مدرسه کسب و کار کارابیز

منابع کنکور تجربی

behtarin-manbeh-konkur-tajrobi

در سال‌های اخیر همواره بیشترین تعداد داوطلبان کنکور را داوطلبان کنکور تجربی تشکیل داده‌اند. از مدتی پیش که تغییرات کنکور ۱۴۰۲ قطعی شد این داوطلبان منتظرند تا از منابع کنکور تجربی ۱۴۰۲ اطلاع دقیق پیدا کنند. طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور در کنکور تجربی ۱۴۰۲ دروس عمومی حذف شده‌اند و داوطلبان کنکور تجربی ۱۴۰۲ تنها باید به سوالات دروس تخصصی خود پاسخ دهند و به همین دلیل در بسیاری از متون دیگر به جای کنکور از عنوان آزمون تخصصی استفاده می‌شود.

تغییر دوم کنکور ۱۴۰۲ اعمال سوابق تحصیلی به صورت تأثیر قطعی است. سوابق تحصیلی شامل نمرات برخی دروس داوطلبان کنکور در سال‌های تحصیل که جزئیات آن در ادامه مطلب می‌آید، در نمره کل داوطلب کنکور تأثیرگذار خواهد بود.

تغییر سوم کنکور ۱۴۰۲ ، حذف زیرگروه‌ها است. روال کنکورهای قبل این بوده که در هر گروه چند زیرگروه تعریف می‌شده که شامل مجموعه‌ای از رشته‌های دانشگاهی با حوزه کار نزدیک به هم بودند و تفاوت زیرگروه‌ها با هم در ضریب دروس مختلف بود. در نتیجه داوطلب کنکور در کارنامۀ خود برای هر زیرگروه یک نمره مشاهده می‌کرد. اما داوطلبان کنکور ۱۴۰۲، در کارنامۀ خود تنها یک نمره کل دارند و همان یک نمره در پذیرش آنها در تمامی رشته‌های دانشگاهی اعمال می‌شود.

منابع کنکور تجربی

ضریب دروس کنکور تجربی ۱۴۰۲

بر اساس اطلاعات دفترچه کنکور ۱۴۰۲ که سازمان سنجش آموزش کشور آن را منتشر کرده است، عناوین و ضرایب دروس کنکور تجربی ۱۴۰۲ که تنها شامل آزمون تخصصی است بدین قرار هستند:

مواد آزمون دروس اختصاصی و ضرایب آنها در کنکور تجربی ۱۴۰۲
درسضریب
زیست‌شناسی۱۲
فیزیک۷
شیمی۹
ریاضی۷
زمین‌شناسی۱
بخوانید :   مشاوره آنلاین انتخاب رشته کنکور سراسری

 

آزمون عملی

افراد دارای دیپلم بهیاری برای پذیرش باید علاوه بر شرکت  در کنکور سراسری، در آزمون عملی نیز شرکت کنند و نمرۀ آزمون عملی آنها با ضریب ۴ و تأثیر قطعی به کارنامۀ کنکور آنها اضافه می‌شود.

همچنین افراد متقاضی ورود به رشته علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی (مجموعه ۱) باید در آزمون عملی این رشته که سالی یک بار برگزار می‌شود شرکت کنند و در پذیرش رشته‌های مرتبط با علوم ورزشی، نمرۀ آزمون عملی آنها با ضریب ۱۲ در نمرۀ کل آزمون اختصاصی آنها اعمال می‌شود.

منابع کنکور تجربی ۱۴۰۲

سازمان سنجش آموزش کشور طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که منبع سوالات کنکور ۱۴۰۲ و پس از آن باید دروس نظام ۳-۳-۶ باشد و داوطلبان کنکور (شامل دیپلم‌های نظام ۳-۳-۶ و فارغ‌التحصیلان نظام ترمی واحدی/ سالی واحدی) باید برای کنکور خود این کتاب‌های جدید را مطالعه بفرمایند.

بر همین اساس دروس و کتاب‌های منبع سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ طبق جدول زیر اعلام شده است:

دروس و کتاب‌های منبع سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲
درسنام کتابکد کتابپایه تدریسسال چاپ
زمین‌شناسیزمین‌شناسی۱۱۱۲۳۷دهم۱۴۰۰
ریاضیریاضی ۱۱۱۰۲۱۱دهم۱۳۹۹
ریاضی ۲۱۱۱۲۱۱یازدهم۱۴۰۰
ریاضی ۳۱۱۲۲۱۱دوازدهم۱۴۰۱
زیست‌شناسیزیست‌شناسی ۱۱۱۰۲۱۶دهم۱۳۹۹
زیست‌شناسی ۲۱۱۱۲۱۶یازدهم۱۴۰۰
زیست‌شناسی ۳۱۱۲۲۱۶دوازدهم۱۴۰۱
فیزیکفیزیک ۱۱۱۰۲۱۴دهم۱۳۹۹
فیزیک ۲۱۱۱۲۴۴یازدهم۱۴۰۰
فیزیک ۳۱۱۲۲۴۴دوازدهم۱۴۰۱
شیمیشیمی ۱۱۱۰۲۱۰دهم۱۳۹۹
شیمی ۲۱۱۱۲۱۰یازدهم۱۴۰۰
شیمی ۳۱۱۲۲۱۰دوازدهم۱۴۰۱

 

تأثیر سوابق تحصیلی کنکور تجربی ۱۴۰۲

بخوانید :   با دیپلم فنی می‌شود کنکور هنر شرکت کرد

یکی دیگر از تغییرات کنکور ۱۴۰۲، تأثیر قطعی و بیشتر سوابق تحصیلی بر نتیجه کنکور است. بر این اساس سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در کنکور تجربی ۱۴۰۲ به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی است. تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی/ ترمی واحدی در کنکور تجربی ۱۴۰۲ به میزان ۳۰ درصد با تأثیر قطعی است و تأثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی نظام سالی واحدی/ ترمی واحدی در کنکور تجربی ۱۴۰۲ به میزان ۱۰ درصد با تأثیر قطعی است (در مجموع ۴۰ درصد).

در کنکور تجربی ۱۴۰۲، برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ندارند یا سابقه تحصیلی آنها ناقص است، سهم نمره کل سابقه تحصیلی به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب در گروه درخواستی (به جز دروس عمومی) اعمال می‌شود و مابقی سهم نمره کل سابقه تحصیلی تا سقف سهم دروس تخصصی به سهم نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) اضافه می‌شود. اما در خصوص دروس عمومی، همۀ داوطلبان باید سابقه تحصیلی داشته باشند و در صورت نبود سابقه تحصیلی با مراجعه به آموزش و پرورش مسئلۀ خود را حل کنند.

منابع کنکور تجربی

در ادامه در قالب دو جدول ضرایب سوابق تحصیلی فارغ‌التحصیلان نظام ۳-۳-۶ و فارغ‌التحصیلان نظام سالی واحدی/ ترمی واحدی به اطلاع شما می‌رسد:

ضرایب سوابق تحصیلی فارغ‌التحصیلان نظام ۳-۳-۶ در کنکور تجربی ۱۴۰۲
نوعردیفدرسضریب
عمومی۱فارسی ۳۲۱.۶۳
۲عربی، زبان قرآن ۳۹.۰۵
۳تعلیمات دینی ۳ (دینی، اخلاق و قرآن)۱۶.۵۲
۴زبان خارجی ۳۱۱.۸۰
۵سلامت و بهداشت۳.۴۴
۶علوم اجتماعی۲.۵۶
تخصصی۷ریاضی ۳۶.۸۸
۸زیست‌شناسی ۳۱۲.۰۲
۹فیزیک ۳۶.۱۹
۱۰شیمی ۳۹.۹۱
بخوانید :   از سندرم خستگی مزمن چی میدونی؟

 

ضرایب سوابق تحصیلی فارغ‌التحصیلان نظام سالی واحدی/ ترمی واحدی در کنکور تجربی ۱۴۰۲
دورهنوعردیفدرسضریب
دیپلمعمومی۱زبان فارسی ۳۸.۹۳
۲ادبیات فارسی ۳۸.۹۳
۳عربی ۳۹.۸۶
۴تعلیمات دینی و قرآن ۳۱۳.۶۲
۵زبان خارجی ۳۱۲.۶۲
تخصصی۶حسابان۵.۸۸
۷هندسه ۲۴.۶۳
۸جبر و احتمال۳.۹۲
۹فیزیک ۳ و آزمایشگاه۸.۳۴
۱۰شیمی ۳ و آزمایشگاه۷.۴۹
پیش‌دانشگاهیعمومی۱زبان فارسی۶.۱۶
۲معارف اسلامی۴.۸۸
تخصصی۳حساب دیفرانسیل و انتگرال۱.۹۶
۴فیزیک (تجربی)۱.۵۵

 

امیدوارم این مطلب به داوطلبان کنکور تجربی ۱۴۰۲ کمک کرده باشد اطلاعات لازم دربارۀ آزمون خود را کسب کرده باشند و بتوانند بهتر برای موفقیت در کنکور برنامه‌ریزی کنند. مطالعۀ دو مطلب برنامه‌ریزی کنکور تجربی و بودجه‌بندی سوالات کنکور تجربی نیز می‌تواند برای این عزیزان مفید باشد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

(01) دیدگاه

  1. فرزانه
    ۲۴ آذر ۱۴۰۱

    عالی

    پاسخ
#iguru_button_664abadb7ce66 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_664abadb7ce66 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_664abadb7ce66 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_664abadb7ce66 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_664abadbd8981 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_664abadbd8981 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_664abadbd8981 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_664abadbd8981 a:hover{ color: #ffffff; }