مدرسه کسب و کار کارابیز طراحی سایت وب مب

معرفی دانشگاه تهران

44

معرفی دانشگاه تهران

معرفی دانشگاه تهران

دانشگاه تهران یکی از دانشگاه­‌های دولتی و بسیار به‌نام در کشور ایران به حساب می­‌آید. تاسیس این دانشگاه به سال ۱۳۱۳ و دوران پهلوی برمی­‌گردد. البته که در آن زمان گستردگی این دانشگاه و فعالیت آن به شکل امروزی نبود اما سنگ بنای آن، در آن زمان گذاشته شد. ساختمان این دانشگاه در آن زمان در باغ جلالیه که در شمال تهران قرار داشت بنا شد و اکنون آن بنا، ساختمان دانشکده پزشکی این دانشگاه را تشکیل می‌­دهد. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که در سال­‌های گذشته دانشکده پزشکی از این دانشگاه جدا گردید و حال دانشگاهی مستقل با نام دانشگاه علوم پزشکی تهران وجود دارد.

دانشگاه تهران از جمله دانشگاه‌­هایی در کشور می‌­باشد که بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان برای قبولی در آن می­‌کوشند. اساتید برجسته­‌ای که در بهترین دانشگاه­‌های دنیا تحصیل کرده­‌اند و از نظر بار علمی بسیار غنی هستند، یکی از دلایل کوشش داوطلبان برای تحصیل در این دانشگاه می‌­باشند. همچنین تاکنون افراد صاحب نظر بسیاری از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌­اند و در هر گوشه‌­ای از دنیا از خود نامی به یادگار گذاشته‌­اند. افرادی همچون پروفسور محمود حسابی، استاد شهید مرتضی مطهری، استاد علی اکبر دهخدا، دکتر عبدالحسین زرین کوب و … دوران تحصیل خود را در این دانشگاه گذرانده‌­اند.

پذیرش در دانشگاه تهران

دانشگاه تهران از جمله دانشگاه­‌های مادر در کشور می­‌باشد که بسیاری از رشته‌­ها در آن ارائه می‌­شود و داوطلبان هر پنج گروه آزمایشی (علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌­های خارجی) امکان قبولی در آن را دارند. البته که پذیرش در این دانشگاه کار آسانی نیست و نیازمند تلاش و کوشش بسیار زیادی می‌­باشد.

برخی دانش‌آموزان و داوطلبان برای قبولی در این دانشگاه چند سال مطالعه می­‌کنند و با توجه به توصیه­‌های مشاوره تحصیلی و برنامه‌ریزی برای کنکور در تلاشند تا در یکی از رشته­‌های دانشگاهی آن پذیرفته شود. البته که تحصیل در این دانشگاه می‌­تواند برای داوطلبان بار علمی و تحصیلی بسیار بالایی داشته باشد اما باید به این نکته نیز توجه داشت که رقابت برای قبولی در دانشگاه تهران بیش‌تر در رشته­‌های دانشگاهی پرطرفدار می­‌باشد.

دانشکده­‌های دانشگاه تهران

دانشگاه تهران دارای چندین دانشکده فعال می­‌باشد که هر کدام از این دانشکده‌­ها رشته­‌های مختص به خود را ارائه می‌­دهند. برخی از این دانشکده‌­ها در پردیس اصلی دانشگاه و برخی دیگر در مکان­‌های دیگری واقع شده­‌اند. در این دانشگاه اکثر رشته‌­ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز ارائه می­‌شود و داوطلبان برای پذیرش در این مقاطع نیز باید در آزمون آن مقطع شرکت نمایند.

 1. دانشکده علوم مهندسی
 2. دانشکده فنی فومن
 3. دانشکده فنی کاسپین
 4. دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر
 5. دانشکده زمین‌شناسی
 6. دانشکده زیست‌شناسی
 7. دانشکده کشاورزی
 8. دانشکده فناوری کشاورزی
 9. دانشکده منابع طبیعی
 • دانشکده معماری
 • دانشکده شهرسازی
 • دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی
 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
 • دانشکده الهیات و معارف اسلامی
 • دانشکده حقوق و علوم سیاسی
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده مدیریت و حسابداری
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده علوم ورزشی و تندرستی
 • دانشکده جغرافیا
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده محیط زیست
 • دانشکده علوم و فنون نوین
 • دانشکده حکمرانی
 • دانشکده تجارت و مالیه
 • دانشکده گردشگری
 • پردیس البرز
 • پردیس بین المللی ارس
 • پردیس بین المللی کیش

تمامی دانشکده­‌های نام برده شده زیر نظر دانشگاه تهران فعالیت می­‌کنند. برخی از آن­ها در شهرهای دیگر واقع شده‌­اند و برخی نیز در دوران تحصیل از دانشجویان خود شهریه دریافت می­‌کنند. دانشکده­‌های پردیس از جمله دانشکده­‌های شهریه‌­پرداز این دانشگاه هستند.

رشته‌های دانشگاه تهران

دانشگاه تهران یک دانشگاه مادر است و در بسیاری از رشته­‌ها پذیرش دانشجو دارد. رقابت برای قبولی در رشته‌­های پرطرفدار بسیار بالا است و در تمامی گروه­‌های آزمایشی امکان پذیرش در این دانشگاه وجود دارد. در ادامه با رشته­‌های پرطرفدار هر گروه آزمایشی که در این دانشگاه ارائه می­‌شوند آشنا خواهید شد.

گروه­‌های آزمایشیرشته ها
علوم ریاضی و فنیمهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی معماری، مهندسی نفت، مهندسی مواد و متالوژی
علوم تجربیدکتری عمومی دامپزشکی، میکروبیولوژی، زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، زیست‌شناسی گیاهی، روانشناسی، شیمی کاربردی، شیمی محض
علوم انسانیحقوق، روانشناسی، علوم تربیتی، زبان و ادبیات فارسی، مشاوره، حسابداری، علوم سیاسی، مدیریت بازرگانی، فلسفه
هنرادبیات نمایشی، بازیگری، طراحی صحنه، عکاسی، طراحی صنعتی، نمایش عروسکی
زبان­های خارجیزبان ایتالیایی، زبان چینی، زبان روسی، زبان و ادبیات آلمانی، زبان وادبیات انگلیسی، زبان و ادبیات ژاپنی، زبان و ادبیات فرانسه

 

رتبه علمی دانشگاه تهران در بین دیگر دانشگاه‌ها

همان­طور که گفته شد دانشگاه تهران از جمله دانشگاه­های بسیار سطح بالا و به نام در کشور می­باشد که در بین دانشگاه­های دنیا نیز نام آن دیده می­شود. در سال ۱۴۰۱ نیز این دانشگاه به عنوان برترین دانشگاه کشور در بین دانشگاه­‌های دولتی شناخته شده است.

مقالات ISIمقالات داخلیکل مجلاترتبه در کل کشوررتبه در بین دانشگاه های دولتی
۷۲۱۲۹۸۷۱۰۳۱۱۵۲۱

 

نمونه کارنامه قبولی دانشگاه تهران

داوطلبان در هر گروه آزمایشی که شرکت کنند برای قبولی در این دانشگاه، به خصوص در رشته­‌های پرطرفدار باید رتبه معقولی کسب نمایند.

سال تحصیلی: ۱۴۰۰

رتبه کشوری: ۴۲۰

رتبه در منطقه: ۲۵۹

سهمیه: منطقه یک

رشته تحصیلی: مهندسی برق

نام درسچند تا از ده تا
ادبیات فارسی۷
عربی۷
معارف۷
زبان۹
ریاضیات۳
فیزیک۸
شیمی۶

 

سال تحصیلی: ۱۴۰۰

رتبه کشوری: ۷۴۷

رتبه در منطقه: ۳۲۶

سهمیه: منطقه دو

رشته تحصیلی: دکتری پیوسته بیوتکنولوژی

نام درسچند تا از ده تا
ادبیات فارسی۷
عربی۹
معارف۹
زبان۹
زمین۱
ریاضیات۲
زیست شناسی۷
فیزیک۷
شیمی۵

 

سال تحصیلی: ۱۴۰۰

رتبه کشوری: ۵۹

رتبه در منطقه: ۸

سهمیه: منطقه سه

رشته تحصیلی: حقوق

نام درسچند تا از ده تا
ادبیات فارسی۶
عربی۷
معارف۹
زبان۷
ریاضی۲
اقتصاد۱۰
ادبیات تخصصی۹
عربی تخصصی۱۰
تاریخ و جغرافیا۵
علوم اجتماعی۹
فلسفه و منطق۵
روانشناسی۱۰

 

آدرس دانشگاه تهران

نشانی: تهران – میدان انقلاب – خیابان انقلاب – خیابان ۱۶ آذر – سازمان مرکزی دانشگاه تهران

تلفن: ۶۱۱۱۱-۰۲۱

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + شش =

#iguru_button_651b70b580f7d .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_651b70b580f7d .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_651b70b580f7d .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_651b70b580f7d .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_651b70b5d5665 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_651b70b5d5665 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_651b70b5d5665 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_651b70b5d5665 a:hover{ color: #ffffff; }