مدرسه کسب و کار

بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی

فیزیک یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کنکور ریاضی است. ضریب ۳ آن در زیرگروه یک، نشان‌دهنده‌ی اهمیت بالای آن است. لذا داوطلبان کنکور ریاضی اهمیت زیادی به تست‌های فیزیک کنکور می‌دهند. در این مقاله بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی را با هم بررسی میکنیم.

 

منابع درس فیزیک کنکور ریاضی نظام جدید

بعد از تایید شدن مسئله‌ی برگزاری کنکور تنها برای نظام جدید‌ها، چند درس برای کنکور حذف شد که یکی از آنها دو درس آخر اول دبیرستان در نظام قدیم بود که در حال حاضر جایگاهی در کنکور ندارد. در نظام قدیم ۴ سوال برای دو درس آینه و عدسی‌ها بود که حالا در بین ۳ سال تحصیلی دهم یازدهم و دوازدهم پخش شده است.

یکی از سختی‌های کنکور ۱۴۰۰ متفاوت بودن آن با نظام قدیم است و خیلی از افراد از تغییر نحوه سوالات کنکور ترسیدند، اما با توجه به متفاوت نبودن منابع و فهرست کتاب‌های جدید، می‌توان گفت تست‌های سال‌های گذشته همچنان یاری‌رسان خواهد بود و می‌توان روی آن حساب کرد.

درهر صورت بهتر است اولین دید شما به کتاب درسی و منبع اصلی‌تان باشد و بعد به فرمول‌های ساده شده و کنکوری، چون اصل دروس تغییر نکرده، بلکه به سمت مفهومی تر شدن پیش رفته است.

کتاب فیزیک ۱ (سال دهم) ،کتاب فیزیک ۲ (سال یازدهم)، کتاب فیزیک ۳ (سال دوازدهم) می‌باشد. در کنکور ریاضی از این ۳ کتاب ۴۵ سوال داده می‌شود و زمان آن ۵۵ دقیقه است، یعنی برای هر سوال ۱ دقیقه و ۲۰ ثانیه فرصت دارید که با مدیریت زمان باید ۲۰ ثانیه را به خواندن سوال ۵۰ ثانیه برای حل کردن سوال و ۱۰ ثانیه برای پیدا کردن گزینه مناسب اختصاص دهید.

بودجه‌بندی فیزیک در کنکور ریاضی به چه شکل است؟

 

بودجه بندی فیزیک در کنکور ریاضی

بودجه بندی فیزیک پایه دهم رشته ریاضی: ۲۷ درصد سوالات کنکور

دانش‌آموزان رشته ریاضی باید در فیزیک پایه دهم ۵ فصل را مطالعه کنند. این پنج فصل از ۱۲ سوال در کنکور سراسری تشکیل شده است. فیزیک پایه دهم با ۱۲ سوال ۲۷ درصد سوالات فیزیک را شامل می‌شود. بودجه بندی فیزیک کنکور برای پایه دهم به صورت زیر است:

فصل اول (فیزیک و اندازه‌گیری): فصل اول فیزیک برای دانش‌آموزان رشته ریاضی سوالی ندارد.

فصل دوم (کار و انرژی): این فصل شامل ۲ سوال در کنکور سراسری است.

فصل سوم (ویژگی‌های فیزیکی مواد): ویژگی‌های فیزیکی موارد برای دانش‌آموزان رشته ریاضی شامل ۳ سوال است.

فصل چهارم ( دما و گرما): این فصل در کنکور رشته ریاضی ۳ سوال دارد.

فصل پنجم (ترمودینامیک): این فصل نیز در کنکور سراسری بیشترین تعداد سوال را دارد. فصل پنجم برای دانش‌آموزان رشته ریاضی ۴ سوال دارد.

سعی کنید فصل‌های کم حجم را مطالعه کنید. سپس به تست زنی بپردازید. آشنا بودن به انواع تست‌های فصل‌های کم حجم به شما اجازه می‌دهد تسلط بیشتری به درس داشته باشید.

بودجه بندی فیزیک پایه یازدهم رشته ریاضی: ۲۹ درصد سوالات فیزیک

فیزیک پایه یازدهم از ۴ فصل تشکیل شده است. دانش‌آموزان رشته ریاضی در کنکور سراسری به ۱۳ سوال پایه یازدهم پاسخ می‌دهند. این ۱۳ سوال در حالت کلی ۲۹ درصد سوالات فیزیک کنکور را شامل می‌شود. بودجه بندی فیزیک کنکور برای این پایه به صورت زیر است:

فصل اول (الکتریسیته ساکن): فصل اول از فیزیک پایه یازدهم شامل ۵ سوال است.

