معرفی رشته فقه و حقوق اسلامی

زمان مطالعه 3 دقیقه
[sharethis-inline-buttons]

معرفی رشته فقه و حقوق اسلامی

رشته فقه و حقوق اسلامی یک رشته دانشگاهی از رشته‌های زیر مجموعه علوم انسانی است که به احکام دینی و قرآنی می‌­پردازد. این رشته به دلیل دین رسمی ایران که اسلام است بسیار مورد توجه قرار می­‌گیرد و در بسیاری از دانشگاه­‌ها ارائه می‌­شود. در واقع تمرکز اصلی این رشته بر روی تفسیر قرآن است و تمام مسائل اقتصادی، اجتمایع، فرهنگی و سیاسی را از این دید نگاه و تفسیر می‌­نماید.

رشته فقه از گذشته‌­های بسیار دور، حتی زمانی که دانشگاهی نبود وجود داشت. در آن زمان مسلمانان برای این که بتوانند پیشرفت کنند و رشد داشته باشند نیازمند تفسیر و ساده‌سازی احکام قرآنی بودند. این رشته در حوزه­‌های علمیه به عنوان اصلی‌­ترین و مهم­‌ترین مبحث مورد توجه قرار می­‌گیرد و تا قبل از به وجود آمدن دانشگاه در ایران یکی از مهم‌­ترین مباحث به حساب می‌­آمد.

این رشته با رشته‌­های حقوق و فقه و مبانی حقوق اسلامی بسیار نزدیک است و دروس مشترک بسیار زیادی در آن­‌هاست، در عین حال تفاوت­‌های آن‌­ها نیز بسیار زیاد است. رشته حقوق به مسائل روز جامعه از طریق قانون اساسی توجه می­‌شود و رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی نیز در حوزه‌­های علمیه و دانشگاه­‌ها ارائه می­شود و علاقمندان به آن باید در این شرایط به تحصیل بپردازند. رشته فقه و حقوق اسلامی اما رشته‌ه­­ای است که به مسائل جامعه از دید قرآن نگاه می­‌کند و در دانشگاه­‌های بسیاری نیز ارائه می‌­شود.

بازار کار رشته فقه و حقوق

رشته فقه و حقوق اسلامی در ایران از بازار کار نسبتا خوبی برخوردار است و افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می‌­شوند هم می­توانند در دستگاه­‌های دولتی و هم به صورت شخصی فعالیت کنند. این افراد می­توانند با شرکت در آزمون­‌های ورودی در دستگاه قضایی کشور مشغول به کار شوند هم­چنین به عنوان استاد دانشگاه به تدریس و تحقیق و آموزش در این رشته بپردازند.

هم­چنین فعالیت در فضاهایی مانند مراکز مشاوره، مراکز وکالت، دفاتر اسناد رسمی، دفاتر ازدواج و طلاق، نهادهای فرهنگی و ارشاد، مراکز تحقیقاتی، صداو سیما و … برای دانش‌آموختگان این رشته ممکن است. البته که یکی از شروط موفقیت در این رشته علاقه به مسائل دینی و کنجکاوی در مورد مسائل مرتبط به آن می‌­باشد.

هم­چنین فارغ التحصیلان این رشته در صورت علاقمندی می‌­توانند از طریق دانشگاه اقدام نموده و لباس روحانیت بپوشند. فعالیت در این زمینه نیز برای این افراد ممکن است.

درآمد فارغ التحصیلان رشته فقه و حقوق اسلامی نیز بستگی به این دارد که در چه شرایطی مشغول به فعالیت شوند. به­‌طور کلی اگر تجربه خوبی در این رشته وجود داشته باشد درآمدزایی در آن نیز از شرایط خوبی برخوردار است.

دانشگاه­‌های پذیرنده رشته فقه و حقوق اسلامی

رشته فقه و حقوق اسلامی در برخی از دانشگاه­‌های دولتی کشور ارائه می­‌شود و علاقمندان به این رشته در زمان انتخاب رشته می‌­توانند با توجه به دفترچه راهنمای انتخاب رشته کد رشته محل­‌های این رشته را در فرم انتخاب رشته خود وارد نمایند. در ادامه با برخی دانشگاه­‌هایی که ارائه دهنده رشته فقه و حقوق اسلامی هستند آشنا خواهید شد.

