مدرسه کسب و کار کارابیز

روش مطالعه درس علوم

روش مطالعه درس علوم

درس علوم از اون دسته درس‌هایی هست که خیلی از مباحث رو داخل خودش داره. از شیمی، فیزیک و … گرفته تا تجربیاتی که روزانه باهاشون مواجه میشیم. اصلا علت نام گذاری علوم تجربی از همین جا نشأت میگیره و بخاطر همین تنوع، اکثر دانش آموز‌ها این کتاب رو دوست دارن و اگر نمره و درصد خوبی هم بتونن کسب کنن که این علاقه چند برابر میشه.
در این مقاله قصد داریم به روش مطالعه علوم بپردازیم. مباحث مختلف علوم، روش‌های مختلفی برای مطالعه داره و به همین علت پایان قسمت اشاره می¬کنیم که این نحوه مطالعه مناسب کدوم قسمت از درس علوم هست.

 • مطالعه روزنامه وار درس و هایلایت کردن قسمت‌های مهم

برای شروع مطالعه درس علوم، لازمه که به طور کلی درس رو مطالعه کنین. قسمت‌های مهم رو خط بکشین و ذهنیت کلی نسبت به درس بدست بیارین. پیش خوانی قبل تدریس معلم میتونه از همین نوع باشه.
انجام این مرحله برای همه مباحث ضروریه و وقت زیادی هم ازتون نمیگیره. برای هر درس علوم تقریبا بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه کفایت میکنه.

 •  تحلیل و نکته برداری نتایج آزمایش کنید و باهم فکر کنیم و…

چه بخوایم چه نخوایم طراحای آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی، علاقه شدیدی دارن از قسمت‌هایی که دانش‌آموزان کم‌تر توجه می‌کنند سوال طراحی کن، نتیجه قسمت¬های “فکر کنید” و “آزمایش کنید” و … از همین موارد هست. جواب‌های درست رو پیدا و به صورت نکته یادداشت کنین. در این مرحله از سایت‌ها و کتاب‌های آموزشی کمک بگیرین. مثلا برای قسمت ب فعالیت صفحه ۷ علوم نهم میتونین برای تبدیل نتیجه به نکته از این جمله استفاده کنین: تعداد الکترون موجود در زیرلایه اخر در مدل بور، تعیین کننده شماره گروه جدول مندلیف عنصر است.
انجام این مرحله هم مثل مرحله قبلی برای همه مباحث ضروریه.

 • حل تست آموزشی از درس و رفع اشکال

سوال‌های فرد ( ۱ و ۳ و ۵ و… )کتاب تست خودتون رو به صورت آموزشی حل کنین . یعنی بدون در نظر گرفتن زمان تا جایی که می تونین به تست‌ها پاسخ بدین. قسمتای حفظی علوم مثل زیست، شیمی، نجوم و زمین شناسی بیش‌تر به صورت پرسش از متن درس و نکات مرحله قبلی مطرح میشه و مبحث فیزیک علاوه بر این نوع سوالات، حل مسئله رو هم به همراه داره. پس لازمه علاوه بر علم علوم، سرعت محاسباتی خودتون رو هم بالا ببرین.و بعد از حل سوالات به تحلیل پاسخ‌ها بپردازین و نکات مهم رو یادداشت کنین.

 • خلاصه نویسی درس + نکته برداری.
  نکاتی که از حل مسائل و تست‌های آموزشی بدست اوردین رو کنار نکات قبلی یادداشت کنین..
 • حل تست زمان دار از درس
  تست‌های زوج باقی مانده کتابتون رو زمان دار حل کنین. برای هر تست حدود یک دقیقه در نظر بگیرین . اولش قطعا براتون سخته طبیعیه و نگران نباشید. میتونین سوال‌ها رو به دسته‌های ۵ و۱۰ تایی تقسیم کنین و دسته اول دو دقیقه برای هر تست، دسته دوم یک دقیقه و ۵۰ ثانیه و … درنظر بگیرین تا به زمان مطلوب برسین.
  در آخر هم مثل مراحل قبلی نکات این تست‌ها رو هم نیز در کنار سایرین یادداشت کنین.

فقط همونطور که خودتون هم متوجه شدین علوم بخش‌های حفظی زیادی داره و نیازه که حتما هفته ای یک یا دو بار برای مرور وقت بذارین.
با این گام‌ها درس علوم به خوبی در ذهن شما ثبت میشه و بووووم لذت میبرین حسابی.
در ادامه چند تا از مهم‌‌ترین فصل‌های علوم رو قرار میدیم. امیدواریم با تسلط به این دروس لذت هرچه بیش‌‌تر رو تجربه کنین.
علوم نهم:
مبحث فیزیک : درس ۴ و۵
مبحث زیست: درس ۱۱ تا ۱۴
مبحث شیمی: درس ۱ و ۲
مبحث زمین شناسی: درس ۶

علوم هشتم:
مبحث فیزیک : درس ۹ و ۱۵
مبحث زیست: درس ۴ تا ۷
مبحث شیمی: درس ۱ و ۲
مبحث زمین شناسی: درس ۱۱ و ۱۲

علوم هفتم:
مبحث فیزیک : درس ۸ و ۹
مبحث زیست: درس ۱۱ و ۱۳ و ۱۴
مبحث شیمی: درس ۳ و ۴
مبحث زمین شناسی: درس ۵ و ۶

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

#iguru_button_6669da236be5c .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6669da236be5c .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_6669da236be5c .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_6669da236be5c .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_6669da23b9de0 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_6669da23b9de0 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_6669da23b9de0 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_6669da23b9de0 a:hover{ color: #ffffff; }