مدرسه کسب و کار کارابیز طراحی سایت وب مب

آزمون تیزهوشان چیست؟

45

آزمون تیزهوشان چیست؟

اگر قصد ورود به مدارس تیزهوشان را دارید اما نمی‌دانید چگونه باید به این مدارس وارد شوید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با نحوه ورود به مدارس تیزهوشان، نحوه ثبت‌نام آزمون تیزهوشان و چگونه آزمون دادن آشنا شوید.

آزمون تیزهوشان چیست؟

آزمون تیزهوشان ، آزمونی هماهنگ و سالانه می‌باشد که هر سال در تیر ماه توسط آموزش و پرورش برگزار می‌شود دانش آموزان برای ورود به مدارس استعداد‌های درخشان باید در آزمون تیزهوشان که چهار گزینه‌ای و تستی است، شرکت کنند. به سوالات این آزمون باید براساس منطق، ذهنیت، دانش عمومی پاسخ داده شود.

در نتیجه آزمون تیزهوشان، یک آزمون استاندارد ملی است که برای اندازه‌گیری هوش و استعداد دانش‌آموزان طراحی و اجرا می‌شود.

ثبت‌نام این آزمون به صورت آنلاین می‌باشد ؛ در ادامه نحوه‌ی ثبت‌نام را به شما آموزش می‌دهیم.

 

آزمون تیزهوشان برای چه مقطعی است؟

آزمون تیزهوشان هر سال توسط وزارت آموزش و پرورش برای ورود به پایه هفتم ( دوره متوسط اول ) و پایه دهم ( دوره متوسط دوم ) برگزار می‌شود.

دانش‌آموزان با دریافت نمره قبولی می‌توانند در مدارس تیزهوشان تحصیل کنند. حتما توجه داشته باشید که تنها در این دو پایه ( ورود به هفتم و ورود به دهم ) آزمونی برگزار می‌شود و دیگر پایه‌های تحصیلی نمی‌توانند درآزمون تیزهوشان شرکت کنند.

 

بودجه‌بندی منابع آزمون تیزهوشان

بودجه‌بندی آزمون تیزهوشان هر سال توسط بخش‌نامه ای که سازمان سمپاد منتشر می‌کند، مشخص می‌شود. این بخش‌نامه اطلاعات مهم و مفیدی درباره نحوه‌ی آزمون دادن ، تعداد سوالات ،شرایط ثبت‌نام و … می دهد و یک ماه قبل از شروع ثبت‌نام آزمون تیزهوشان منتشر می‌شود.

۱.سوالات آزمون تیزهوشان ششم کاملا بر اساس هوش و خلاقیت و تحلیل می‌باشد.

دانش‌آموزان ۱۰۰ دقیقه مهلت دارند که به ۱۲۰ سوال هوش پاسخ دهند. دفترچه اول حاوی ۶۰ سوال هوش تحلیلی و محاسباتی می‌باشد که داوطلبان باید در ۷۵ دقیقه به آن پاسخ دهند.

سپس دفترچه دوم توزیع می‌شود. دفترچه دوم نیز شامل ۶۰ سوال هوش سرعت، دقت و تمرکز است که دانش‌آموزان باید سرعت عملشان در پاسخ به این سوالات بالا باشد به همین علت مدت زمان پاسخ‌دهی به این سوالات ۲۵ دقیقه است.

 

۲.سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دو بخش تحصیلی و تحلیلی تقسیم می‌شود.

دفترچه اول شامل ۵۰ سوال تحلیلی و هوش می‌باشد که ۵۰ دقیقه فرصت پاسخگویی دارند همچنین دفترچه دوم دارای ۵۰ سوال تحصیلی که از کتاب های درسی هشتم و نهم طراحی می‌شود و آن‌ها باید در ۷۰ دقیقه به سوالات پاسخ دهند.

در ادامه جدول دروس را می‌توانید مشاهده کنید.

آزمون تیزهوشان ششم

همان‌طور که گفته شد آزمون تیزهوشان ششم به هفتم ،هر سال بعد از امتحانات خرداد ماه برگزار می‌شود و سالانه به تعداد شرکت کنندگان آن افزوده می‌شود زیرا این مدارس دارای امکانات و کلاس‌های آمادگی برای کنکور می‌باشد.

دانش‌آموزان پایه ششم برای درس‌های شان نمره عددی کسب نمی‌کردند و معلمان عملکرد آن‌ها را با کلماتی مانند خیلی خوب، خوب ،متوسط  ونیاز به تلاش بیش‌تر، در کارنامه‌شان نشان می‌دادند ولی زمانی که وارد دوره متوسطه اول می‌شوند ،عملکرد آن‌ها را با نمره نشان می‌دهند پس چه بهتر که این تجربه را در مدرسه‌ای حرفه ای و در کنار دانش‌آموزان باهوش و بااستعداد بدست آورند همچنین آن‌ها می‌توانند با دوستانشان رقابت سالمی داشته باشند تا همگی در کنار هم پیشرفت کنند.

پایه و اساس آزمون تیزهوشان، هوش و خلاقیت می‌باشد و تمام سوالات این آزمون تستی و تحلیلی می‌باشد همچنین سوالات درسی از این آزمون حذف شده است پس دانش‌آموزان باید در ۱۰۰ دقیقه به ۱۲۰ سوال تستی که بر پایه اشکال هندسی ،استدلال‌های تحلیلی و موارد تصویری و فضایی طراحی شده، پاسخ دهند.

در نتیجه دانش‌آموزانی که نگران این آزمون هستند می‌توانند در کلاس‌های آمادگی آزمون تیزهوشان شرکت کنند و نمونه سوالات سال‌های گذشته این آزمون را تمرین و تست کنند تا به آمادگی لازم برای آزمون تیزهوشان برسند.

 

آزمون تیزهوشان نهم

علاوه بر اینکه آزمون تیزهوشان پایه ششم در پایان سال تحصیلی برگزار می‌شود؛ آزمون تیزهوشان نهم نیز بعد از پایان امتحانات خرداد برگزار می‌شود اما در این آزمون علاوه بر سوالات هوش، سوالات درسی نیز وجود دارد.

بخوانید :   معرفی رشته اتاق عمل

اکثر دانش آموزان و خانواده آن‌ها علاقه‌مند هستند که سه سال آخر تحصیلی را در بهترین مدرسه با بهترین نوع آموزش درس بخوانند تا خود را برای کنکور سراسری آماده کنند و همین موضوع باعث داغ‌تر شدن رقابت در این آزمون تیزهوشان شده است و دانش‌آموزان از چندین ماه جلوتر خود را برای این امتحان آماده می‌کنند.

همان طور که قبلا گفتیم؛ سر جلسه آزمون تیزهوشان نهم، دو دفترچه توزیع می‌شود که در یکی از دفترچه ها سوالات تحلیلی قرار دارد و در دیگری سوالات درسی از پنج کتاب : ریاضیات ، علوم تجربی ، قرآن و پیام های آسمانی ، زبان و ادبیات فارسی و مطالعات اجتماعی طراحی می‌شود. برای این آزمون نیاز است که به کلیه‌ی مطالب کتاب درسی هشتم و نهم تسلط کاملی داشته باشند. داوطلبان با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توانند به این تسلط برسند.

دانش‌آموزان قبل از ثبت‌نام آزمون تیزهوشان باید رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند سپس بر اساس رشته انتخابی، ضرایب هر یک از سوالات مشخص و محاسبه می‌شود.

برای مثال شما علاقمند به رشته انسانی هستید پس در زمان ثبت نام آزمون، رشته ی انسانی را انتخاب می‌کنید سپس در جلسه آزمون باید به سوالاتی که بیش‌ترین ضریب را دارند، پاسخ درست دهید. مثلا برای رشته انسانی طبق جدول زیر، زبان و ادبیات فارسی بیش‌ترین ضریب را دارد پس این درس در قبولی شما بسیار تاثیر گذار می‌باشد.

