تر این مساله رابیان کنیم، باید بگوییم شما بهتر است حدودا ۲۰ درصد از کل ساعت مطالعه هفتگی‌تان را به خواندن درس شیمی اختصاص بدهید. البته اگر در این درس ضعف زیادی دارید، می‌توانید کمی به ساعت مطالعه‌تان اضافه کنید. اما نباید این مسیر به گونه‌ای پیش برود که از دیگر درس‌هایتان غافل شوید.

 

 

 

بررسی کلی شیمی کنکور

به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما جدول تناوبی عناصر را برای خودتان چاپ کرده و روی میز یا دیوار اتاقتان بچسبانید؛ تا همیشه مقابل چشمانتان باشد. البته روش‌های مختلفی برای حفظ کردن جدول تناوبی جود دارد. اما در هر صورت برای حل بسیاری از سوالات شیمی، این جدول راهنمای خوبی برای شما خواهد بود. پس به هیچ وجه از آن غفلت نکنید. مطمئن باشید که با حفظ کردن قسمت‌های مهم جدول تناوبی، پاسخ دادن به برخی از سوالات کنکور برایتان به راحتی آب خوردن خواهد بود!

برای حل کردن تعداد زیادی از مسائل محاسباتی در تست کنکور، شما نیاز به نوشتن معادله واکنش و موازنه واکنش‌ها خواهید داشت. این مبحث یکی از مباحث پایه‌ای و بسیار مهم در درس شیمی محسوب می‌شود. بنابراین به خوبی این مطالب را مطالعه کرده و با خلاصه نویسی و تمرین و تکرار به آن‌ها مسلط شوید.

 

پیشنهاداتی برای مطالعه درس شیمی 

شیمی از آن درس‌های شیرین و جذاب است. عموما حتی دانش‌آموزانی که در طی سال‌های تحصیلی علاقه خاصی به دروس فیزیک و ریاضی نشان نمی‌دهند نسبت به درس شیمی رفتار متفاوتی دارند. ترکیب اتم‌ها و مولکول‌ها با یکدیگر در مسیر به وجود آمدن هر ماده‌ای که در محیط اطرافتان می‌بینید، طبیعتا نمی‌تواند مبحث کسل کننده‌ای باشد.

برخی از این مباحث آنقدر ساده هستند که نخواندن آن‌ها در طول برنامه کنکور، بیشتر به ضرر شما خواهد بود. مطابق معمول اولین قدم شما مطالعه کامل کتاب‌های درسی و حل مسائل کمکی است. طبیعتا حفظ کردن فرمول‌ها نیز برای حل کردن این مسائل جایگاه خاص خودشان را دارند. وقتی نوبت به تست زدن می‌رسد، این نکته را در نظر داشته باشید که به قدری باید در تست زدن مهارت پیدا کنید که به محض خواندن سوال، راه حل آن در ذهنتان شکل بگیرد.

 

 

نکاتی دررابطه با شیمی کنکور

بعضی از دانش آموزان بخشی از مطالب حفظی را روی استیک نوت‌ها نوشته و روی میز تحریر یا دیوار می‌چسبانند؛ تا همیشه جلوی چشمشان بوده و کم کم به آن تسلط پیدا کنند. این روش امتحان کنید. در ابتدا شاید به نظرتان حفظ شدن این جزییات کار سختی باشد؛ ولی به مرور آنچنان در ذهنتان جای می‌گیرند که دیگر به این راحتی‌ها فراموششان نخواهید کرد.

برای اینکه این نوع مطالب را به خوبی بخوانید باید سعی کنید آن را بارها و بارها برای خودتان یا یک مخاطب فرضی شرح بدهید. تصور ‌کنید می‌خواهید این مباحث را به یک دانش آموز دیگر درس بدهید. بنابراین در مرحله اول باید خودتان طوری مطلب را بفهمید که بتوانید به راحتی آن را برای شخص دیگری بازگو کنید. در این مرحله تست زدن هم کمک بسیار زیادی به شما می‌کند. زیرا با سبک سوالات آشنا شده و تمرکزتان برای پاسخگویی به تست کنکور بیشتر خواهد شد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_629329a47a7a3 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_629329a47a7a3 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_629329a47a7a3 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_629329a47a7a3 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_629329a4aef2d a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_629329a4aef2d a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_629329a4aef2d a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_629329a4aef2d a:hover{ color: #ffffff; }