مدرسه کسب و کار کارابیز

معرفی رشته جامعه‌شناسی

magezin-02

رشته جامعه‌شناسی

رشته جامعه‌شناسی به فهم جامعه و پدیده‌های اجتماعی ‌می‌پردازد و بخشی از علوم اجتماعی ‌می‌باشد که جامعه و رفتار اجتماعی انسان‌ها را بررسی ‌می‌کند. رشته جامعه‌شناسی بسیار گسترده است و موضوع جامعه‌شناسی ‌می‌تواند شامل مباحثی مثل دین و مذهب، فرهنگ و سیاست ،نژادها ،خانواده و دولت، باور‌ها و سنت‌های مشترک باشد.

یک جامعه شناس باید توانایی درک مسائلی را داشته باشد که دیگران قادر به درک و فهم آن‌ها نیستند.

رشته جامعه‌شناسی مناسب چه کسانی است؟

برای ورود به این رشته باید علاقه زیادی به جامعه و رفتار‌های مردم داشته باشید. دانشجویان رشته جامعه‌شناسی باید قدرت تحلیل و تجزیه و بررسی اطلاعات جامعه و مردم را داشته باشند. برای حل مسائل و مشکلات اجتماعی نیازمند هوش و ذهنی خلاق ‌می‌باشند. در رشته جامعه‌شناسی شما باید خوب ببینید و خوب بشنوید، تا بتوانید مسائل را حل کنید.

چگونه وارد رشته جامعه‌شناسی شویم؟

رشته جامعه‌شناسی زیر گروه رشته انسانی ‌می‌باشد و شما باید در کنکور سراسری علوم انسانی شرکت کنید. دروس مهم و تاثیرگذار برای قبولی در رشته جامعه‌شناسی:

اقتصاد – فرهنگ و معارف اسلامی- ریاضی- علوم اجتماعی- زبان و ادبیات فارسی- روانشناسی

ضریبدروس
۴ریاضی
۳علوم اجتماعی
۲روانشناسی
۲اقتصاد
۲زبان و ادبیات فارسی
۱سایر دروس

 

همانطور که مشاهده ‌می‌کنید دروس ریاضی و علوم اجتماعی برای این رشته بسیار امتیازآور ‌می‌باشد پس علاقه‌مندان به رشته جامعه‌شناسی باید بیش‌تر روی این دو درس تمرکز کنند.

بخوانید :   معرفی رشته موسیقی

گرایش‌های رشته جامعه‌شناسی در کارشناسی ارشد:

برنامه‌ریزی توسعه منطقه ای

برنامه‌ریزی گردشگری

مدیریت راهبردی فرهنگ

مدیریت خدمات اجتماعی

گردشگری مذهبی

مطالعات اوقات فراغت

فلسفه علوم اجتماعی

برنامه‌ریزی رفاه اجتماعی

جامعه‌شناسی انقلاب اسلامی

مطالعات فرهنگی

دانش اجتماعی مسلمین

مطالعات جوانان

مردم شناسی

جامعه‌شناسی

جمعیت شناسی

توسعه روستایی

دانشگاه‌های پذیرنده رشته جامعه‌شناسی:

دانشگاه تهران

دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه خوارزمی تهران تربیت معلم سابق

دانشگاه الزهرا ویژه خواهران

دانشگاه شیراز

دانشگاه اصفهان

دانشگاه تبریز

دانشگاه بوعلی سینا همدان

دانشگاه رازی‌کرمانشاه

دانشگاه شاهد تهران

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه شهید باهنر کرمان

دانشگاه کردستان سنندج

دانشگاه مازندران بابلسر

بازار کار رشته جامعه‌شناسی:

اگر به دنبال شغلی بهتر هستید پیشنهاد ‌می‌کنیم که حتما تا مقطع فوق لیسانس و دکترا تحصیل کنید. زیرا هر چقدر تحصیلات شما بیش‌تر باشد، موقعیت‌های شغلی بیش‌تری نصیبتان ‌می‌شود.

فارغ التحصیلان این رشته ‌می‌توانند مشاغل زیر را داشته باشند:

روزنامه نگاری، کارمند دولت، سیاستمدار، مددکار اجتماعی، خبرنگار رسانه، تحلیلگر سیاسی، فرهنگی یا اجتماعی، جامعه‌شناسی بالینی، کارمند پزشکی قانونی، مشاوره بازنشستگی یا اعتیاد، آزمایش و خدمات به زندانیان، حرفه توسعه عملکرد کمیته و همچنین فارغ التحصیلان این رشته ‌می‌توانند در آزمون استخدا‌می‌آموزش و پرورش نیز شرکت کنند.

وظایف یک جامعه شناس:

توسعه نظریه‌های جامعه‌شناسی، تحلیل و تجزیه درباره‌ی جوامع انسانی، انجام تحقیقات و مطالعات در زمینه مسائل اقتصادی و اجتماعی، اجرای قوانین و سیاست‌های اجتماعی در دستگاه‌های اجرایی، مطالعه و شناخت جامعه انسانی،رفع سوء تفاهم‌ها و تعصبات و تبعیض‌ها، تلاش برای توسعه وضعیت سیاست فرهنگی و اجتماعی، نظارت و ارزیابی علمی و نظری برنامه‌ها و پروژه‌های اجتماعی

آشنایی دانش آموزان با تمامی رشته‌ها برای انتخاب رشته دانشگاه بسیار مهم ‌می‌باشد. پس درباره تمامی رشته‌ها تحقیقات لازم را انجام دهید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

#iguru_button_661ea35705734 .wgl_button_link { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_661ea35705734 .wgl_button_link:hover { color: rgba(255,255,255,1); }#iguru_button_661ea35705734 .wgl_button_link { border-color: rgba(196,22,28,1); background-color: rgba(196,22,28,1); }#iguru_button_661ea35705734 .wgl_button_link:hover { border-color: rgba(255,187,23,1); background-color: rgba(255,187,23,1); }#iguru_soc_icon_wrap_661ea35764152 a{ background: transparent; }#iguru_soc_icon_wrap_661ea35764152 a:hover{ background: transparent; border-color: #c4161c; }#iguru_soc_icon_wrap_661ea35764152 a{ color: #acacae; }#iguru_soc_icon_wrap_661ea35764152 a:hover{ color: #ffffff; }