مدرسه کسب و کار

تکنیک پومودورو؛ مدیریت زمان به شکلی واقعا موثر !

این احتمال وجود دارد که به عنوان یک فریلنسر با پروژه‌ها، وظایف کاری متعدد یا لیستی بلند بالا از کار‌های روزانه مواجه شده باشید. بنابراین چگونه این امکان وجود دارد که بتوانید همه چیز را به بهترین شکل ممکن انجام دهید؟ تکنیک پومودوروساده‌ترین و در عین حال کارآمدترین روش برای مدیریت زمان محسوب می‌شود.

 

انجام دادن کار‌های روزمره گاهی بسیار سخت است. همیشه کار‌های دیگری برای انجام دادن وجود دارد، کار‌هایی که باعث به تعویق انداختن برنامه‌ریزی روزمره می‌شوند. مدیریت زمان چالش بزرگی است که اکثر مردم توان مقابله با آن را ندارند.

 

چرا مدیریت زمانِ موثر اهمیت دارد؟

قانون پارکینسون این حقیقت ساده را فاش می‌کند به طور خلاصه این قانون می‌گوید که هرچه زمان بیشتری را برای انجام یک پروژه اختصاص دهید به همان میزان زمان بیشتری را از دست خواهید داد اگر یک هفته برای تکمیل یک پروژه زمان داشته باشید، این احتمال وجود دارد که تمامِ یک هفته را به انجام آن پروژه اختصاص دهید.

 

قطعاً راه‌های مختلفی برای مبارزه با قانون پارکینسون وجود دارد، اما بهترین راه مبارزه با این قانون انتخاب ضرب الاجلی فوری برای بهره وری بیشتر از زمان است. ضرب العجلی که زمان بیشتری را برای انجام پروژه‌های روزانه در اختیار شما قرار دهد، درست مثل تکنیک پومودورو!

 

 

تکنیک پومودورو؛ همه چیز‌هایی که باید درباره آن بدانید

تکنیک پومودورو تکنیکی جامع و در عین حال کاملاً مؤثر برای مدیریت دقیق زمان طی ۲۴ ساعت شبانه روز است. این تکنیک در واقع نوعی بلوک‌بندی زمانی است که آن را می‌توان به بلوک‌های ۲۵ دقیقه‌ای تقسیم کرد. هر بلوک با ۵ دقیقه فاصله از بلوک دیگر متمایز می‌شود. در اواخر دهه ۱۹۸۰ فرایند پومودورو برای اولین بار توسط فرانچسکو سیریلو ارائه شد. سیریلو این نام که در زبان ایتالیایی به معنی گوجه‌فرنگی است را برای مدیریت زمان انتخاب کرد.

 

استراتژی پومودورو متمرکز بر یک کار یا یک وظیفه است. در این تئوری شما به طور کامل بر روی یک کار متمرکز می‌شوید. زمانی که روی یک هدف مشخص یا یک وظیفه خاص مانند نوشتن تمرکز می‌کنید، چک کردن‌ایمیل، ورود به شبکه‌های اجتماعی یا بررسی پیام‌های متنی بدون پاسخ را نادیده می‌گیرید. با اجرای تکنیک پومودورو می‌توانید شاهد موفقیت تغییرات بزرگی در نحوه انجام فعالیت‌های روزمره خود باشید. تغییرات بزرگی مانند:

 

  • حذف عادت های نادرست در برنامه روزانه
  • افزایش قدرت تمرکز
  • یادگیری موثرترین روش مدیریت زمان
  • آموزش نحوه اولویت بندی کارهای مهم
  • اجنتناب از طرز تفکر کمال گرایانه و غیر واقعی
  • کاهش استرس های روزمره

برنامه ریزی پومودورو

۵ مرحله برای اجرای هر چه بهتر تکنیک Pomodoro

این تکنیک بسیار ساده به نظر می رسد و دقیقا همینطور است! Pomodoro روشی بسیار موثر برای سنجش میزان حواس پرتی حین انجام فعالیت های روزمره است. زمانی که کارهای تکراری زیادی برای انجام دادن در طول روز مانند کدنویسی، طراحی یا مطالعه دروس دانشگاهی داشته باشید، به عملکرد هر چه بهتر Pomodoro پی می برید.

 

یک کار یا پروزه مشخص را انتخاب کنید.

تایمر را روی ۲۵ دقیقه تنظیم کنید.

پس از اعلان تایمر، ۵ دقیقه استراحت کنید.

مجددا تایمر را روی ۲۵ دقیقه تنظیم کنید.

بعد از ۴ تایم پومودورو، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه استراحت کنید.

 

 

مدیریت زمان

سخن آخر

فرانچسکو سیریلو در کتابی ۱۳۰ صفحه‌ای همه چیز را درباره تکنیک پومودورو به زبانی ساده نوشت. بلوک‌های زمانی ۲۵ دقیقه‌ای اصلی‌ترین هسته تشکیل دهنده این تکنیک برای بهره‌مندی حداکثری از زمان است. فرآیند پومودورو در حقیقت \”یک واحد غیرقابل تقسیم کار\” است. به این معنی که اگر در حین انجام یک پومودورو دچار حواس پرتی شدید، دو راه پیش روی خود خواهید داشت. اولین راه پایان دادن به پومودورو و دومین راه مذاکره یا اطلاع‌رسانی به علت ایجاد حواس پرتی است.

 

 

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_62917cafb8a33 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_62917cafb8a33 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_62917cafb8a33 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_62917cafb8a33 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_62917cafef8a5 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_62917cafef8a5 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_62917cafef8a5 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_62917cafef8a5 a:hover{ color: #ffffff; }