فصل دوم (الکتریسیته جاری): این فصل شامل ۴ سوال در کنکور سراسری است.

فصل سوم (مغناطیس): فصل مغناطیس در پایه یازدهم شامل ۲ سوال است.

فصل چهارم (القای الکترومغناطیس و جریان متناوب): این فصل برای دانش‌آموزان رشته ریاضی شامل ۲ سوال است.

فیزیک سال یازدهم به هم دیگر بسیار وابسته هستند، لازم است که دو درس دو درس خوانده شود. سعی کنید فرمول‌های آن را یادداشت کنید و جلوی چشم‌تان قرار بدید تا با آن آشنا باشید.

بودجه بندی فیزیک پایه دوازدهم رشته ریاضی: ۴۴ درصد سوالات فیزیک

فیزیک پایه دوازدهم شامل ۶ فصل است. این شش فصل در کنکور سراسری برای دانش‌آموزان رشته ریاضی از ۲۰ سوال تشکیل شده است. فیزیک پایه دوازدهم نقش مهمی در تعیین تراز دانش‌آموزان دارد. این پایه ۴۴ درصد سوالات فیزیک کنکور را شامل می‌شود. بودجه بندی فیزیک کنکور برای پایه دوازدهم به صورت فصل به فصل به شرح زیر است:

فصل اول (حرکت بر خط راست): این فصل در کنکور سراسری برای دانش‌آموزان رشته ریاضی ۴ سوال دارد.

فصل دوم (دینامیک)‌: فصل دینامیک از ۶ سوال در کنکور سراسری تشکیل شده است.

فصل سوم (نوسان و موج) : این فصل شامل ۴ سوال است.

فصل چهارم (برهم کنش امواج):‌ فصل چهارم پایه دوازدهم شامل ۲ سوال در کنکور سراسری است.

فصل پنجم (فیزیک اتمی): این فصل نیز با ۲ سوال در کنکور سراسری به سراغ دانش‌آموزان رشته ریاضی می‌رود.

فصل ششم (فیزیک هسته‌ای): فصل فیزیک هسته‌ای شامل ۲ سوال در کنکور سراسری است.

 

 

مطالعه این مطلب پیشنهاد می‌شود:

 

۴۴ درصد، درصد زیادی است اما فراموش نکنید که سوالات سال دوازدهم بسیار ترکیبی است. یعنی شما باید بعد از تسلط بر فرمول‌های سال دهم و سال یازدهم سراغ سال دوازدهم بروید. البته با توجه به نزدیک بودن بعضی از فصل ها مثل فصل دینامیک و انرژی کار سال دهم می‌توانید این درس‌های مرتبط را باهم مطالعه کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که در مسلط شدن به فرمول ها و سوال‌های ترکیبی سریع تر عمل کنید.

برخلاف درس‌هایی مانند زیست و عربی و … حرف اول قبولی و بالا بردن رتبه، تست زدن زیاد و درک مفهوم هر سوال است. با سوالات فیزیک آشنا باشید و سعی کنید برای هر سوال فرمول‌های موردنیاز آن را یادداشت کنید و رابطه‌ی فعل‌ها در سوال و فرمول ها را پیدا کنید.

ببینید که هر سوال از شما چه چیزی خواسته و آن خواسته در کدام فرمول وجود دارد. روی یک سال تحصیلی هرگز تمرکز نکنید؛ زیرا که  شما اطلاعاتی از سوالات کنکور ندارید، ممکن است سوالات سالی که روی آن تمرکز کردید بسیار سخت و زمان‌گیر باشد و فرصت شمارا برای حل سوالات دیگر بگیرد.

 

سخن آخر:

داشتن آرامش و همچنین تسلط متعادل روی تمام دروس به شما کمک می‌کند تست بیشتری را پاسخ دهید و بالطبع رتبه‌ی بهتری دریافت کنید. خلاصه نویسی، حاشیه نویسی کنار صفحات کتاب می‌تواند راه‌حل خوبی برای آخرین زمان‌های مرور درس باشد. سعی کنید فضای کمی برای حل سوالات فیزیک به خودتان بدهید، چرا که در دفترچه سوالات کنکور فضای کافی برای پاسخ به سوالات نیست، پاک کردن و نوشتن زمان زیادی از شما می‌گیرد بنابراین عادت به این‌کار برای شما زمان خواهد خرید.

 

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_6293374f3515b .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6293374f3515b .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6293374f3515b .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_6293374f3515b .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_6293374f69120 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_6293374f69120 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_6293374f69120 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_6293374f69120 a:hover{ color: #ffffff; }