مدرسه کسب و کار

رباتیک، علمی با هدف راحتی انسان

 

 

رباتیک نقطه اتصال علم و رشته مهندسی است. طراحی، ساخت و استفاده از ربات‌های مکانیکی با اهداف مختلف معنایی دقیق از علم رباتیک را در اختیار انسان قرار می‌دهد. ربات‌ها می‌توانند زندگی ما را آسان‌تر کنند، اما چگونه؟ حتی اگر برای یک بار هم بیننده فیلم‌های علمی و تخیلی بوده باشید، متوجه می‌شوید که ربات‌ها چگونه مانند یک ترمیناتور دنیا را به تسخیر خود درآورده‌اند. متوجه می‌شوید که چطور دنیا را تصرف کرده و حتی شروع به کشتن انسان‌ها کرده‌اند! در ادامه این بحث از فناوری به درک عمیقی از اینکه چگونه ربات‌ها می‌توانند به انسان‌ها کمک کنند، دست می‌یابیم.

 

 

رباتیک زندگی ما را تغییر می‌دهد

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما در آینده‌ای نه چندان دور ربات‌ها با کمک و همکاری انسان همه چیز را بهبود می‌بخشند. همه چیز حتی ریاضیات! در نقطه‌ای از زمان آینده وقتی که به بیمارستان می‌روید، این ربات‌ها هستند که سلامت شما را تضمین می‌کنند. ربات‌ها به شکلی فزاینده در بیمارستان، در بخش‌های اتاق عمل، بخش کودکان و حیاتی‌ترین بخش‌های بیمارستان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جدا از دقت و عملکرد یکنواخت، ربات‌ها می‌توانند به خوبی از عهده هر کاری بربیایند! حتی کار‌هایی که انجام آن برای انسان غیر ممکن یا خطرناک به نظر می‌رسد. ربات‌ها قدرت حذف مشاغل خطرناک برای انسان را دارند. انجام کار‌های تکراری به بهترین شکل ممکن در محیط‌های خطرناک، کار با مواد سمی و حمل بار‌های سنگین تنها بخش کوچکی از ساده‌ترین وظایف ربات‌ها در آینده به شمار می‌رود. رباتیک و هوش مصنوعی پتانسیل‌های انسان را افزایش می‌دهند.

 

 

۱۰ تا ۲۰ سال دیگر، ربات‌ها جایگزین انسان می‌شوند

محققان مؤسسه Nomura و محققان بریتانیانی داده‌هایی را جمع‌آوری کرده‌اند که نشان از آینده‌ای رباتی دارد. حدوداً ۲۰ سال آینده، ربات‌ها جایگزین انسان می‌شوند. آینده همراه با مشکلات جدی از جمله کاهش جمعیت است. اما ربات‌ها به خوبی این مشکلات را برطرف می‌کنند. کمبود نیروی کار ناشی از کاهش جمعیت، مشکلی است که ربات‌ها بهترین راه حل را برای آن ارائه می‌کنند.

ربات‌هایی با پتانسیل بالا و انعطاف‌پذیری چندین برابری جایگزین نیروی کار انسانی می‌شوند. ربات‌ها می‌توانند از عهده هر شغلی به خوبی بربیایند. شغل‌هایی مانند:

⦁ نگهبان
⦁ معلم
⦁ صندوقدار بانک
⦁ محقق
⦁ راننده تاکسی
⦁ متخصص زیبایی
⦁ طراح گرافیک
⦁ اقتصاددان
⦁ بازیگر
⦁ کارگر
⦁ منشی
⦁ دکتر عمومی
⦁ جراح

در ژاپن نظر سنجی بزرگی روی ۶۰۱ شغل مختلف انجام شد. جمعیت شاغل در این شغل‌ها حدوداً ۴۲ میلیون نفر بودند. این نظر سنجی نشان داد که به احتمال بسیار زیاد ۴۹% از مشاغل در آینده از آنِ ربات‌ها خواهد بود! نه انسان‌ها!

 

 

هر چند که فناوری‌های پیشرفته‌ای که در آن ارتباط برقرار کردن بین مغزِ دو انسان ضروری است، هنوز طراحی و پیاده‌سازی نشده‌اند. هوش مصنوعی قابلیت‌های گسترده‌ای دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به سرودن اشعار و نوشتن رمان‌هایی جذاب اشاره کرد.

 

انواع ربات‌ها

ربات‌های مکانیکی در اشکال و اندازه‌های مختلف برای انجام وظایفی کاملاً متفاوت، پیچیده، ساده و در عین حال غیر ممکن طراحی شده می‌شوند. عملکرد، طراحی و میزان استقلال سه مؤلفه کاملاً اختصاصی در هر ربات است. اما ربات‌ها چند نوع هستند؟

⦁ ربات‌های از پیش برنامه‌ریزی شده
⦁ ربات‌های انسان نما
⦁ ربات‌های مستقل
⦁ ربات‌های نیمه مستقل
⦁ ربات‌های تقویت‌کننده

 

 

جمع‌بندی؛ رباتیک چیست؟

رباتیک نقطه تلاقی علم، مهندسی و فناوری است. ربات محصول حوزه رباتیک است. جایی که طراحی ماشین‌های قابل برنامه‌ریزی در آن اتفاق می‌افتد. ماشین‌هایی که با هدف کمک به انسان طراحی می‌شوند و در عین حال قدرت انجام کار‌هایی دشوار از جمله اطفاء حریق، کمک به خانم‌های خانه دار در تمیز کردن خانه و البته انجام جراحی‌های فوق‌العاده پیچیده را دارند. با پیشرفت فناوری، دامنه آنچه که اکنون رباتیک نامیده می‌شود نیز به سرعت افزایش می‌یابد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

#iguru_button_629181a936efd .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_629181a936efd .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_629181a936efd .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_629181a936efd .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_629181a97688d a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_629181a97688d a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_629181a97688d a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_629181a97688d a:hover{ color: #ffffff; }