یادگیری زبان انگلیسی کنکور

یادگیری زبان انگلیسی کنکور

 

یادگیری زبان انگلیسی، روش‌های بسیار متفاوتی دارد. وقتی نوبت به یادگیری زبان انگلیسی در برنامه کنکور می‌رسد و پای تست‌های زبان انگلیسی در کنکور سراسری به میان می‌آید، معمولاً دانش آموزان به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول آن‌هایی هستند که از کودکی در کلاس‌های زبان خارج از مدرسه شرکت کرده‌اند. این دسته از دانش آموزان یا سطح زبانشان فراتر از زبانی است. در دبیرستان آموزش داده می‌شود تا در همان سطح هستند و این درس را جز دروس عمومی آسان در کنکور تلقی می‌کنند.

دسته دوم دانش‌آموزانی هستند که زبان انگلیسی را درسی سخت و غیرقابل یادگیری می‌دانند؛ یا علاقه‌ای به یادگیری زبان انگلیسی ندارند. این دسته همیشه از یادگیری آن فرار می‌کنند.

ما می‌گوییم فرقی ندارد جز کدام دسته از دانش آموزان هستید. یادگیری زبان راه و روشی دارد که اگر بدانید تست‌های زبان در کنکور ریاضی و کنکور تجربی برایتان آسان‌تر می‌شود و به‌راحتی می‌توانید از پس این ۲۵ سؤال که در صفحه‌های آخر دفترچه دروس عمومی کنکور قرارگرفته‌اند، بربیایید.

 

 

تقسیم‌بندی مباحث برای یادگیری زبان انگلیسی در کنکور

اولین چیزی که دانش آموزان در مطالعه زبان انگلیسی باید بدانند، بودجه‌بندی سؤالات و درجه اهمیت آن‌ها است. در سال‌های اخیر مشاهده ‌شده است که سؤالات زبان انگلیسی در کنکور ریاضی و کنکور تجربی به چهار دسته  تقسیم می‌شود. سؤالات واژگان (۶ تا ۷ تست)، گرامر(۳ تا ۴ تست)، کلوز تست‌ها (۵ تست) و درک مطلب (۸ تا ۱۰ تست).

 

 

آنچه مشخص است، اهمیت بالای دانش زبان در حوزه واژگان و لغات است. زیرا در تمام حوزه‌ها، دانستن واژگان زیاد و متنوع به شما کمک می‌کند که تست‌های زبان انگلیسی را به درستی پاسخ دهید. اما این مسئله به معنی بی‌اهمیت بودن گرامر نیست. درواقع شما باید سعی کنید که به‌صورت متعادل زبان را یاد بگیرید. پس سطح کلی اطلاعاتتان را در این درس بالا ببرید؛ اما چه طور؟

 

زبان انگلیسی کنکور
زبان انگلیسی کنکور

 

 

برای یادگیری زبان انگلیسی مطالب را حفظ نکنید، درک کنید!

بعضی دانش‌آموزان فکر می‌کنند حفظ کردن صدها لغت بدون آن‌که مفهوم درست آن‌ها را در جملات درک کرده باشند، به آن‌ها کمک می‌کند تا تست کنکور را به‌راحتی جواب دهند؛ درصورتی‌که این تصور کاملاً اشتباه است. برای اینکه بتوانید از لغات در جای درست استفاده کنید باید مفهوم و کاربرد آن‌ها را در جملات و اصطلاحات انگلیسی عمیقاً بفهمید.

به این منظور هر کلمه‌ای که یاد می‌گیرید را در جمله به کار ببرید. سعی کنید مدام در ذهنتان با آن‌ها جمله بسازید.

روش دیگری که به شما کمک می‌کند تا لغت‌های بیشتری را در زبان انگلیسی یاد بگیرید، دسته‌بندی لغات است. برای مثال در یک دفتر یادداشت میوه‌ها، حیوانات، اشیا، فعل‌ها و غیره را دسته‌بندی کنید. کلمات جدید را همراه با مترادف انگلیسی و فارسی مدام به این لیست اضافه کنید. به‌این‌ترتیب در فواصل زمانی مختلف می‌توانید به این لیست مراجعه کنید. به این ترتیب هر بار یک دسته از کلمات را مرور کنید.

 

 

به حافظه کوتاه‌مدتتان اعتماد نکنید!

زبان انگلیسی بسیار فرار است. به همین دلیل تکرار و مرور آموخته‌ها در این درس اهمیت زیادی دارد. شما ممکن است بعد از مطالعه یک درس و یادگیری لغت‌های آن تا یکی دو روز احساس کنید که کاملاً بر موضوع مسلط هستید. با این کار به راحتی می‌توانید هر تستی از آن درس را در کنکور پاسخ دهید. اما بعد از چند هفته متوجه شوید که هیچ لغت و هیچ نکته‌ای یادتان نمانده‌است. همین مسئله باعث شود که دوباره زمان زیادی را صرف یادگیری آن درس کنید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم به حافظه کوتاه‌مدت خود اعتماد نکنید. با مرور آموخته‌ها و تکرار پیوسته‌ی آن‌ها و همچنین درک مفهوم و کاربرد هر کلمه‌ها و نکات گرامری، آن‌ها را به حافظه بلندمدت خود بسپارید.

 

برای یادگیری زبان انگلیسی، خلاصه‌نویسی کنید!

یکی دیگر از روش‌هایی که در یادگیری زبان انگلیسی و آمادگی برای کنکور ریاضی و کنکور تجربی بسیار کاربردی است، خلاصه‌نویسی نکات گرامری و دستوری است. بعد از آن‌که هر درس را به‌طور کامل مطالعه کردید و گرامر آن را یاد گرفتید، نکات کلیدی که در متن درس آمده و همچنین نکات دستوری را در گوشه‌ای از کتاب یا در یک دفتر مجزا بنویسید. به ‌این ‌ترتیب می‌توانید، هر هفته و هرماه به یادداشت‌های خود رجوع کنید. پس بدون اتلاف وقت نکات مهم را مرور کنید.

 

 

 

 

 

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود:

 

 

 

 

نکات کلیدی برای پاسخ به سؤالات ریدینگ و درک مطلب

ترسناک‌ترین قسمت سؤالات زبان انگلیسی تست‌های مربوط به ریدینگ و درک مطلب است. چون معمولاً داوطلبان کنکور در دقیقه‌های آخر به این سؤالات می‌رسند. مطالعه تمام متن و پاسخ به تست‌ها کمی زمان‌بر است. به این منظور توصیه می‌کنیم قبل از خواندن متن نگاهی به سؤالات بیندازید.

این کار به شما کمک می‌کند با ذهنی آماده‌تر متن را بخوانید. از قسمت‌های نامربوط به سؤالات، زودتر عبور کنید.

اگر معنی یک کلمه را در متن نمی‌دانید دچار استرس نشوید. معمولاً جملات یک متن و موضوع بحث به شما کمک می‌کنند که معنی آن کلمه را حدس بزنید و بتوانید به سؤالات مربوط به آن جواب دهید.

شروع و پایان هر پاراگراف را جدی بگیرید. اگر در دقیقه‌های آخر وقت کم آورده‌اید، فقط شروع و پایان متن را بخوانید. شاید بتوانید بعضی سؤالات تست کنکور را در بخش درک مطلب پاسخ دهید.

 

 

در آزمون‌های آنلاین کنکور شرکت کنید

اگر می‌خواهید به بهترین نتیجه در تست کنکور برسید و سرعتتان را در جواب دادن به سؤالات زبان انگلیسی بالا ببرید، مدام خودتان را محک بزنید. این کار به کمک آزمون‌های آنلاین کنکور و کلاس‌ آنلاین کنکور انجام می‌شود. به‌این‌ترتیب می‌توانید سرعت تست زدنتان را محک بزنید. هر بار با برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوتتان به نتیجه بهتری برسید. آزمون‌های آنلاین کنکور شبیه به آزمون کنکور واقعی هستند. در این آزمون‌ها زمانی که باید صرف پاسخ به سؤالات کنید، عیناً شبیه به کنکور است. درنتیجه با شرکت در آن‌ها می‌توانید به آمادگی لازم برسید. در نتیجه در روز کنکور سراسری غافلگیر نشوید.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 13 =

فروش پشتیبانی مدیریت
بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
  • مثال: 09121234567 یا 02112345678
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .