مدرسه کسب و کار کارابیز طراحی سایت وب مب

ورزش پلی بین مغز و اندام‌ها

12

ورزش پلی بین مغز و اندام‌ها

 

ورزش، نه‌تنها بدن شما را سالم نگه می‌دارد، بلکه باعث افزایش سلامت مغز شما نیز می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که ورزش‌کردن نقش مهمی در بهبود مهارت‌های فکری انسان دارد و باعث می‌شود که مغز، کارایی بهتری در ذخیره و حفظ اطلاعات داشته‌باشد. بنابراین تحرک و فعالیت بدنی، تاثیر مستقیمی بر عملکرد مغز دارد و موجب تقویت آن می‌شود. اگر به مطالعه علاقه دارید، اما از ورزش غافل شده‌اید، ما در این مقاله قصد داریم به موضوع ورزش و مطالعه بپردازیم.

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که ورزش موجب بازسازی مغز می‌شود و می‌تواند میزان یادگیری را تا حد زیادی بهبود ببخشد. ورزش، هوشیاری، توجه و انگیزه ذهن را بهینه می‌کند. موجب تقویت سلول‌های عصبی می‌شود تا مغز بتواند اطلاعات جدید را به‌خوبی دریافت کند.

تاثیر ورزش بر توجه و تمرکز هنگام یادگیری

مشارکت روزانه در ورزش و فعالیت بدنی، با سطح توجه در کلاس‌های درس رابطه مثبت دارد. هرچه میزان فعالیت بدنی بیش‌تر باشد، یادگیری مطالب جدید سر کلاس بیش‌تر و بهتر می‌شود. علاوه بر این، هنگام دوره و مرور کردن دروس، مغزمان پردازش سریع‌‌تری خواهد داشت. برخی از مطالعات نشان می‌دهد دانش آموزانی که به ورزش مشغول هستند، در مطالعات خوب عمل می‌کنند. زیرا مغز آنها یاد گرفته است که گسترده‌تر به پردازش اطلاعات بپردازد. در عین حال گردش خون بهتری در مغز به هنگام ورزش، مخصوصا ورزش هوازی، صورت می‌گیرد. همه این موارد در نهایت موجب سبک شدن مغز ما می‌شوند. این سبکی به شما کمک می‌کند تا مطالب را راحت‌تر یاد بگیرید به بیان دیگر درس همراه ورزش خواندن حتی باعث لذت بردن از مسیر تحصیلی  شود.

قرار دادن ورزش در برنامه آموزشی نیز می‌تواند به کاهش سطح اضطراب، استرس و افسردگی کمک شایانی کند. دانش‌آموزان با تحرک کافی معمولاً دارای سطح بالاتری از اعتماد به نفس و عزت نفس هستند

قبل از مطالعه ورزش کنید

قبل از اینکه برای امتحان درس بخوانید یا یادداشت‌های کلاس درس را مرور کنید، یک پیاده‌روی سریع داشته‌باشید یا فعالیت هوازی انجام دهید تا آماده مطالعه شوید. انجام فعالیت‌های هوازی موجب می‌شود که خون، اکسیژن و مواد مغذی بیش‌تری به مغز برسد و مغز عملکرد بهتری داشته‌باشد.

چند ورزش هوازی در ادامه اشاره می­شود که تجربه آن می­تواند مفید باشد.

رسم دایره با بازو

این حرکت تمرین ورزشی ساده در خانه است . پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید، بازوها را مستقیماً به طرفین در ارتفاع شانه باز کنید. بازوهای خود را در یک دایره کوچک به سمت عقب حرکت دهید. این کار را ۲۰ بار در این جهت انجام دهید حال دایره را بزرگ‌تر کنید و در نهایت با تغییر دست، دست دیگر را تقویت نمایید.

طناب زنی تخیلی

به طور همزمان روی هر دو پا بپرید یا اگر نیاز به تغییر دارید، به طور متناوب حرکت کنید. می توانید با حرکت دادن بازوهای خود به گونه‌ای که گویی طناب در دست گرفته اید، شدت حرکت را تغییر دهید. تغییر شدت ضربان قلب باعث افزایش دم و بازدم و خون و اکسیژن رسانی به مغز بیش‌تر می­شود.

 

پروانه

پاهای خود را به عرض شانه باز کنید، دستان خود را بالای سر بگیرید و باز نمایید. حال با جمع کردن پاهای خود، دستان خود را نیز جمع کنید و با باز کردن آن‌ها پا‌ها را با پرش باز نمایید. حرکت پروانه علاوه بر گرم کردن بدن، باعث شادی  بیش‌تر در زمان می­شود حتما امتحان کنید.

 

معمولا ورزش در دوران تحصیلی به خاطر حجم بالای درس‌ها و وقت محدود، حذف می‌شود اما وقتی جسم شما برای درس خواندن همراهی نکند چه خواهید کرد؟ اگر در ازای قبولی یا کسب رتبه بر‌تر در مسابقات ، سلامت جسمی خود را از دست بدهید شیرینی آن اتفاق را کم چشیده یا اصلا نخواهید چشید .پس با برنامه ریزی  درست و اجرای آن به سلامت خود علاوه بر دروس خود اهمیت دهید .

در آخر توجه کنید که حتی اختصاص دادن زمان کمی برای ورزش به صورت روزانه تاثیرات مذکور را می­گذارد پس از آن به هیچ عنوان غافل نشوید.

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

#iguru_button_656a2b1607837 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_656a2b1607837 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_656a2b1607837 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_656a2b1607837 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_656a2b164ceb0 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_656a2b164ceb0 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_656a2b164ceb0 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_656a2b164ceb0 a:hover{ color: #ffffff; }