چند مهارت برای یادگیری شیمی کنکور

چند مهارت برای یادگیری شیمی

طبیعی است که برای موفقیت در شیمی کنکور تنها مطالعه کتاب درسی و استفاده از کتاب‌های کمک درسی کافی نیست. هرچند اولین منبع یادگیری شیمی کتب درسی است. اما دانش‌آموزان و متقاضیان کنکور باید مهارت‌هایی برای یادگیری شیمی کسب نمایند.

شیمی درسی به ظاهر ساده است. سختی سوالات آن زمانی برای دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور آشکار می‌شود که وارد مرحله تست‌ زنی شوند. با نگاهی به نتایج سال‌های گذشته به این قضیه پی میبرید که  تنها ۱درصد از متقاضیان کنکور تست شیمی را بالاتر از۵۰درصد زده‌اند.

 

اهمیت درس شیمی

شیمی درسی پر از نکات کلیدی و انحرافی که شاید تصور سختی سوالات کنکور آن مانع از موفقیت متقاضیان کنکور می‌شود. در حالی‌که در واقعیت آنقدرها هم ترسناک نیست. تصور سخت بودن سوالات شیمی پیش از هر چیزی در ابتدا موجب دلسردی دانش‌‌آموزان از این درس و توانایی آن‌ها در کسب درصد بالا از شیمی در آزمون پیش رویشان میشود. همین امر سبب می‌شود تا ابتدا ساعات مطالعه و تست‌ زنی این درس را کاهش دهند. به مرور زمان با هدف آن که این درس را با درصد صفر در کنکور سپری نمایند آن را از برنامه کنکور خودشان حذف می‌کنند.

تصور کنید در رقابت کنکور درسی که همواره توسط متقاضیان به فراموشی سپرده می‌شود، چقدر می‌تواند شانس شما را در موفقیت و قبولی بیشتر کند. دقت به این امر دستیابی به درصد بالایی از شیمی کنکور و در نهایت قبولی در رشته و دانشگاه دلخواهتان را به همراه دارد.

 

به همین منظور ما در این مقاله با رائه چند تکنیک برای یادگیری شیمی کنکور ترس شما از این درس را از بین ببریم. ما اینجاییم تا شما را در رسیدن به درصد بالا در شیمی کنکور همراهی کنیم. پس با ما باشید!

 

شیمی کنکور را چگونه بخوانیم؟

بدون شک این روزها دیگر دانش‌آموزان با اهمیت درس شیمی آشنایی کافی دارند. قطعا درس شیمی دومین درس مهم کنکور تجربی و سومین درس مهم در کنکور ریاضی است. شیمی با مباحثی وسیع که بسته به رشته‌ها و زیر گروه‌ها دارای ضرایب متفاوتی است. همین امر شاید تا حدودی دانش‌آموزان و متقاضیان کنکور را بلاتکلیف می‌کند.

با نگاهی به آزمون‌های کنکور سال‌های گذشته و ارزیابی شیمی کنکور، به صعودی بودن سیر سختی سوالات پی خواهید برد. سوالاتی سخت و پر از نکات پیچیده و گمراه کننده. شیمی همانطور که می‌تواند سد راه داوطلبان کنکور باشد، به همان اندازه می‌تواند یاری رسان آن‌ها در به دست آوردن رتبه‌ای مطلوب نیز باشد.

شاید شما هم در میان متقاضیانی قرار گرفته‌اید که از شیمی کنکور می‌هراسند یا ازبه دست آوردن رتبه دلخواهشان ناامید هستند. دیگر نگران نباشید! زیرا ما قصد داریم تا در ادامه شما را با چگونگی و نحوه خوانش درست شیمی برای کنکور آشنایی نماییم.

همان طوری که می‌دانید درس شیمی، یکی دیگر از دروس دفترچه تخصصی است. همین امر نشان دهنده اهمیت و نقش مهم و حیاتی آن در نتیجه کنکوراست. شیمی درسی است با ۳۵ سوال در دسته‌های حفظی، مفهومی  و حل مسئله. لازمه‌ی موفقیت داوطلبان کنکور ریاضی و کنکور تجربی در آن، آشنا بودن با شیوه درست مطالعه‌ی آن است. اما چگونه؟

 

 

مطالعه این مقاله پیشنهاد میشود:

 

 

 

نحوه یادگیری شیمی کنکور

اولین گام برای موفقیت در یادگیری شیمی بخش‌بندی و خواندن درست و دقیق مطالب موجود در کتاب‌های درسی است. کتاب شیمی پر از مطالبی گوناگون از بخش‌هایی مجزا و متنوع است که شباهت چندانی به هم ندارند. شاید همین امر است که یادگیری شیمی را تا حدودی برای داوطلبان کنکور دشوار می‌سازد.

بهتر است در ابتدا برای به دست آوردن درصد بالای شیمی در کنکور، ابتدا به سراغ مطالب حفظی بروید. مطالبی همچون خواص عناصر، نظریه‌ها، عناصر جدول مندلیف، آشنایی با مواد خاص و مطالبی این چنینی که بیش از هر چیزی جنبه حفظی دارند. برای پاسخ دادن به سوالات مربوط به این بخش‌ها بهتر است تا پس از مطالعه، به خلاصه نویسی و نت برداری بپردازید. مطالعه خلاصه این مباحث را به صورت مداوم در فاصله‌های زمانی انجام دهید . مرور مداوم نت ها کمک میکند تا تسلط مناسبی پیدا کنید.  مباحث بخش‌های حفظی در کنکور، سرعت تست زنی شما را افزایش می‌دهند. با این روش درصد بالایی از درس شیمی به دست خواهید آورید.

لازمه پاسخ دادن درست به سوالات این بخش تنها حفظ بودن پاسخ آن‌ها است. این سوالات بدون نیاز به محاسبات قابل پاسخگویی هستند. با یادگیری این بخش و تسلط یافتن روی آن به دست آوردن درصد بالای شیمی را برای خود حتمی می‌کنید. داشتن سرعت عمل در تست های بخش حفظی، زمان بیشتری برای پاسخ دادن به دیگر سوالات درس شیمی فراهم میکند.

مرحله‌ی بعدی چیست؟

پس از به اتمام رساندن مطالب حفظی، حال نوبت به مباحث مفهومی و تحلیلی می‌رسد. مباحثی همچون ترکیب، جابجایی، واکنش‌های تجزیه، آرایش‌های الکترونی، سوختن، اوربیتال‌ها و… این مباحث بیشتر از بخش‌های حاشیه نویسی شده در کتاب درسی شیمی هستند و همین امر کمی کار را برای متقاضیان کنکور سخت‌تر می‌کند.

حال دیگر نوبت به خواندن و یادگیری سوالاتی حل کردنی میرسد. یادگیری مباحثی همچون ترمودینامیک، تعادل، الکتروشیمی و… مباحثی محاسباتی و حل کردنی که پای ثابت و همیشگی سوالات کنکور بوده و به سخت‌ترین و در عین حال تاثیرگذارترین مباحث شیمی در کنکور شناخته می‌شوند.

 

از این رو پیشنهاد ما به تمامی داوطلبان برای موفقیت آن‌ها در کنکور پیش از هر چیزی بودجه بندی مباحث شیمی و پس از آن خواندن درست و طبقه‌بندی شده است تا به نتیجه دلخواهشان در کنکور دست پیدا کنند.

 

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

فروش پشتیبانی مدیریت
بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
  • مثال: 09121234567 یا 02112345678
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .