چطور زیست شناسی کنکور را بخوانم؟

چطور-زیست-شناسی-کنکور-را-بخوانم؟

دانش آموزانی که وارد رشته تجربی می‌شوند، بلافاصله نقش مهم درس زیست شناسی را در موفقیتشان در کنکور درک می‌کنند. اصلا کنکور تجربی و زیست شناسی به شکل کاملا جالبی به هم گره خورده‌اند. بنابراین اگر درس زیست شناسی را دوست ندارید و در عین حال دلتان می‌خواهد در کنکور تجربی شرکت کنید کار بسیار سختی پیش رو دارید!

کسب درصد خوب در درس زیست شناسی کلید موفقیت شما در کنکور است. البته شاید کلمه “خوب” کاملا مناسب نباشد، بهتر است بگوییم برای موفقیت در کنکور باید درصد “عالی” در درس زیست شناسی کسب کنید.  اما راه حل ما برای این کار چیست؟ همراه ما باشید تا قدم به قدم با راه‌های موفقیت در درس زیست شناسی آشنا شوید:

 

منبع درس زیست شناسی کنکور

وقتی می‌خواهید برای کنکور درس بخوانید، با منابع درسی مختلف و بسیار گسترده‌ای روبرو خواهید شد. برای هر یک از درس‌های کنکور، چندین و چند کتاب کمک درسی و تست مختلف وجود دارد. حالا سوال اینجاست که از کدام کتاب باید شروع کنید؟ راستش را بخواهید هیچ کدام! فراموش نکنید که بهترین و معتبرترین منبع درسی برای شما کتاب درسی خودتان است. پس کتاب زیست شناسی ۱، ۲ و ۳ را برای خودتان مرجع قرار بدهید و تا موقعی که از خواندن خط به خط آن مطمئن نشدید، کتاب زیست شناسی دیگری را استفاده نکنید.

 

 

 

خلاصه نویسی

همانطور که گفتیم، خط به خط و کلمه به کلمه کتاب را با دقت بخوانید. زیر کلمات مهم خط بکشید، حاشیه نویسی کنید یا مطالب مهم را در خلاصه نویسی‌هایتان وارد کنید. در این مرحله هرکاری که فکر می‌کنید به فهم بیشتر درس زیست شناسی کمک می‌کند را انجام بدهید. وقتی یک مبحث را تمام کردید، حالا وقت آن است که کمی تست بزنید.

 

 

تست‌زنی بعد از هر مبحث

یک کتاب تست مشخص برای خودتان انتخاب کنید و بعد از هر مبحث، تست‌های مربوط به آن را حل کنید. جواب‌ها را با دقت بخوانید تا متوجه شوید در کدام قسمت‌ها ضعف دارید. این نکات را هم در خلاصه نویسی‌هایتان وارد کنید. فراموش نکنید در این مرحله اهمیتی ندارد که شما تعدادی از تست‌ها را بلد نباشید یا اشتباه جواب بدهید. زیرا فعلا هدف یادگیری است و بس.

 

مطالعه این مقاله پیشنهاد می‌شود:

 
 

 

برای یادگیری زیست ‌شناسی کنکور دوره کنید

با توجه به اینکه بخش زیادی از مطالب کتاب زیست شناسی حفظی است، طبیعتا یک بار خواندن مباحث کافی نیست. هر چند روز یک بار به مباحث قبلی برگردید و دوباره آن‌ها را مرور کنید. هر فصلی که مرور می‌کنید، نام آن را در یک کاغذ یادداشت کنید تا فراموش نکنید هر فصل را چند بار مرور کردید.

 

 

زیست شناسی کنکور را حفظ نکنید!

درست است که بسیاری از مطالب زیست شناسی را باید حفظ کنید، اما زیست شناسی عملا یک درس مفهومی محسوب می‌شود نه یک درس حفظی. باید در حین خواندن هر مبحث بدانید که کدام مفهوم را قرار است یاد بگیرید. به کلمات کلیدی توجه کنید و سعی کنید نقطه‌های مهم را در ذهنتان به هم وصل کنید. وقتی مفهوم هر مبحث را کاملا بفهمید، حفظ کردن آن برایتان کار بسیار راحت‌تری خواهد بود.