 • دانشگاه ارومیه
 • دانشگاه بین المللی اماک خمینی (ره)
 • دانشگاه خوارزمی (محل تحصیل کرج)
 • دانشگاه شاهد تهران
 • دانشگاه بزرگمهر قاینات
 • دانشگاه آیت الله حایری
 • دانشگاه یزد
 • دانشگاه گنبد
 • دانشگاه حضرت معصومه (س)
 • دانشگاه شهید شهید مطهری
 • دانشگاه شهید مدنی تبریز
 • دانشگاه شهر کرد (محل تحصیل دانشکده هنر و علوم انسانی فارسان)

نمونه کارنامه قبولی در رشته فقه و حقوق اسلامی

از آن­جا که رشته فقه و حقوق اسلامی یکی از رشته­‌های دانشگاهی علوم انسانی است علاقمندان به این رشته نیز برای قبولی در آن باید در آزمون این گروه آزمایشی شرکت نمایند.

سال تحصیلی: 1400

رتبه کشوری: 9098

رتبه در منطقه: 2118

سهمیه: منطقه یک

دانشگاه قبولی: دانشگاه غیردولتی شهیدمطهری

نام درسچند تا از ده تا
ادبیات فارسی3
عربی5
معارف3
زبان3
ریاضی2
اقتصاد7
ادبیات تخصصی2
عربی تخصصی8
تاریخ و جغرافیا1
علوم اجتماعی6
فلسفه و منطق2
روانشناسی5

 

سال تحصیلی: 1400

رتبه کشوری: 13889

رتبه در منطقه: 4593

سهمیه: منطقه یک

دانشگاه قبولی:  دانشگاه غیردولتی شهیدمطهری

نام درسچند تا از ده تا
ادبیات فارسی3
عربی5
معارف6
زبان5
ریاضی1
اقتصاد5
ادبیات تخصصی2
عربی تخصصی5
تاریخ و جغرافیا1
علوم اجتماعی4
فلسفه و منطق3
روانشناسی5

 

گرایش­‌های رشته فقه و حقوق اسلامی

رشته فقه و حقوق اسلامی رشته‌ای است که تنها در برخی کشورهای اسلامی ارائه می­‌شود و تمامی کشورها با این رشته آشنایی ندارند. این رشته در ایران در مقطع کارشناسی گرایشی ندارد اما در مقطع کارشناسی ارشد دارای 9 گرایش است و فارغ التحصیلان این رشته با توجه به علاقه و استعداد خود یکی از این گرایش‌­ها را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

 1. فقه مقارن و حقوق خصوصی اسلامی
 2. فقه مقارن و حقوق عمومی اسلامی
 3. فقه مقارن و حقوق جزای اسلامی
 4. فقه سیاسی
 5. مذاهب فقهی
 6. فقه و مبانی حقوق اسلامی
 7. فقه و حقوق جزا
 8. فقه و حقوق خانواده
 9. فقه و حقوق خصوصی

تیم تحریریه تام‌لند

آموزش اصولی ساخت ویدیو، معرفی ابزارها و تجهیزات تولید محتوای ویدیویی و کمک به خوانندگان عزیز برای ساخت ویدیوهای باکیفیت و پربازده، هدف اصلیِ تیم تحریریه تام‌لند است.

پشتیبانی و مشاوره تام‌لند

اگه برای ثبت‌نام و شرکت در کلاس‌ها،نیاز به مشاوره داری شماره‌ات رو بذار تا باهات تماس بگیریم

"*" indicates required fields

جدیدترین ها

عضویت در خبرنامه تام‌لند

جهت دریافت رایگان به روزترین مقالات تام‌لند پست الکترونیک خود را وارد نمایید

مطالب پیشنهادی تام‌لند

قابل توجه بچه‌های رشته‌های ریاضی و تجربی😎

استاد حامد اسماعیلی از الان به بعد توی تام‌لند همراهمون هستن تا در درس شیمی کنار شما باشن و شما رو به بهترین عملکرد خودتون برسونن✨

قابل توجه بچه‌های رشته هنر😎

استاد لیدا فضلی از الان به بعد تو تام‌لند همراهمون هستن تا در درس انیمیشن همراه ما و شما باشن

خبر خوب‌برای بچه‌های رشته هنر❤️

استاد سهیل جامی از الان به بعد تو تام‌لند همراهمون هستن تا در‌ رشته طراحی صنعتی همراه ما و شما باشن و شما رو برای کنکور عملی آماده کنن

بچه‌های‌ رشته هنر!
یه خبری واسه‌تون دارم🥳

استاد سجاد موسوی زاده از الان به بعد تو تام‌لند همراهمون هستن تا تو درس بازیگری برای کنکور عملی کنارمون باشن😉