توجه کنید که دانش آموزان می‌توانند رشته خود را تغییر دهند اما باید در سال دوم این کار را انجام دهند یعنی سال دهم را در رشته انتخابی بخوانند سپس اگر نمره قبولی دریافت کردند می‌توانند رشته خود را برای سال یازدهم تغییر دهند.

تعداد سوالات و ضرایب آزمون تیزهوشان نهم

 

ضریب سمپاد مهارتیضریب رشته تحصیلیتعداد سوالنام دروس
 ۵۰سوالات تحلیلی
۳ریاضی فیزیک:۴

تجربی:۲

انسانی:۲

۱۰ریاضیات
۳ریاضی فیزیک:۲

تجربی:۴

انسانی:۲

۱۰علوم تجربی
                            ۱ریاضی فیزیک:۱

تجربی:۱

انسانی:۱

۱۰قرآن و پیام های آسمانی
۱ریاضی فیزیک:۱

تجربی:۱

انسانی:۱

۱۰مطالعات اجتماعی
۲ریاضی فیزیک:۲

تجربی:۲

انسانی:۴

۱۰زبان و ادبیات فارسی

 

دانش‌آموزان عزیز! حتما به ضرایب سوالات رشته ی دلخواهتان توجه کنید تا بدانید کدام سوالات برای رشته شما مهم و پرامتیاز می‌باشد و باید برای چه درس‌هایی بیش‌ترین وقت و انرژی را بگذارید.

 

توجه: سوالات آزمون‌های تیزهوشان ششم و نهم دارای نمره منفی می‌باشند به این صورت که اگر شما به سه سوال جواب غلط بدهید یک سوال درست شما حذف می‌شود و جواب درست ۳ نمره مثبت و جواب غلط ۱ نمره منفی دارد همچنین شما می‌توانید به سوالی که پاسخ آن را نمی‌دانید ، جواب ندهید.

حواستان باشد که در پاسخ به سوالات، دو گزینه را علامت نزنید زیرا آن سوال غلط محاسبه می‌شود و نمره منفی دریافت می‌کنید.

 

مدارس سمپاد

سمپاد مخفف سازمان ملی پرورش استعداد‌های درخشان می‌باشد و در زبان عمومی و بین دانش‌آموزان ،معروف به مدارس تیزهوشان است.

مدارس سمپاد زیر نظر این سازمان ملی فعالیت می‌کنند و آن‌ها در تلاش‌اند که دانش‌آموزان باهوش را در کنار هم قرار دهند تا رقابت سالمی بین آن‌ها ایجاد کنند. هدف از این رقابت، بالا بردن سطح علمی و کشف استعداد‌های نهفته آن‌ها می‌باشد.

فرق مدارس سمپاد با دیگر مدارس در این است که مجهز به امکانات علمی ،آموزشی و آزمایشگاهی می‌باشند.

مدارس سمپاد دارای آزمون ورودی می باشند ؛ همانطور که قبلا گفتیم این مدارس فقط برای متوسطه اول و دوم در نظر گرفته شده است و دانش آموزان باید تمام شرایط ورود به این مدارس را داشته باشند.

مدارس سمپاد همانند مدارس عادی دارای ۳۰ ساعت آموزش در هفته می باشند اما کلاس های مکمل آموزشی برای دانش آموزان برگزار می کنند پس آنها باید ساعات بیشتری در مدرسه بمانند.

 

مزایا مدارس سمپاد

مزایای مدارس سمپاد باعث شده تا دانش‌آموزان زیادی علاقه‌مند به تحصیل در آنجا شده‌اند در ادامه به تعدادی از این موارد اشاره کرده‌ایم:

 1. تدریس توسط معلمان با سابقه و نمونه کشور
 2. وجود فضای رقابتی و انگیزشی سالم و درست
 3. وجود کلاس های فوق العاده و برنامه های آموزشی خاص
 4. وجود مشاوران تحصیلی در مدارس
 5. توجه به عواطف ، احساسات و وضعیت تحصیلی دانش آموزان
 6. حمایت و شکوفا کردن استعداد های دانش آموزان
 7. یکدست بودن دانش آموزان از لحاظ علمی

معایب مدارس سمپاد

این مدارس همانند دیگر مدارس دارای معایبی است برای مثال:

 1. سخت گیری زیاد مدارس سمپاد
 2. انتظارات بالا والدین و معلمان از دانش آموزان
 3. جداسازی دانش آموزان باعث غرور و اعتماد بنفس کاذب در آنها می شود
 4. به دلیل وجود تکالیف و درس زیاد، دانش آموزان از دوست و خانواده دور می شوند.

 

بخشنامه‌ی آزمون تیزهوشان

هر سال اسفند ماه بخشنامه ای در خصوص نحوه برگزاری آزمون تیزهوشان منتشر میشود .

 

 

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان ششم و نهم

متقاضیان زیادی وجود دارند که علاقه مند به حضور در این مدارس می باشند به همین دلیل شرایط خاصی برای ورود به این مدارس قرار داده اند.

شرایط عبارتند از:

 1. داوطلبان باید تابعیت ایرانی داشته باشند در غیر این صورت شرایط خاصی برای پذیرش آنها وجود دارد .
 2. دانش آموزان نهم باید نمره بالایی برای حضور در این مدارس داشته باشند و حداقل معدل امتحانات پایه هشتم و نوبت اول پایه نهم آنها باید ۱۹ باشد.
 3. دانش آموزان برای آزمون تیزهوشان ششم باید در حال تحصیل در همان پایه باشند همچنین دانش آموزان پایه نهم برای شرکت در آزمون تیزهوشان باید در پایه نهم در حال تحصیل باشند.
 4. دانش آموزان پایه ششم باید در امتحانات نوبت اول و امتحانات پایه پنجم نمره خیلی خوب کسی کرده باشند و فقط مجاز به داشت یک نمره خوب در هر دو پایه می باشند.

 

کلاس های آمادگی آزمون تیزهوشان

به دلیل تجربه ناکافی دانش آموزان برای این آزمون مهم ، بهتر است در کلاس های آمادگی آزمون تیزهوشان شرکت کنند تا از مشاورین متخصص این حوزه برای برنامه ریزی درسی کمک بگیرند.

اگر دانش آموزان برای آزمون تیزهوشان نگران و مضطرب هستند بهتر است در کلاس های آمادگی آزمون تیزهوشان حضور پیدا کنند تا نگرانی آنها از بین برود و با آرامش در آزمون شرکت کنند.

همچنین آنها می توانند از کلاس های آنلاین آمادگی آزمون تیزهوشان استفاده کنند تا در کمترین زمان ممکن، بهترین و با کیفیت ترین مشاوره و برنامه را تهیه کنند.

دانش آموزان برای موفقیت در این آزمون ، نیازمند کمک و همراهی خانواده ها می باشند. اما بسیاری از والدین از این آزمون اطلاعی ندارند پس آنها هم می توانند در کلاس های آمادگی خانواده برای آزمون تیزهوشان شرکت کنند. در این کلاس های آمادگی، تنها باید والدین دانش آموزان حضور پیدا کنند و مشاوران تحصیلی ، نکات و مسائل مهم را برای آنها بازگو می کنند تا از نظر روحی و روانی فرزندشان را حمایت کنند و همچنین آرامش را در محیط خانه برقرار کنند.

کلاس های آمادگی آزمون تیزهوشان بسیار پر اهمیت می باشد زیرا اگر تغییراتی در نحوه برگزاری آزمون و یا ثبت نام آن اتفاق بیوفتد مشاوران تحصیلی آن را به شما اطلاع می دهند.

 

توجه: خانواده های محترم ، کلاس های آمادگی آزمون تیزهوشان را خیلی جدی بگیرید.

 

کلاس آنلاین تیزهوشان ششم

به این دلیل که این آزمون مهم است و دانش آموزان تجربه ی تست زنی ندارند ، نیازمند کلاس های آموزشی می باشند. اما این کلاس ها هزینه بالایی دارند و همچنین دانش آموزان زمان زیادی را در رفت و آمد از دست می دهند. ما توصیه می کنیم که آنها در کلاس آنلاین تیزهوشان ثبت نام کنند زیرا در این کلاس های آنلاین ، دانش آموزان در هر شهری باشند می توانند در کلاس استاد مورد نظر خود شرکت کنند بدون آنکه نگران فاصله مکانی باشند.

همچنین در کلاس آنلاین تیزهوشان ششم نحوه آزمون دادن ، کنترل زمان ، تست زنی ، روش های مطالعه را آموزش می دهند تا دانش آموزان با آمادگی بالایی در آزمون حضور پیدا کنند.

 

کلاس آنلاین تیزهوشان نهم

در این آزمون تیزهوشان ،از دروس پایه هشتم و نهم سوالاتی طراحی می شود؛ پس پیشنهاد می کنیم که دانش آموزان در کلاس آنلاین تیزهوشان نهم شرکت کنند تا بتوانند به همه سوالات درسی پاسخ دهند و از رقبایشان پیشی بگیرند.

در کلاس آنلاین تیزهوشان نهم علاوه بر آموزش دروس مختلف، نحوه تست زدن و مطالعه اصولی را به دانش آموزان یاد می دهند و همچنین در این کلاس ها آزمون های مشابه آزمون تیزهوشان برگزار می شود تا دانش آموزان عملکرد خود را بسنجند.

یکی از مزیت های کلاس آنلاین تیزهوشان نهم این است که دانش آموزان می توانند ویدیوی جلسات قبل را که ضبط شده است، دوباره مشاهده کنند تا یادگیری شان کامل تر شود.

همچنین در کنار کلاس آنلاین تیزهوشان نهم و ششم ، کلاس های رفع اشکال تشکیل می شود در این کلاس ها نکات ریز و مهم تستی به دانش آموزان گفته می شود.

اگر دانش آموزان با برنامه ریزی درست ، اصولی  و پشتکار زیاد درس بخوانند و تمرین کنند حتما در آزمون تیزهوشان موفق می شوند.

 

راه های قبولی در آزمون تیزهوشان

برای قبولی در آزمون تیزهوشان نیاز به راه عجیبی نیست ، هم اینکه یک برنامه ریزی درست انجام دهیدکافی می باشد. شما می توانید برای برنامه ریزی از مشاوران تحصیلی استفاده کنید. آنها به دلیل تجربه بالایی که دارند، شما را بهتر از هر کسی در این راه همراهی می کنند.

برنامه ی درسی شما باید انعطاف پذیر و مخصوص خودتان باشد ؛ نباید تمام وقت خود را به درس خواندن اختصاص بدهید. باید به گونه ای باشد که اگر روزی نتوانستید درس بخوانید، بتوانید در روز های آینده آن را جبران کنید.

بهتر است هفتگی برنامه ریزی کنید تا بتوانید به کل برنامه تان برسید و نتیجه آن را آخر ماه مشاهده می کنید و اگر نتیجه مطلوب نبود، برنامه تان را  فورا با مشورت متخصصان تغییر دهید.

نکته برداری را در حین مطالعه دروس انجام دهید و آن نکات را در طول روز مرور کنید تا ملکه ذهنتان شود زیرا یادداشت برداری در زمان درس خواندن میزان تمرکز شما را بالا می برد.

روز های قبل آزمون آزمایشی حتما دروس را مرور کنید و از نکات نوشته شده هم استفاده کنید. یادتان باشد مرور باید سریع انجام شود و زمان زیادی از شما نگیرد.

نمونه سوالات آزمون تیزهوشان

شما می توانید با مطالعه نمونه سوالات آزمون تیزهوشان سال های گذشته ، خود را برای این آزمون آماده کنید و سطح علمی خود را با آنها محک بزنید. آنقدر آزمون و خطا کنید که سر جلسه امتحان بتوانید با هر سختی که وجود داشت زمان را کنترل کنید و بهترین نتیحه را بگیرید.

همچنین شما می توانید از کتاب های تستی که وجود دارد، برای تمرین بیشتر تست زنی استفاده کنید. در تست زنی شما یاد می گیرید که باید از سوالاتی که بلد نیستید یا شک دارید به راحتی عبور کنید.

سهمیه های آزمون تیزهوشان

تنها سهمیه ای که در آزمون تیزهوشان وجود دارد ،سهمیه چند قلوها می باشد. اگر دانش آموزان دو قلو یا چند قلو (هم جنس یا غیر همجنس) در آزمون ششم یا نهم شرکت کرده باشند و یکی از آنها امتیاز قبولی را دریافت کرده باشد، دانش آموز دیگر می تواند با شرط کسب حداقل ۸۰ درصد امتیاز قبولی به عنوان ظرفیت مازاد در مدرسه ثبت نام کند.

شرایط سهمیه چند قلوها:

 1. الویت مدرسه انتخاب شده در فرم ثبت نام برای دانش آموزان همجنس باید مشابه باشد
 2. در دانش آموزان همزاد غیر همجنس، اگر یکی از آنها قبول شد، قبولی همزادان دیگر وقتی صورت می گیرد که همزاد دیگر امتیازش از همزاد اولی بالاتر نباشد.

توجه: دانش آموزانی که در مدرسه تیزهوشان در حال تحصیل هستند دارای سهمیه ای می باشند.آنها برای ورود به مدارس متوسطه دوم تیزهوشان، از شرکت در آزمون تیزهوشان معاف می باشند پس به راحتی می توانند وارد مدارس سمپاد متوسطه دوم شوند.

 

ثبت نام آزمون تیزهوشان

My.medu.ir متقاضیان آزمون تیزهوشان باید به سایت

مراجعه کنند و با استفاده از کد ملی و سریال شناسنامه، وارد سامانه شوند سپس فرم های ثبت نام را تکمیل کرده و با پرداخت مبلغ مورد نیاز، ثبت نام خود را نهایی کنند.

همچنین می توانید با ورود به سایت همگام ثبت نام خود را انجام دهید اما باید رمز عبور سایت همگام را از مدیر مدرسه تان بگیرید تا بتوانید وارد سامانه شوید.

توجه کنید که زمان ثبت نام آزمون تیزهوشان در فروردین ماه می باشد.

 

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون تیزهوشان:

 1. کد ملی و سریال شناسنامه
 2. تکمیل فرم های ثبت نام
 3.  اسکن یک قطعه عکس۳*۴ با فرمت jpg
 4. پرداخت هزینه ثبت نام

توجه: بعد از انجام مراحل ثبت نام، سایت کدی تحت عنوان کد پیگیری به شما می دهد حتما آن کد پیگیری را بردارید زیرا در مراجعه های بعدی به این کد نیاز خواهید داشت.

 

زمان برگزاری آزمون تیزهوشان

سازمان ملی استعداد های درخشان زمان برگزاری و ثبت نام آزمون را تعیین می کند. معمولا این آزمون بعد از امتحانات خرداد ( تیر ماه) برگزار می شود تا با امتحانات دانش آموزان تداخل زمانی نداشته باشد. زمان دقیق برگزاری آزمون تیزهوشان توسط سایت سمپاد اعلام می شود.

آزمون تیزهوشان پایه نهم و ششم در دو روز متفاوت است.

توجه: دانش آموزان عزیز، یک هفته قبل از آزمون؛ باید به سامانه ی استعداد های درخشان مراجعه کنید تا کارت ورود به جلسه تان را دریافت کنید. همراه داشتن این کارت الزامی می باشد.

 

 

کلام آخر

موفقیت در آزمون تیزهوشان برای همه دانش آموزان امکان پذیر می باشد و اگر آنها در حال تلاش در این مسیر می باشند نباید نا امید شوند ؛ با کمک پشتیبان های تحصیلی و استفاده درست از کلاس آنلاین تیزهوشان می توانند بهترین نتیجه را بگیرند.

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .
این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 10 =

#iguru_button_651b00ae05423 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_651b00ae05423 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_651b00ae05423 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_651b00ae05423 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_651b00ae8a790 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_651b00ae8a790 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_651b00ae8a790 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_651b00ae8a790 a:hover{ color: #ffffff; }