 

 

از شکل‌های داخل کتاب زیست ‌شناسی غافل نشوید

به شکل‌ها در کتاب درسی‌تان توجه زیادی داشته باشید. برخی از این شکل‌ها هر سال مورد توجه طراحان کنکور قرار می‌گیرند، بنابراین به هیچ عنوان بی توجه از کنار آن‌ها رد نشوید. برای یادگیری هرکدام از آن‌ها، مرحله به مرحله همه قسمت‌های آن شکل راببینید و بعد سعی کنید خودتان از حفظ آن را بکشید. وقتی خودتان هر قسمت را کشیده و نام آن را کنارش می‌نویسید، بهتر و راحت‌تر در ذهنتان ماندگار می‌شود. اگر نمی‌خواهید این شکل‌ها را در خلاصه نویسی‌هایتان وارد کنید، حتما اول کتاب یا در یک برگه جداگانه، صفحاتی که این شکل‌های مهم در آن هستند را یادداشت کنید. به این ترتیب وقتی موضوع یک تست کنکور به این اشکال ربط دارد، دیگر نیازی نیست کل کتاب را بگردید تا آن را پیدا کنید. به راحتی نام آن را در آن برگه جستجو کرده و شکل را خواهید دید.

 

 

مرور سوالات زیست شناسی کنکور سال‌های قبل

سوالات تستی را به دقت تجزیه و تحلیل کنید. وقتی زیاد تست کنکور بزنید، به مرور با نکات مورد علاقه طراحان سوال زیست شناسی آشنا می‌شوید. حتی وقتی تستی را درست جواب دادید، بهتر است باز هم نگاهی به راه حل آن بیاندازید. شاید در راه حل آن، نکته‌ای گفته شود که برای حل تست‌های این مبحث به شما کمک کند.

 

 

با برنامه ریزی زیست شناسی کنکور را بخوانید

طبیعی است که اگر برای درسی وقت نگذارید، نتیجه خوبی هم در کنکور کسب نخواهید کرد. اما این موضوع برای درس زیست شناسی نمود بیشتری پیدا می‌کند. به گفته مشاوران کنکور شما برای اینکه درصد خوبی در درس زیست شناسی کسب کنید، باید ۲۵ درصد زمان مطالعه هفتگی خودتان را به این درس اختصاص بدهید. البته بهتر است این کار روزانه انجام بشود. تصور نکنید می‌توانید ۴ روز زیست شناسی نخوانید و بعد روز پنجم ناکهان ۸ ساعت کامل را فقط به این درس اختصاص بدهید! برنامه ریزی شما باید به گونه‌ای باشد که هر روز حداقل ۲ ساعت زیست شناسی بخوانید و باقی ساعات روز را بین درس‌های دیگر پخش کنید.

 

 

دقت، دقت و باز هم دقت!

به کلمات خوب دقت کنید. درس زیست شناسی ۱، ۲ و ۳ پر از کلماتی مانند “همیشه”، “هرگز”، “برخی”، “بسیاری”، “یا”، “و”، “به جز” و … است. اینجاست که یک لحظه غفلت، پشیمانی بزرگی به بار می‌آورد! وقتی کتاب زیست شناسی را می‌خوانید به این کلمات خوب دقت کنید و ترجیحا دورشان خط بکشید تا از چشمتان دور نشوند. این دقت را در تست‌ها نیز داشته باشید. گاهی فقط یک کلمه می‌تواند مفهوم کلی سوال را تغییر بدهد.

 

 

خودتان به خودتان درس بدهید!

بعد از خواندن هر مطلب، آن را یک دور با صدای بلند برای خودتان شرح بدهید. یکی از بهترین راه‌های یادگیری دروس حفظی و مفهومی، این است که تصور کنید می‌خواهید آن را برای شخص دیگری تدریس کنید. در این حالت خودتان باید با تمام زوایا و نکات درس آشنایی داشته باشید تا بتوانید کس دیگری را مجاب به یادگیری کنید. پس وقتی مفهوم هر مبحث را به طور کامل متوجه شدید، کتاب را ببندید و آن را یک دور با صدای بلند برای یک شخص خیالی توضیح بدهید. این کار را تا جایی ادامه بدهید که مطمئن شوید بر روی تمام نکات درس مسلط شده‌اید.

 

 

درس زیست شناسی هم مانند سایر دروس، اصول و قواعد یادگیری خاص خودش را دارد. ممکن است شما وقت زیادی را هم صرف این درس کنید و تعداد زیادی هم تست کنکور بزنید، ولی باز هم نتوانید آنطور که باید در آزمون کنکور نتیجه خوبی کسب کنید. پس به نکاتی که گفتیم توجه کنید و قدم به قدم پیش بروید تا همانطور که دلتان می‌خواهد، درصد بالایی در درس زیست شناسی به دست بیاورید.

 

 

 

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 16 =

فروش پشتیبانی مدیریت
بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
  • مثال: 09121234567 یا 02112345678
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .