تست زنی در کنکور و روش تقویت آن

تست زنی در کنکور و روش تقویت آن

سیستم آموزشی ما در سال‌های پیش از کنکور بر مبنای سوال و جواب‌های تشریحی بنا شده است. دروس به طور کامل توسط معلم تدریس شده و در قالب سوال‌های شفاهی یا کتبی تشریحی امتحان گرفته میشود. بنابراین کاملا طبیعی است که شما با آزمون‌های تستی آشنایی زیادی نداشته و تکنیک‌های تست زنی در کنکور را ندانید.

وقتی وارد سال پیش از کنکور می‌شوید، ناگهان با سیل عظیمی از سوالات تستی روبرو خواهید شد. سوالاتی که پاسخ دادن به آن‌ها نیازمند تکنیک‌های خاصی است و راه و روش کاملا متفاوتی دارند. درواقع یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های دانش آموزان کنکوری همین موضوع تقویت مهارت تست زنی است. شرکت در کلاس‌های نکته و تست، همینطور عمل کردن به توصیه‌ی اساتید باتجربه به شما کمک‌های زیای خواهد کرد. با تقویت مهارت تست زنی با دیدن هرسوال، سعی می‌کنید در کوتاه‌ترین زمان ممکن و ساده‌ترین راه حل به جواب برسید.

در زمان حل کردن تست کنکور با توجه به محدودیت زمانی و استرس کنکور، گاهی دانش آموزان اشتباهات فاحشی انجام می‌دهند. طوری که وقتی بعد از جلسه کنکور به تصحیح سوالات می‌پردازند، از اشتباهات خود تعجب می‌کنند. این مساله کاملا طبیعی است. هر تست کنکور حتی در عین سادگی ممکن است به شدت گول زننده بوده. نکات ریز مستتر در تست ها می‌توانند شما را در کسری از ثانیه به سوی جواب غلط هدایت کند.

ما در این مقاله می‌خواهیم نکاتی را با شما در میان بگذاریم که با دقت بیشتری در جلسه کنکور به سوالات پاسخ بدهید و میزان خطاهای خود را به حداقل ممکن برسانید.

 

در تست زنی کنکور فهم سوال نصف جواب است!

حتما این جمله زیاد شنیده‌اید که می‌گویند: “فهم سوال نصف جواب است”. ما هم روی این مساله تاکید داریم که به هیچ عنوان سرسری از سوال عبور نکرده و به کلمه کلمه آن دقت کنید. در هنگام خواندن سوال حتما زیر کلماتی مانند “هرگز”، “همیشه”، “کمترین”، “بیشترین”  و دیگر کلماتی از این دست خط بکشید. این کلمات بارها دانش آموزان را به اشتباه انداخته‌اند.آنها با وجود بلد بودن جواب درست، در نهایت گزینه اشتباهی را انتخاب کردند.

در ادامه نکته اول باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که به هیچ عنوان پس از خواندن نصف سوال اقدام به پاسخ دادن نکنید. حتی اگر به نظرتان خواندن ادامه سوال هیچ سودی برایتان ندارد. بهتر است باز هم این فرصت چند ثانیه‌ای را برای هر سوال قائل شده و آن را تا انتها بخوانید. گاهی فقط یک کلمه می‌تواند گزینه صحیح را تغییر بدهد. پس از خواندن سوال حتما یک دور گزینه‌ها را نیز بخوانید. گاهی ممکن است ذهنتان به سمت دیگری برای پاسخ به سوال برود، اما دیدن جواب‌ها به شما کمک می‌کند تا مسیر درست را انتخاب کنید. به جواب‌هایی که بسیار شبیه به هم هستند توجه کنید تا احتمال انتخاب گزینه اشتباه را کم کنید.

همانطور که قرار شد در خواندن سوال دقت کافی را انجام داده و حتما سوال را تا انتها بخوانید، درمورد گزینه‌ها نیز همین روش را در پیش بگیرید. موارد بسیار زیادی در دانش آموزان مشاهده شده است که با دیدن جواب صحیحی در گزینه اول یا دوم، بلافاصله آن را انتخاب کرده‌اند. در حالی که گزینه آخر “همه موارد” بوده است!

 

 

مطالعه این مطلب پیشنهاد میشود:

 

 

 

در تست زنی کنکور سوالات را دسته بندی کنید

بهتر است در مرحله اول سه دسته بندی را برای تست‌ کنکور در نظر بگیرید. دسته اول سوالاتی هستند که برای شما آسان بوده و حل کردنشان نیز وقت زیادی نمی‌گیرد. دسته دوم سوالاتی هستند که شما راه حل ان‌ها را می‌دانید، اما حل کردن آن‌ها برایتان وقت گیر است. دسته سوم نیز تست‌هایی هستند که حل آن‌ها برایتان دشوار است و درلحظه، راه حل خاصی برای آن‌ها به ذهنتان نمی‌رسد.

شما باید در تمرینات تست زنی قبل از کنکور، چشمتان را به تشخیص این سوالات عادت داده و در مرحله اول فقط سوالات دسته اول را جواب بدهید. در مرحله بعد به سراغ سوالات دسته دوم رفته و در آخر، به حل کردن بقیه سوالات بپردازید. در تمام مدت آزمون حواستان به زمان باشد.

گاهی ممکن است آنقدر غرق حل یک سوال بشوید که زمان حل کردن چند سوال را به آن اختصاص بدهید. این کار کاملا اشتباه است و متاسفانه یکی از تله‌هایی است که دانش آموزان زیادی گرفتار آن می‌شوند. به همین خاطر از شما می‌خواهیم تا ابتدا سوال‌های راحت جواب بدهید. در اینصورت اگر وقتتان در سوالات دیگر تلف شد، از این بابت که به سوالات آسان جواب ندادید خودتان را سرزنش نکنید.

 

استرس خود را مدیریت کنید

در جلسه آزمون کنکور استرس و فشار زیادی را تجربه خواهید کرد. اما باید این استرس را طوری مدیریت کنید که به پاسخ‌های اشتباه نیانجامد. حتی اگر ده سوال پشت سر هم را خواندید و هیچ کدام را نتوانستید جواب بدهید ناامید نشوید. باز هم به روشتان اطمینان کنید و پیش بروید. خالی ماندن پاسخ نامه نباید موجب شود تا شما از روی حدس و گمان به سوالی جواب بدهید.

از همین حالا و در آزمون‌های تستی با خودتان عهد کنید تنها به سوالاتی جواب می‌دهید که از راه حل و پاسخ آن‌ها مطمئن هستید. در غیر این صورت به علت وجود نمره منفی در امتحان، درصدتان از چیزی که فکر می‌کنید پایین‌تر خواهد آمد. سعی کنید درس‌ها و سوالات را به ترتیب دفترچه پاسخ بدهید. اگر بخواهید ترتیب سوالات را به هم بزنید هم ممکن است بعضی سوالات را جا بگذارید و هم با دیدن سایر سوالات به شما استرس وارد می‌شود. بنابراین سوال به سوال و به ترتیب جلو رفته و به هیچ عنوان در حال حل یک سوال، ذهنتان را به درس‌ها و سوالات دیگر معطوف نکنید.

طبیعتا تمرین و تکرار در دوران کنکور، یکی از مهم‌ترین راه‌های تقویت مهارت تست زنی در کنکور است. با یک برنامه ریزی منظم و صحبت با مشاوران تحصیلی زمان خود را مدیریت کنید. مدیریت باید به نحوی باشد که وقت کافی برای تست زدن هم در دروس اختصاصی و هم دروس عمومی کنکور را داشته باشید. در فرایند تست زنی کنکور آزمایشی نکاتی که در بالا گفته شد را به خوبی رعایت کرده و اشکالات کار خود را پیدا کنید تا در آزمون کنکور به موفقیت برسید.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + شانزده =

بسته مشاوره
تام لند | کلاس کنکور آنلاین
  • مثال: 09121234567 یا 02112345678
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .