مدرسه کسب و کار

درصد صفر در کنکور آری یا نه؟

 

آیا می‌دانید منظور از درصد صفر در کنکور چیست؟

فرقی نمی‌کند شما در آزمون کنکور پیش‌رو متقاضی کدام رشته باشید. حتما تا به‌حال با متقاضیانی رو‌به‌رو شده‌اید که قصد شرکت در کنکور جاری رادارند. آن‌ها بعضا تصمیم می‌گیرند یک درس عمومی را نادیده بگیرند. تصمیمشان این است که سوالات را بدون پاسخ رها کنند.اصطلاحا آن درس را با درصد صفر در کنکور پشت سر گذارند.

 اندیشه درصد صفر در کنکور زمانی برای دانش‌آموزان به وجود می‌آید که به تاریخ برگذاری کنکور نزدیک می‌شوند. آن‌ها متوجه می‌شوند مطالب بیشماری از یک درس را نخوانده‌اند. برای این دسته از افراد یادگیری و تسلط یافتن‌ تا حدودی غیرممکن به نظر می‌آید. در چنین شرایطی است که دانش‌آموز تصمیم می‌گیرد از راهکار درصد صفر در کنکور استفاده کند. دانش‌آموز در چنین شرایطی زمان باقی‌مانده را به باقی دروس، خصوصا آن‌هایی که مهارت و تسلط بیشتری به آن دارد، اختصاص می‌دهد.

اما آیا واقعا همانطور که دانش‌آموزان و متقاضیان فکر می‌کنند درصد صفر می‌تواند راه‌ حل مناسبی برایشان باشد؟ این شیوه می‌تواند آن‌ها را در کسب رتبه‌ای مطلوب و دلخواه همراهی کند؟

تاثیر درصد صفر در کنکور

همانطوری‌ که می‌دانید این روزها کنکور به یکی از جدی‌ترین و مهم‌ترین چالش‌های زندگی افراد تبدیل شده‌است. نتیجه آن تاثیر چشمگیر و مستقیم با آینده افراد خواهد بود. پس در چنین شرایطی بهتر است در همین ابتدا اندیشه پاسخ ندادن به سوالات یک درس خاص در آزمون کنکور و یا همان درصد صفر در کنکور را از ذهنتان خارج کنید. لازم است با خودتان رو ‌راست باشید؛ زیرا تا به امروز هیچ مشاور کنکوری ایده درصد صفر در کنکور را در اختیار هیچ دانش‌آموزی قرار نداده. کسی این کار را توصیه هم نمی‌کند.

در واقع فرقی هم نمی‌کند شما تا چه حد در درسی ضعیف و ناموفق هستید. در هر صورت مشاور کنکور شما بدون شک از برنامه کنکور شما هیچ درسی را حذف نمی‌کند و شما را باز هم تشویق به خواندن آن درس می‌کند. مطمئن باشید اگر در آزمون کنکور، شما تنها به یک سوال هم پاسخ درست دهید نتیجه قطعا بهتر از پاسخنامه خالی خواهد شد.

از این رو همواره به یاد داشته باشید استفاده از ایده درصد صفر در کنکور در بیشتر مواقع برای دانش‌آموزان و متقاضیان  نتیجه عکس داشته و به ضرر کنکوری‌ها تمام می‌شود. فرقی نمی‌کند شما متقاضی کنکور ریاضی، کنکور تجربی و یا حتی کنکور انسانی باشید، در نهایت کنکور این آزمون مهم و سرنوشت ساز همچون مسابقه‌ای غیر قابل پیش‌بینی است. کنکور هیچ‌گاه آنچنان که انتظارتان می‌رود، تحت کنترل شما نیست.

 

تصمیمی اشتباه

تصور کنید شما در جلسه کنکور هستید و سوالات طرح شده برای درسی که شما قرار است از پاسخ دادن به سوالات آن صرف نظر کنید، آنقدری آسان است که اگر شما فقط کمی به مباحث آشنایی داشتید و فرمول‌ها و نکات ریز را به خاطر سپرده بودید، قادر به پاسخگویی بودید. حال برعکس این قضیه را تصور کنید.سوالات طرح شده برای دیگر دروسی که شما برای آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌ بودید، آنچنان سخت و گمراه کننده به نظر می‌آیند که احتمال پاسخ دادن صحیح به آن‌ها برایتان تا حد چشمگیری کاهش می‌یابد و همین اتفاق می‌تواند شانس شما برای موفقیت در کنکور را کاهش داده. نتایج جبران ناپذیری ممکن است در پی این اشتباه رقم بخورد. نتایجی ناخوشایند که احتمال قبولی در رشته دلخواهتان را کاهش داده و یا در نهایت منجر به پشت کنکور ماندن شما می‌شود.

 

پس به یاد داشته باشید که استفاده از ایده درصد صفر در کنکور، حتی برای یک درس به هیچ عنوان نه تنها تاثیر مثبتی در روند تحصیلی و نتیجه آزمون کنکور شما نخواهد داشت؛ بلکه می‌تواند موجب نتایج منفی و عدم کسب رتبه‌ باب میل در آزمون کنکور و قبولی شما در رشته و دانشگاه مورد نظرتان شود.

 

مطلب مرتبط :

 

 

 

از کنار گذاشتن دروس عمومی پرهیز کنید!

در بسیاری از مواقع شاهد دانش‌آموزان با پشتکاری هستیم که در ماه‌های پایانی تحصیلی و هفته‌های نزدیک به  کنکور، از مطالعه و انجام تست‌های مربوط به دروس عمومی صرف نظر می‌کنند.آن‌ها زمان باقیمانده را به دروس تخصصی خودشان اختصاص می‌دهند.

جالب است بدانید این اتفاق اکثرا در متقاضیان کنکور تجربی و ریاضی قابل مشاهده است؛ چرا که آن‌ها به اشتباه بر این باورند که باید تسط بیشتری بر روی دروس تخصصی خود داشته باشند تا بتوانند درصد بالایی از آن دروس کسب نمایند. آن‌ها گمان می‌کنند  نیازی به درصد دروس عمومی نخواهند داشت.درحالیکه دروس عمومی گاها می‌تواند سبب ایجاد تغییرات بزرگی شود.

اما لازم است بدانید که این، اندیشه‌ای کاملا نادرست و اشتباه است که تنها موجب شکست شما در آزمون کنکور پیش رویتان می‌شود؛ همانطوری اشاره کردیم، حتی اگر در درسی ضعیف باشید و مشاور تحصیلی‌تان از این مسئله آگاه باشد، هیچ گاه از برنامه کنکور شما آن درس را حدف نمی‌کند. مشاور هیچگاه ایده درصد صفر در کنکور را در اختیارتان قرار نمی‌دهد. او شما را آگاه می‌سازد تا با توجه بر روی مباحث آسان‌تر و تست‌خیز تر آمادگی خود را بیشتر کنید. با خواندن همان مباحث و انجام تست‌های مربوط به آن، شانس پاسخ دادن صحیح به سوالات را افزایش داده و بدین صورت باخت خود را به برد تبدیل کنید.

 

سخن پایانی

لازم است بدانید که هر ساله به تعداد دانش‌آموزان و متقاضیان با انگیزه کنکور اضافه می‌شود.افرادی که خود را برای این آزمون مهم آماده می‌کنند. از این رو استفاده از درصد صفر در کنکور حتی برای یک درس قطعا به نفع شما نیست.چه بسا این کار مانع از موفقیت شما در این رقابت پرشور می‌شود.

 

مطالعه این مطلب پیشنهاد می‌شود:

اهمیت دروس عمومی در کنکور

 

 

 

 

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_6293243e8464b .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6293243e8464b .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6293243e8464b .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_6293243e8464b .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_6293243ea25c3 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_6293243ea25c3 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_6293243ea25c3 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_6293243ea25c3 a:hover{ color: #ffffff; }