مدرسه کسب و کار کارابیز طراحی سایت وب مب

بودجه‌بندی سوالات کنکور تجربی

بودجه‌بندی سوالات کنکور تجربی

کنکور تجربی ۱۴۰۲ تغییرات مهمی داشته است. تغییرات کنکور ۱۴۰۲ از مدتی پیش نقل تمامی مجالسی بوده که امسال یک کنکوری دارند یا به هر ترتیب به کنکور ارتباطی دارند. در کنکور تجربی ۱۴۰۲ چند تغییر مهم رخ خواهد داد که آنها را می‌توان به اختصار به این شکل بیان کرد: حذف دروس عمومی از کنکور، افزایش تأثیر قطعی سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور، حذف زیرگروه‌ها در کنکور ۱۴۰۲ و دو نوبتی شدن کنکور ۱۴۰۲ در تمامی گروه‌ها.

در این میان حذف دروس عمومی کنکور بیش از همه در چینش سوالات و دفترچه‌های سوالات کنکور نمود پیدا می‌کند. به تبع اطلاعیه عمومی سازمان سنجش درباره کنکور ۱۴۰۲، کنکور تجربی ۱۴۰۲ نیز با تغییرات مهمی روبه‌رو است. البته هنوز اطلاعات دقیقی دربارۀ بودجه‌بندی سوالات کنکور تجربی در شرایط جدید در دست نیست اما انتظار می‌رود سوالات کنکور تجربی معادل دفترچه تخصصی کنکور تجربی در سال‌های گذشته باشد.

طبق اطلاعیه سازمان سنجش، دروس و ضرایب دروس در کنکور تجربی ۱۴۰۲ به شرح زیر هستند:

  • زیست‌شناسی با ضریب ۱۲
  • فیزیک با ضریب ۷
  • شیمی با ضریب ۹
  • ریاضی با ضریب ۷
  • زمین‌شناسی با ضریب ۱

اگر می‌خواهید از دروس و کتابهایی که طبق اعلام سازمان سنجش آموزش منبع سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ هستند مطلع شوید، مطلب منابع کنکور تجربی را مطالعه بفرمایید.

بودجه‌بندی سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲

آنچه در ادامه به عنوان بودجه‌بندی سوالات کنکور تجربی ارائه می‌شود حاصل ارزیابی سوالات دفترچه تخصصی کنکور سال گذشته است و از آنجا که سازمان سنجش چیزی دربارۀ تغییرات سوالات تخصصی کنکور اعلام نکرده است، انتظار می‌رود سوالات تخصصی از الگویی مشابه در کنکور تجربی ۱۴۰۲ پیروی کنند. در ادامه به بودجه‌‌بندی سوالات کنکور تجربی می‌پردازم.

نکتۀ مهم دیگر دربارۀ کنکور تجربی ۱۴۰۲ این است که طبق اطلاعیه سازمان سنجش، تمامی سوالات کنکور از کتاب‌های نظام جدید (۳-۳-۶) طراحی می‌شوند و همه داوطلبان کنکور (اعم از فارغ‌التحصیلان نظام ۳-۳-۶ و فارغ‌التحصیلان نظام سالی واحدی/ ترمی واحدی) برای آمادگی کنکور باید منابع جدید را مطالعه کنند.

زمین‌شناسی

زمین‌شناسی یکی از دروس چالش‌برانگیز در کنکور ۱۴۰۲ است زیرا در سال‌های گذشته بخش قابل توجهی از داوطلبان کنکور تجربی از قبل تصمیم می‌گرفتند به سوالات زمین‌شناسی جواب ندهند زیرا ضریب این درس در برخی زیرگروه‌ها صفر بود. اما در کنکور تجربی ۱۴۰۲ زیرگروه‌ها حذف شده‌اند و درس زمین‌شناسی برای تمامی داوطلبان کنکور و متقاضیان ورود به تمامی رشته‌های دانشگاه دارای ضریب است و از اهمیت برخوردار است. در سال‌های گذشته همواره درس زمین‌شناسی دارای ۲۵ سوال بود و داوطلبان کنکور برای پاسخگویی به آنها ۲۰ دقیقه زمان داشتند.

بخوانید :   روش صحیح مرور کردن درس‌ها

در ادامه بودجه بندی این درس در چهار کنکور اخیر را مشاهده می‌کنید:

بودجه‌بندی زمین‌شناسی کنکور تجربی
عنوان فصل کتابتعداد سوال در کنکور ۹۸تعداد سوال در کنکور ۹۹تعداد سوال در کنکور ۱۴۰۰تعداد سوال در کنکور ۱۴۰۱
آفرینش کیهان و تکوین زمین۵۴۵۵
منابع معدنی و ذخایر انرژی، زیربنای تمدن و توسعه۳۵۳۳
منابع آب و خاک۳۵۴۴
زمین‌شناسی و سازه‌های مهندسی۴۳۳۳
زمین‌شناسی و سلامت۴۲۴۴
پویایی زمین۳۴۳۳
زمین‌شناسی ایران۳۲۳۳

بودجه‌بندی سوالات کنکور تجربی

ریاضیات

تست‌های ریاضیات در کنکور تجربی همگی محاسباتی هستن دو اغلب برای داوطلبان کنکور تجربی وقت‌گیر هستند. این درس در کنکور تجربی شامل ۳۰ سوال است و داوطلبان کنکور تجربی برای پاسخ به آنها ۴۷ دقیقه فرصت دارند. نکتۀ مهم در کسب آمادگی برای درس ریاضی کنکور تجربی، یادگیری راهکارهای میانبر و افزایش سرعت حل مسئله است. در ادامه بودجه‌بندی فصول مختلف ریاضیات در سال‌های مختلف کنکور را مشاهده می‌کنید.

بودجه‌بندی ریاضیات کنکور تجربی
عنوان فصل کتابتعداد سوال در کنکور ۹۸تعداد سوال در کنکور ۹۹تعداد سوال در کنکور ۱۴۰۰تعداد سوال در کنکور ۱۴۰۱
مجموعه، الگو و دنباله۱۱۱۰
مثلثات۴۴۴۴
توان‌های گویا و عبارت‌های جبری۰۰۰۱
معادله‌ها و نامعادله‌ها۳۳۳۲
تابع۲۲۲۴
شمارش بدون شمردن۱۱۱۰
آمار و احتمال۳۳۳۲
هندسه تحلیلی و جبر۴۴۴۴
توابع نمایی و لگاریتمی۲۲۱۲
حد و پیوستگی۴۴۴۳
مشتق۲۴۴۲
کاربرد مشتق۴۲۲۳

 

زیست‌شناسی

زیست‌شناسی مهم‌ترین درس کنکور تجربی است و به ویژه در کنکور تجربی ۱۴۰۲ که دروس عمومی نیز از کنکور حذف شده‌اند، بی‌شک غالب داوطلبان کنکور در برنامه‌ریزی برای کنکور بیشترین زمان خود را به درس زیست‌شناسی تعلق می‌دهند. در کنکور سال‌های مختلف در مجموع ۵۰ سوال در درس زیست‌شناسی ارائه می‌شود و داوطلبان کنکور تجربی برای پاسخ به آنها ۳۶ دقیقه زمان دارند. در ادامه به جزئیات بیشتری دربارۀ سوالات کنکور در چند سال اخیر اشاره می‌شود.

بخوانید :   درصد، تراز یا رتبه کدام یک برای قبولی کنکور مهم‌تر است
بودجه‌بندی زیست‌شناسی کنکور تجربی
عنوان فصل کتابتعداد سوال در کنکور ۹۸تعداد سوال در کنکور ۹۹تعداد سوال در کنکور ۱۴۰۰تعداد سوال در کنکور ۱۴۰۱
زیست‌شناسی، دیروز، امروز و فردا۰۰۰۰
گوارش و جذب مواد۳۳۳۲
تبادلات گازی۲۲۲۰
گردش مواد در بدن۳۴۳۴
تنظیم اسمزی و دفع مواد زائد۳۰۳۱
از یاخته تا گیاه۳۱۳۱
جذب و انتقال مواد در گیاهان۲۰۲۲
تنظیم عصبی۳۲۳۱
حواس۳۲۳۱
دستگاه حرکتی۲۲۲۲
تنظیم شیمیایی۰۱۰۱
ایمنی۳۱۳۱
تقسیم یاخته۱۱۱۰
تولید مثل۳۲۳۳
تولید مثل نهاندانگان۲۲۲۰
پاسخ گیاهان به محرک‌ها۱۱۱۲
مولکول‌های اطلاعاتی۲۳۲۲
جریان اطلاعات در یاخته۳۲۳۳
انتقال اطلاعات در نسل‌ها۳۴۳۵
تغییر در اطلاعات وراثتی۲۲۲۲
از ماده به انرژی۱۲۱۲
از انرژی به ماده۲۱۲۳
فناوری‌های نوین زیستی۱۰۱۱
رفتارهای جانوران۲۰۲۱
ترکیبی۰۱۲۰۸

 

فیزیک

فیزیک در کنکور تجربی از جمله دروسی است که برای موفقیت در پاسخگویی به تست‌های آن هم مهارت در حل مسائل ضروری است و هم مهارت حفظ دروس حفظی و خوب است داوطلبان کنکور تجربی ۱۴۰۲ با توجه به سهمی که هر فصل از فیزیک در کنکورهای قبل به خود اختصاص داده است، برای مطالعه درس فیزیک برنامه‌ریزی کنند. در سال‌های گذشته درس فیزیک دارای ۳۰ تست بوده و داوطلبان کنکور تجربی موظف بودند در زمان ۳۷ دقیقه به این تست‌ها پاسخ بگویند. در ادامه بودجه‌بندی فصل‌های درس فیزیک در کنکور تجربی چند سال اخیر را مشاهده می‌کنید.

بودجه‌بندی فیزیک کنکور تجربی
عنوان فصل کتابتعداد سوال در کنکور ۹۸تعداد سوال در کنکور ۹۹تعداد سوال در کنکور ۱۴۰۰تعداد سوال در کنکور ۱۴۰۱
فیزیک و اندازه‌گیری۱۱۱۱
کار، انرژی و توان۲۱۲۱
ویژگی‌های فیزیکی مواد۳۳۲۲
دما و گرما۳۲۳۲
الکتریسیته ساکن۳۳۳۴
جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم۲۴۳۴
مغناطیس و القای الکترومغناطیسی۳۲۳۲
حرکت بر خط راست۳۳۳۴
دینامیک۳۲۳۳
نوسان و امواج۴۷۴۴
آشنایی با فیزیک اتمی و هسته‌ای۳۲۳۴
بخوانید :   آزمون تیزهوشان و هزار اما و اگر

 

شیمی

درس شیمی شامل سوالات حفظی و مفهومی و محاسباتی است و در کنکورهای سال‌های گذشته شامل ۳۵ سوال بود و داوطلبان برای حل آنها ۳۵ دقیقه زمان دارند. در ادامه تعداد سوالات طرح شده از هر فصل در کنکور سال‌های مختلف را در جدول مشاهده می‌کنید.

بودجه‌بندی ریاضیات کنکور تجربی
عنوان فصل کتابتعداد سوال در کنکور ۹۸تعداد سوال در کنکور ۹۹تعداد سوال در کنکور ۱۴۰۰تعداد سوال در کنکور ۱۴۰۱
کیهان زادگاه الفبای هستی۴۴۳۴
ردپای گازها در زندگی۲۳۳۱
آّب، آهنگ زندگی۳۴۲۴
قدر هدایای زمینی را بدانیم۲۵۴۵
در پی غذای سالم۴۳۴۴
پوشاک، نیازی پایان‌ناپذیر۶۵۶۴
مولکول‌ها در خدمت تندرستی۴۴۳۳
آسایش و رفاه در سایه شیمی۳۴۴۳
شیمی جلوه‌ای از هنر، زیبایی و ماندگاری۴۲۱۲
شیمی، راهی به سوی آینده‌ای روشن‌تر۳۱۲۳

 

کنکور تجربی در سال‌های گذشته بیشترین تعداد داوطلبان کنکور را در خود گنجانده است و در نتیجه رقابت در کنکور تجربی و به ویژه رشته‌های برتر و پردرآمد تجربی بسیار تنگاتنگ است. در کنکور تجربی ۱۴۰۲ نیز با توجه به حذف دروس عمومی از کنکور، انتظار می‌رود بیشتر داوطلبان کنکور تجربی زمان خود را وقف مطالعه دروس تخصصی بکنند و درصد و تراز عموم داوطلبان بالاتر برود و در نتیجه لازم است داوطلبان کنکور دقت کنند تا از این رقابت باز نمانند.

امیدوارم مطالعه این مطلب به داوطلبان کنکور تجربی ۱۴۰۲ کمک کرده باشد دید روشن‌تری دربارۀ کنکور ۱۴۰۲ به دست آورند و بتوانند بهتر برای موفقیت در این کنکور برنامه‌ریزی کنند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

#iguru_button_6569cc9300d59 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6569cc9300d59 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6569cc9300d59 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_6569cc9300d59 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_6569cc936169c a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_6569cc936169c a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_6569cc936169c a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_6569cc936169c a:hover{ color: #ffffff; }